Bezzásahové územie v Tichej a Kôprovej doline je podľa aktivistov vzorom

❚❚

Vysoké Tatry 19. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

 

Presne pred 20 rokmi sa Vysokými Tatrami prehnala veterná smršť, ktorá zasiahla plochu približne 12.000 hektárov lesov. Výsledkom boli tisíce popadaných stromov a následná ťažba kalamitného dreva. Iba dve tatranské doliny, Tichú a Kôprovú, vyňali z výrubu a v súčasnosti sú podľa iniciatívy My sme les dôkazom sily prírody a vzorom pre celú Európu. Súčasné vedenie Správy Tatranského národného parku (TANAP) tvrdí, že vďaka prirodzenému zmladeniu i aktívnemu manažmentu sa podarilo za dve desaťročia obnoviť asi 8500 hektárov lesa na celom štátom spravovanom území najstaršieho slovenského národného parku. Bez zásahu človeka a doplnkovej výsadby viacerých druhov drevín by podľa riaditeľa Správy TANAP-u Petra Olexu les rástol omnoho pomalšie

Vysoké Tatry
Ilustračné foto

“Tieto dve doliny sú v súčasnosti najväčším súvislým divokým územím na Slovensku. Jasne potvrdili, že ponechanie voľnej ruky prírode bolo dobrým rozhodnutím, hoci bol bezzásahový režim v lesoch označovaný za nezodpovedný experiment,” uviedla iniciatíva.

.

Aktivista Ondrej Kameniar bol v čase “boja” o Tichú a Kôprovú dolinu jednoznačne na strane lesníkov. Časom však postoj prehodnotil.

“Videl som, že lykožrút všetko nezožral, ale zanechal viac zelených stromov ako ťažké mechanizmy tam, kde lesníci spracovávali kalamitu. Nová generácia stromov tam vyrástla aj bez sadenia, vďaka ponechanému mŕtvemu drevu. Dokonca sa tam vracia aj vzácna borovica limba. V pralese v Kôprovej doline sme s kolegami nedávno našli najviac druhov húb a lišajníkov zo všetkých skúmaných lokalít vrátane extrémne vzácnych druhov a druhov, ktoré boli považované za úplne vyhynuté. Objavuje sa tam aj vzácny ďateľ trojprstý či hlucháň hôrny,” objasnil Kameniar.

.

Od fyzickej blokády v roku 2007 sa v navrhovanej bezzásahovej zóne Tichej a Kôprovej doliny neťaží, čo bol podľa Karola Kalinského z iniciatívy My sme les historický zlomový moment pre ochranu prírody na Slovensku. Aktivisti tvrdia, že lesy v bezzásahovom území sú v porovnaní s tými hospodárskymi odolnejšie voči klimatickým zmenám, časom lepšie zadržia vodu, chránia pôdu a viažu viac uhlíka.

“V roku 2021 Európska komisia vo svojej publikácii dala Tichú a Kôprovú dolinu za vzor v ochrane lesov,” dodáva iniciatíva.

Súčasné vedenie Správy TANAP-u tvrdí, že tam, kde to bolo možné, sa aktívnym manažmentom podarilo kalamitné plochy obnoviť. V súčasnosti už na nich rastie mladý, pestrý les, ktorý by mal v budúcnosti lepšie odolávať podobným extrémom počasia či prírodným katastrofám.

“Je to stabilný ekologický porast, ktorý vytvorili naši zamestnanci. Áno, máme tu aj druhý pohľad, v piatom stupni ochrany je tiež les, kde je to však ešte stále odumreté a je tam veľmi málo živých stromov. Nie je les ako les. Je to malé obdobie, aby človek dokázal adekvátne rozhodnúť, ale môžem skonštatovať, že sme spravili kus práce pre tatranskú prírodu,” skonštatoval Olexa.

Vedúci odboru starostlivosti o chránené územia Správy TANAP-u Miroslav Jurčo dodal, že problémy stále spôsobuje lykožrút i legislatívne obmedzovanie spracovania kalamitného územia v najvyššom stupni ochrany prírody. Najhoršie je to v súčasnosti podľa neho v oblasti Roháčov a Tatranskej Javoriny.

.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:20

Nemecký minister obrany Pistorius sa domnieva, že dva telekomunikačné káble na dne Baltského mora boli poškodené sabotážou.

„Veľmi jasný signál, že sa tu niečo deje. Nikto neverí, že tieto káble boli náhodne prerušené. A nechcem veriť ani verziám, že to boli kotvy. Takže musíme konštatovať, bez toho, aby sme vedeli konkrétne, od koho to pochádza, že ide o hybridnú akciu. A tiež musíme predpokladať, samozrejme, bez toho, aby sme to vedeli, že ide o sabotáž,“ povedal nemecký minister.

11:12

V Banskobystrickom kraji bol v 46. kalendárnom týždni zaznamenaný nárast výskytu chrípke podobných ochorení (CHPO) v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o viac ako 56 percent. Výskyt akútnych respiračných ochorení vzrástol o 8,13 percenta.

10:28

Pre podozrenie zo znásilnenia zatkla polícia 27-ročného syna nórskej korunnej princeznej Mette-Marit. 

10:12

Ruský prezident Vladimir Putin schválil aktualizovanú jadrovú doktrínu krajiny. Podľa nej by Rusko mohlo zvážiť použitie jadrových zbraní v prípade, že by čelilo útoku konvenčnými raketami podporovanému jadrovou mocnosťou.

10:00

Osem vojakov a deväť militantov zahynulo pri strete v severozápadnom Pakistane v provincii Chajbar Paštúnchwá. K útoku sa prihlásil pakistanský Taliban, uviedol pre agentúru AFP predstaviteľ tajnej služby, ktorý nechcel byť menovaný.

09:11

Osobitný americký vyslanec Amos Hochstein pricestoval do libanonskej metropoly Bejrút, kde bude rokovať o prímerí medzi militantným hnutím Hizballáh a Izraelom. 

09:10

Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila 51 z 87 útočných dronov vypustených ruskými silami. Ďalších 30 dronov sa stratilo z radarov, jeden sa stále nachádzal vo vzdušnom priestore.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke slnko za vtákom v meste Naí Dillí v Indii

Autor: TASR/AP-Manish Swarup

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali