Washington 21. septembra 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:AP/Susan Walsh)
S každým ďalším trapasom, ktorý prekoná ten predchádzajúci, by nasledujúcich štrnásť mesiacov mohlo zatieniť Bidenovo nevýrazné vystúpenie v OSN. Nakoniec to však bude Amerika a jej ľud, kto bude oslabený. Píše Paul du Quenoy pre The European Conservative
“Jednoducho povedané, 21. storočie… výsledky 21. storočia… sú veľmi potrebné… sú potrebné… aby nás posunuli ďalej,” tajomne vyhlásil prezident Joe Biden v prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku 19. Septembra. Týždeň predtým na tlačovej konferencii v Hanoji vo Vietname sa Biden dopustil niekoľkých slovných prešľapov, kým jeho tlačový tajomník vyhlásil – kým bol prezident ešte uprostred vety – že jeho prejav sa skončil a spustil hudbu, aby ho vyprevadil z pódia.
Ak Bidenove záhadné slová nedávajú zmysel okrem toho, že dokazujú jeho všeobecne podozrivý kognitívny úpadok, čokoľvek chcel povedať, bolo pre väčšinu sveta málo dôležité. Hoci chátrajúca newyorská infraštruktúra ako vždy trpela pod ťarchou každoročného intenzívneho diplomatického ruchu, 48 národných lídrov tohtoročné zasadnutie Valného zhromaždenia vynechalo.
Kto sa nezúčastnil
Medzi neprítomnými boli šéfovia všetkých štyroch ďalších stálych členov Bezpečnostnej rady OSN – Ruska, Číny, Británie a Francúzska -, ako aj indický premiér Naréndra Módí, ktorý stojí na čele najľudnatejšej krajiny sveta. Masová neúčasť bola natoľko pozoruhodná, že sa dostala aj na tlačovú konferenciu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý na nej priznal “symptómy” nedávno teoretizovaného “veľkého zlomu”, ktorý by mohol spôsobiť ústup globálnych inštitúcií v prospech množstva súperiacich hospodárskych a politických blokov. Bývalý prezident a súčasný líder republikánov v roku 2024 Donald J. Trump nestrácal čas kritikou svojho niekdajšieho a takmer istého budúceho súpera: “Biden práve dokončil svoju kapituláciu (“prejav”) v OSN,” takmer okamžite napísal na svojej sociálnej platforme Truth Social, “a nikto, napriek všetkému, čo im dávame, neprišiel. Už žiadna úcta k Amerike!”
Guterres tvrdil, že OSN “ešte nie je v nezvratnej situácii”, ale Biden sa v nej môže ocitnúť. Prieskum CNN zverejnený začiatkom septembra ukázal, že približne 70 % Američanov si nemyslí, že nie je fyzicky alebo psychicky spôsobilý vykonávať svoju funkciu. Ohromujúcich 82 % – vrátane 67 % demokratov – by bolo radšej, keby sa o znovuzvolenie neuchádzal.
Vyšetrovanie Bidena
Deň pred Bidenovým prejavom v OSN začali republikáni v Kongrese oficiálne vyšetrovanie obžaloby, pričom vypočúvanie sa začne budúci týždeň v procese, ktorý nakoniec rozhodne, či by mal byť odsúdený za trestný čin a odvolaný z funkcie. Predchádzajúci týždeň bol Bidenov problémový syn Hunter obvinený v troch bodoch obžaloby týkajúcich sa nákupu a držby strelnej zbrane pri aktívnom užívaní nelegálnych drog – obvinenia z trestného činu, ktoré sú doplnkom oveľa rozsiahlejšieho vyšetrovania údajných finančných pochybení, ktoré by mohli prezidenta tiež dostať do pasce vážneho trestného stíhania. Bidenov rating patrí k najnižším spomedzi všetkých prezidentov v modernej dobe, pričom obzvlášť nízke čísla dosahuje v oblasti hospodárstva, ktoré je pre amerických voličov najdôležitejšou otázkou. Mnohé prieskumy verejnej mienky ukazujú, že v roku 2024 prehrá s Trumpom, a to aj napriek veľkým problémom bývalého prezidenta, a s niekoľkými ďalšími republikánskymi uchádzačmi.
Biden je už deviate desaťročie oslabený a ohrozený, pričom svet sa pochopiteľne pýta, či prežije – politicky alebo vôbec. Jeho prejav v OSN nebol nijakým povzbudzujúcim obratom alebo obnovením amerického svetového vodcovstva. Okrem typických globalistických fráz o klimatických zmenách, vzdelávaní, zdravotníctve a medzinárodnej spolupráci bolo jeho hlavným cieľom pokúsiť sa zhromaždiť medzinárodnú podporu pre Ukrajinu, ktorá je už 19 mesiacov vo vojne s Ruskom, ktorú ani jedna strana nemôže za žiadnych predvídateľných okolností vyhrať. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa zúčastnil na tohtoročnom zasadnutí Valného zhromaždenia a navštívi aj Washington, aby loboval za ďalšiu americkú podporu, sa s očakávaním pozeral, keď sa Biden pýtal, “či je nezávislosť akéhokoľvek národa bezpečná”, ak “dovolíme, aby bola Ukrajina rozkúskovaná”. Občania Líbye, Jemenu alebo Sudánu by sa mohli oprávnene pýtať, či sa princíp vzorky vzťahuje aj na ich krajiny, ale Biden zároveň zmätočne vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo riešenie konfliktu prostredníctvom rokovaní.
Zelenskyj nemieni ustúpiť
To bol najpravdepodobnejší výsledok od prvého dňa, ale Zelenskyj, ktorý sa teší stálej americkej podpore, tvrdí, že sa nebude zaoberať takouto dohodou, pokiaľ Rusko nebude súhlasiť s úplnou evakuáciou všetkých okupovaných území – vrátane Krymu a Donbasu, ktoré stratilo v roku 2014 – a novších ruských území, ktoré Ukrajina nemá reálnu šancu získať späť vojenskými prostriedkami. S odstupom leta sa toľko ospevovaná ukrajinská ofenzíva na vytlačenie ruských pozícií nikam neposunula, zatiaľ čo Rusko potlačilo vnútornú opozíciu, zintenzívnilo raketové útoky na ukrajinské ciele, ukončilo dohody umožňujúce vývoz ukrajinského obilia, prijalo opatrenia na riešenie svojej problematickej vojenskej logistiky a posilnilo svoje izolované a prísne sankcionované hospodárstvo. Tieto opatrenia pravdepodobne neprinesú Moskve víťazstvo, ale výrazne sťažia Kyjevu realizáciu mieru za súčasných Zelenského podmienok.
Na júlovom samite NATO v Litve Biden prisľúbil, že bude podporovať Ukrajinu “tak dlho, ako to bude potrebné”. Rovnako ako väčšina aspektov jeho administratívy vrátane samotného Bidena, aj jeho ľudia sú z toho unavení. Podľa prieskumu uskutočneného v tom istom mesiaci väčšina Američanov verí, že ich krajina “už urobila dosť” na pomoc Ukrajine, v porovnaní so 62 %, ktorí si v dňoch po začatí konfliktu želali, aby urobila viac.
Koľko stálo financovanie vojny
Podľa odhadov Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS), ktoré vychádzajú z údajov o rozpočte USA, Washington medzitým vynaložil 111 miliárd dolárov z prostriedkov daňových poplatníkov na financovanie krvavého patu v krajine, ktorú viac ako 80 % Američanov nedokázalo v minulom roku identifikovať na mape. Okrem toho USA nemajú v hre ani aliančné záväzky, ani pravdepodobne žiadne strategické záujmy. V auguste Bidenova administratíva požiadala o ďalších 24 miliárd dolárov pre Ukrajinu v dodatočnom návrhu rozpočtu, ktorý by mal Kongres schváliť napriek rastúcemu odporu Washingtonu aj celej krajiny voči neobmedzeným prostriedkom a ďalšej “večnej vojne”.
V auguste sa proti dodatočným prostriedkom vyslovilo približne 55 % Američanov a náznaky ukazujú, že odpor narastá, pretože sa začínajú objavovať vážne otázky o tom, kam tieto peniaze skutočne pôjdu. Začiatkom tohto mesiaca Zelenskyj prepustil ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova na základe závažných obvinení z korupcie. Len deň pred Bidenovým prejavom v OSN nasledovalo všetkých šesť námestníkov ukrajinského ministra obrany, ktorí Reznikova nasledovali – boli prepustení bez oficiálneho vysvetlenia, ale zrejme tiež v súvislosti s tvrdeniami o korupcii.
Čo v prejave neodzelo
Nie náhodou sa na Ukrajine odohráva významná časť vyšetrovania impeachmentu, ktorému teraz Biden a spol. čelia. Okrem dlhotrvajúceho konfliktu v tejto krajine Bidenov prejav v OSN pobúril opozíciu tým, že sa nezmienil o neistých hraniciach svojej krajiny, kde počas predchádzajúceho víkendu došlo k najväčšiemu počtu kontaktov s nelegálnymi cudzincami. V ďalších správach sa na americkej pôde jednoducho stratila stíhačka F-35 v hodnote 80 až 100 miliónov dolárov, zatiaľ čo v nedeľu generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, ktorý nám spôsobil debakel v Afganistane v roku 2021, smiešne premrhal rozhovor so servilným televíznym moderátorom Fareedom Zakariom, ktorý poprel, že americká armáda je “prebudená”, a popri iných absurdnostiach, ktoré by mohli rozosmiať iba Vladimíra Putina.
S každým ďalším trapasom, ktorý prekoná ten predchádzajúci, by nasledujúcich štrnásť mesiacov mohlo zatieniť Bidenovo nevýrazné vystúpenie v OSN. Nakoniec to však bude Amerika a jej ľud, kto bude oslabený.