Washington 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)
Biden pochybuje, že prezidentské voľby v USA budú pokojné. Nenávisť v americkej spoločnosti sa vymyká normálu, občania sú pripravení zabíjať sa navzájom. Biden pochybuje o pokojnom priebehu volieb. O udalostiach informuje Ľjubov Stepušová na stránka ruských novín Pravda
Joe Biden sa vo štvrtok odvážil hovoriť priamo s novinármi a po prvýkrát za takmer štyri roky svojho prezidentovania vystúpil v tlačovom stredisku Bieleho domu. Novinárov zaujímala naliehavá otázka, či Amerika po voľbách neupadne do chaosu. Biden dostal otázku, či budú voľby „slobodné, spravodlivé a pokojné“.
„Som si istý, že budú spravodlivé. Neviem, či budú pokojné,“ odpovedal americký prezident.
Zdôraznil, že republikáni neuznávajú ani výsledky predchádzajúcich volieb.
„Všimol som si, že republikánsky kandidát na viceprezidenta (Vance) nepovedal, že uzná výsledky volieb, a neuznal ani výsledky minulých volieb, mám obavy, čo sa chystajú urobiť,“ povedal Biden.
Biden odmietol pomôcť váhajúcim štátom, aby sa ich hlasy nerozhodli.
Na obavy je už neskoro, je čas pripraviť sa na najhoršie
Prišiel ničivý hurikán Helen, ktorý mohol podľa oficiálnych údajov usmrtiť až 600 ľudí. Viac ako 2,2 milióna odberateľov na Floride, v Georgii, Južnej a Severnej Karolíne zostalo bez elektriny. Domy mnohých sa ocitli v havarijnom stave.
Minister pre vnútornú bezpečnosť Alejandro Mayorkas v stredu uviedol, že Federálna agentúra pre riešenie krízových situácií (FEMA) nemôže uspokojiť okamžité potreby týchto štátov, pretože nemá dostatok finančných prostriedkov. Prvotná pomoc pre obete je len 750 dolárov na osobu.
Donald Trump z nedostatočného financovania agentúry obvinil Biely dom, ktorý podľa neho presmeroval peniaze z FEMA na pomoc migrantom. Demokrati reagovali, že za podfinancovanie agentúry môže Kongres, v ktorom majú väčšinu republikáni. A škandál sa len prehlbuje. Samotná FEMA dokonca spustila špeciálnu webovú stránku, na ktorej „fámy“ popiera. Tie sa však v súvislosti s predvolebnou vojnou množia.
Tak napríklad na sieti X sa objavil príbeh obyvateľa Severnej Karolíny, ktorý uvádza, že štátna polícia nainštalovala betónové bariéry, „aby obmedzila pohyb prichádzajúcich a odchádzajúcich ľudí, aby nemohli dostať zásoby“.
Pobúrený je už aj Elon Musk – bránia mu v tom, aby do zničených oblastí priviezol terminály Starlink.
Všetky postihnuté štáty sú vo volebnom procese rozhodujúce. A to vysvetľuje Bidenove slová, že postihnutým štátom nebudú pridelené žiadne ďalšie finančné prostriedky. Robí sa to preto, aby miestna volebná infraštruktúra nebola pripravená na voľby 5. novembra a aby sa eliminovala možnosť Trumpovho víťazstva.
Nech sa zabíjajú navzájom, nie nás
Je ťažké očakávať pokojný výsledok volieb aj preto, že celá spoločnosť je spolitizovaná nielen na teritoriálnom základe, ale aj horizontálne – od robotníkov a štátnych zamestnancov až po armádu.
Trumpa tak v otvorenom liste podporilo viac ako 200 vojenských generálov a admirálov vo výslužbe .
Tvrdia, že Amerika sa nachádza na križovatke a stojí pred existenčnou voľbou: buď sa bude držať ústavy a „svojich základných tradičných hodnôt, ktoré urobili Ameriku veľkou“, alebo bude pokračovať na ceste do „smrteľnej priepasti socializmu a autoritárskeho kultúrneho marxizmu“.
List je reakciou na nedávny list Trumpa nenávidiacich bývalých predstaviteľov národnej bezpečnosti, ktorí podporili demokratku Kamalu Harrisovú.
„Čína, Irán, Rusko, Severná Kórea boli na oboch stranách nazvané „teroristami“.
Ruská autorka na záver dodáva – Nuž, nech sa zabíjajú navzájom, nie nás.