Bratislava 22. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
Výškam, vežiam aj výťahom je venovaná najnovšia interaktívna výstava Veže do neba Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana. Bibiana na ňu pozýva od dnes až do 3. mája do svojich priestorov na Panskej ulici 41 v centre hlavného mesta
Na výstave získajú deti množstvo vedomostí z histórie a techniky stavby veží a výškových budov. Vďaka rôznym druhom stavebníc si môžu vyskúšať, aké je to stavať rôzne typy veží, alebo navrhnúť si aj vlastnú. Výstava, pod ktorú sa podpísal autorský tím Lucia Marušicová a Valéria Marákyová, však chce všetkým malým budúcim staviteľom pripomenúť, že pri každej stavbe je potrebné myslieť aj na okolie a prírodu.
Výstava poukáže na nebezpečenstvo súčasných pretekov o najvyššiu stavbu sveta. Zároveň oboznámi s úžasnými vynálezmi a stavbami človeka, ale aj s ich dopadom na okolie. Pripomenie, že človek najprv nachádzal pohľad zhora tak, že vyliezol na strom či na kopec a až neskôr začal stavať veže. Prezradí, že vysoké stavby stavali ľudia už v dávnoveku. Veď slávna Cheopsova pyramída z roku 2580 pred naším letopočtom mala výšku 146 a pol metra.
V stredoveku boli najvyššími stavbami veže kostolov, hradov a mestských hradieb. Na ich stavbách pracovalo množstvo ľudí a vznikli aj špeciálne remeslá. Keďže s rozvojom spoločnosti bolo vo veľkých mestách čoraz viac ľudí a menej miesta, začali byť stavby do výšky výhodné. Objavy nových materiálov a technológií v 20. storočí umožnili výstavbu ešte vyšších budov. Významným vynálezom umožňujúcim rozmach výškových stavieb bol výťah. Nechýba ani na výstave a deti v ňom zažijú pohľad z mrakodrapu. Zároveň zistia, že výstavba obytných veží prinášala veľa problémov – výkyvy teplôt, pôsobenie vetra, špeciálnu ochrana pred požiarom alebo zemetrasením.
Výstavy v Bibiane sú pre záujemcov prístupné denne okrem pondelka od 10:00 do 18:00, posledný vstup je o 17:30.