Bratislava 14. marca 2024 (HSP /The Washington Post/ Foto :TASR/AP-Patrick Semansky )
Úradujúci americký prezident Joe Biden a bývalý prezident Donald Trump si v utorok zabezpečili nominácie svojich strán vo voľbách na post prezidenta. Správu prináša The Washington Post
Joe Biden získal potrebný počet delegátov na získanie demokratickej kandidatúry niekoľko hodín predtým, ako sa to podarilo Donaldovi Trumpovi na strane republikánov. Trump a Biden tak spečatili odvetu v novembrových prezidentských voľbách, ktorej sa mnohí voliči obávajú. Odveta sa však už niekoľko mesiacov zdala byť prakticky nevyhnutná.
Biden získal v utorok rozhodujúci počet delegátov na Národný konvent Demokratickej strany víťazstvom v Georgii. Niekoľko hodín po tom získal Trump potrebných republikánskych delegátov víťazstvom v štáte Washington.
Bidenov prejav
Donald Trump a Joe Biden vedú spory o imigráciu, ekonomiku, potraty a vzájomnú spôsobilosť na výkon funkcie. Bidenov prejav o stave únie minulý týždeň pripomínal skôr predvolebnú kampaň. V prejave sa snažil uistiť voličov o svojej spôsobilosti vzhľadom na vysoký vek. Prejavom sa snažil povzbudiť časti demokratickej koalície, ktoré nie sú programom na rok 2024 nadšené. Trumpova kampaň tento týždeň prevzala kontrolu nad Republikánskym národným výborom.
Biden otvorene napáda Trumpove protipotratové postoje a jeho pohŕdanie mnohými záväzkami USA v zahraničí. Tvrdí, že Trump predstavuje jedinečnú hrozbu pre americkú demokraciu. „Donald Trump vedie kampaň odporu, pomsty a odplaty, ktorá ohrozuje samotnú myšlienku Ameriky,“uviedol Biden v utorkovom vyhlásení po získaní nominácie.
Zásadné témy
Trump zatiaľ ťaží z nesúhlasu voličov s Bidenom a jeho prístupom k ekonomike a južnej hranici. „Náš národ zlyháva. … My to napravíme,“ povedal Trump vo videu zverejnenom v utorok neskoro večer na sociálnych sieťach.
Na zaistenie svojich nominácií si Biden potreboval v lete získať 1 968 delegátov na zjazd demokratov, zatiaľ čo Trump potreboval získať 1 215 delegátov na republikánsky národný zjazd. Veľká časť delegátov bola udelená minulý týždeň v superutorku, keď hlasovalo naraz 15 štátov.
Nedávne prieskumy však ukázali, že Trump vedie v mnohých z rozhodujúcich štátov (Pennsylvánia, Michigan, Wisconsin, Georgia, Arizona a Nevada, ku ktorým sa možno pridá aj Severná Karolína) ako aj na celoštátnej úrovni, keďže Biden čelí nízkemu ratingu.
„Bidenovou najväčšou výzvou je upevnenie voličskej základne,“ povedal demokratický stratég Joel Payne. „Je zrejmé, že Biden bude dosť intenzívne oslovovať umiernených a republikánov – ale v prvom rade musí skonsolidovať svoju základňu,“ dodal.
Biden sa snažil voľby prezentovať ako voľbu medzi dvoma výrazne odlišnými prezidentmi. Dúfal, že z volieb urobí zároveň referendum o Trumpovi, ako aj o sebe samom. Počas minulotýždňového prejavu o stave únie Biden viac ako tucetkrát spomenul “môjho predchodcu”. Trumpa v príhovore kritizoval v celom rade otázok vrátane potratov, daní, obchodu a zdravotnej starostlivosti.
81-ročný Biden sa v poslednom čase k otázke svojho veku vyjadroval priamo. Často pripomínal, že Trump nie je vo veku 77 rokov od neho oveľa mladší. Jeho volebná kampaň začala zosilňovať kontrast s Trumpom aj v televíznych reklamách. Minulý týždeň Biden spustil reklamnú kampaň za 30 miliónov dolárov.
Nemajú konkurentov
Dlho sa očakávalo, že Trumpovi sa podarí získať nomináciu GOP najneskôr do 19. marca. Jeho nominácia sa mnohým zdala byť vopred istá od volebných zhromaždení 15. januára v Iowe. Iowa odštartovala nominačný proces a rozdrvila nádeje konkurentov tým. Volebné zhromaždenia v Iowe Trumpovi priniesli 30-bodový náskok.
Minulý týždeň sa cesta bývalého prezidenta zjednodušila. Jeho posledná súperka Nikki Haleyová podľa očakávania v superutorku výrazne prehrala a odstúpila z boja. Biden na rozdiel od Trumpa v primárkach nečelil žiadnym významným konkurentom – Demokratická strana sa zjednotila a stojí za svojím súčasným prezidentom.
Podľa posledných prieskumov verejnej mienky, republikánski voliči napriek trpkým primárkam v GOP v drvivej väčšine podporujú vo voľbách Trumpa.
Trump sa v posledných prejavoch zameral najmä na americko-mexickú hranicu. Sľúbil, že začne “najväčšiu vnútroštátnu deportačnú operáciu v amerických dejinách” a apokalypticky hovoril o náraste nelegálnej imigrácie.
„Ukončím agóniu našich ľudí, rabovanie našich miest, vyplienenie našich mestečiek, násilie na našich občanoch a ovládnutie našej krajiny,“ povedal Trump na svojom zhromaždení v Georgii počas uplynulého víkendu. „Títo ľudia dobývajú našu krajinu,“ dodal.