Brusel 15. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Igor Maslov)
Americký prezident Joe Biden uviedol, že situácia na Donbase nezabráni vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie. Prezident to uviedol na tlačovej konferencii v Bruseli, kde sa zúčastnil summitu NATO
Americký prezident Joe Biden okrem toho uviedol, že rozhodnutie o vstupe Ukrajiny do NATO bude závisieť na tom, či bude schopná splniť kritériá aliancie a vyriešiť problém korupcie.
“Otázka (či Ukrajina získa členstvo v NATO pozn. red.) závisí od toho, či splní kritériá. Stále musí vyriešiť problém korupcie a splniť ďalšie kritériá, aby sa mohla dostať do plánu ohľadom členstva v NATO,” konštatoval.
Americký prezident zdôraznil, že rozhodnutie o prijatí Ukrajiny do NATO nebude závisieť len na ňom, ale aj na tom, ako budú členovia aliancie hlasovať. Zdôraznil, že do tej doby, než Ukrajina presvedčí alianciu, že spĺňa všetky kritériá, USA urobia všetko pre to, aby “krajina mohla zaistiť svoju fyzickú bezpečnosť“.
Vedúci predstavitelia NATO na summite aliancie v Bruseli v pondelok podporili právo Ukrajiny a Gruzínska na vstup do aliancie, deklarovali potrebu pokračovať v reformách, avšak neuviedli termíny možného vstupu týchto krajín do organizácie.
Rôzne vyhlásenia
Pripomeňme, že pred niekoľkými dňami informoval portál Axios o tom, že Biely dom a Kyjev zverejnili rôzne vyhlásenia o obsahu telefonického rozhovoru Joe Bidena a Volodymyra Zelenského, kancelária ukrajinského prezidenta neskôr opravila zlý výklad slov prezidenta USA o členstvo Ukrajiny v NATO.
V pôvodnej verzii tlačovej správy kancelárie Zelenského sa tvrdilo, že Biden prehovoril o dôležitosti poskytnúť Kyjevu akčný plán ohľadom členstva v NATO.
V Bielom dome však zdôraznili, že americký prezident podobné vyhlásenie neurobil. V tlačovej správe ukrajinského lídra je teraz iná formulácia: “Volodymyr Zelenskyj zdôraznil dôležitosť poskytnutia ukrajinskému štátu akčný plán ohľadom členstva v NATO.”
Členské štáty NATO na summite v Bukurešti v roku 2008 potvrdili, že Gruzínsko a Ukrajina majú právo na členstvo v aliancii, zároveň však rozhodnutie odložili na neurčito. V posledných mesiacoch ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský znovu vytiahol otázku o vstupe krajiny do NATO. Podľa neho je to jediná cesta k ukončeniu konfliktu na Donbase. V Kremli na to poznamenali, že podobné kroky iba prehĺbia vnútorné problémy Ukrajiny, pre občanov samozvaných republík je pripojenie k aliancii úplne neprijateľná perspektíva.
Konflikt na Donbase
Ukrajinská vláda a západné krajiny predtým opakovane obviňovali Rusko zo zasahovania do vnútorných záležitostí Ukrajiny, ktorej vláda v apríli roku 2014 začala vojenskú operáciu proti samozvaným republikám Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike. Rusko obvinenia odmieta a označuje ho za neprípustné.
Moskva opakovane vyhlasovala, že nie je stranou vnútorného ukrajinského konfliktu a má záujem na tom, aby Kyjev prekonal politickú a hospodársku krízu. V Rusku vyhlásili, že neposkytovali vojenskú techniku, strelivo, ani inú pomoc donbaskej domobrane a obvinenia z údajnej prítomnosti ruskej armády na Donbase sú neopodstatnené.
Okrem toho Západ vyjadril znepokojenie nad údajným zosilnením “agresívnych akcií” zo strany Ruska. Vo Washingtone hovorili o eskalácii “ruskej agresie” a pohybe ruských vojsk na Kryme a na východnej hranici Ukrajiny. Moskva k tomu uviedla, že Rusko presúva vojská na svojom území a podľa vlastného uváženia, čo nikoho neohrozuje a nikoho to nemusí znepokojovať.