Brusel 14. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky, Pool,Kevin Lamarque/Pool via AP)
Americký prezident Joe Biden v pondelok upozornil, že NATO sa musí prispôsobiť novým výzvam zo strany Číny a Ruska, informovala agentúra AFP
Biden v pondelok pricestoval do sídla NATO v Bruseli, kde sa zúčastní na summite lídrov tejto organizácie.
“Máme tu Rusko, ktoré nekoná spôsobom, ktorý by bolo v súlade s tým, v čo sme dúfali, a podobne aj Čína,” povedal Biden počas stretnutia s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Prezident dodal, že NATO je “kriticky dôležité pre záujmy Spojených štátov” a aj ostatných členov.
Šéf Bieleho domu takisto pripomenul čl. 5 Severoatlantickej zmluvy, ktorý členov zaväzuje k vzájomnej obrane. Tento článok označil za “posvätnú povinnosť”.
Stoltenberg v pondelok pred začiatkom summitu Aliancie upozornil na zhoršenie vzťahov s Ruskom a rastúci vplyv Číny.
“Naše vzťahy s Ruskom sú na najnižšom bode od konca studenej vojny,” povedal.
Takisto pripomenul, že lídri NATO sa na summite majú dohodnúť na iniciatíve NATO 2030, ktorej cieľom je posilniť spoločnú obranu, odolnosť a technologický pokrok Aliancie a “po prvý raz v dejinách NATO” pristúpiť ku klíme a bezpečnosti ako k dôležitej úlohe.
Lídri krajín NATO vyjadrili obavy z Číny a Ruska
Rusko a Čína sú vnímané ako hrozba pre záujmy spojencov zo Severoatlantickej aliancie. Pred začiatkom summitu NATO v Bruseli to uviedli prezidenti a premiéri viacerých členských krajín tohto zoskupenia.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg upriamil pozornosť na vojenské aktivity Pekingu v Juhočínskom mori či na čínsku globálnu stratégiu investícií do kľúčovej infraštruktúry iných krajín, čomu sa podľa neho musia spojenci brániť spoločne.
“Čína sa k nám približuje. Vidíme ju v kyberpriestore, v Afrike, v Arktíde. Vidíme tiež, že Čína vo veľkej miere investuje do našej vlastnej kritickej infraštruktúry a snaží sa ju ovládať,” vyhlásil Stoltenberg.
Podľa jeho slov je spolupráca s Čínou nevyhnutná v otázkach, ako sú globálna kontrola zbraní a boj proti klimatickým zmenám.
Varoval však pred postupujúcou vojenskou expanziou Číny, ktorá podľa neho intenzívne investuje do nových vojenských kapacít vrátane jadrových zbraní a pokročilých zbraňových systémov. Ide pritom o mocnosť, ktorá nezdieľa hodnoty NATO v oblasti rešpektovania ľudských práv a demokratických princípov, pripomenul Stoltenberg.
V podobnom duchu sa vyjadrila aj nórska premiérka Erna Solbergová, ktorá označila za dôležité, aby sa NATO ozvalo vždy, keď nesúhlasí s krokmi Číny.
Kanadský premiér Justin Trudeau uviedol, že už je najvyšší čas, aby Aliancia upriamila pozornosť na kroky Pekingu a spoločne na ne reagovala.
Britský premiér Boris Johnson v tejto súvislosti zdôraznil, že nikto v NATO nechce “studenú vojnu” s Čínou, ale vyslovil sa za nový strategický prístup spojencov k tejto veľmoci.
Poľsko a pobaltské krajiny pred summitom upozorňovali skôr na hrozby prichádzajúce z Ruska. Poľský prezident Andrzej Duda v Bruseli zdôraznil význam prítomnosti NATO vo východnej Európe a vyjadril nádej, že dôjde ešte k jej ďalšiemu posilneniu. Duda o tejto otázke hovoril aj počas bilaterálnych rozhovorov s americkým prezidentom Joeom Bidenom a britským premiérom Borisom Johnsonom.
Separátne rokovania s Bidenom mali aj lídri Estónska, Litvy a Lotyšska.
“V nepokojných časoch musia demokracie držať pohromade,” uviedol po tomto stretnutí litovský prezident Gitanas Nausda na Twitteri.
Vyslovil sa tiež za posilnenie prítomnosti NATO na východnom krídle aliancie, ako aj za väčšiu podporu pre prístupové ambície Ukrajiny a Gruzínska.
“Vidíme ďalšie hrozby prichádzajúce z východu, ktoré súvisia s agresívnym správaním Ruska a nedávno aj Bieloruska,” upozornil Nausda.
Podľa jeho slov je badateľné úsilie Ruska “o prehltnutie” Bieloruska, čo označil za “veľmi nebezpečný vývoj”.
Podľa vyhlásenia Bieleho domu Biden na stretnutí s pobaltskými lídrami “zdôraznil silnú americkú podporu” pre zaistenie ich bezpečnosti, píše agentúra AP.