Socialistická poslankyňa Európskeho parlamentu, ktorá predsedá výboru Európskeho parlamentu pre ľudské práva, prijala cestu do Kataru – a potom riadne nedeklarovala, že jej letenky a hotel zaplatila katarská vláda, ako odhalil portál POLITICO.
Arena sa k administratívnemu priestupku priznala, ale obvinila z neho svoju asistentku v kancelárii, ktorá podľa nej nevyplnila papiere tak, ako bolo potrebné.
Vysokopostavenej poslankyni EP teraz hrozia sankcie vrátane finančnej pokuty až do výšky 10 140 eur alebo zákazu zastupovania Parlamentu na jeden rok, ak sa zistí, že porušila kódex správania inštitúcie – takéto sankcie sa však uplatňujú len zriedka.
Jej omyl môže byť len poznámkou pod čiarou v súvislosti s obvineniami z korupcie, ktoré zachvátili Brusel, a dramatickými tvrdeniami, že vlády Kataru a Maroka rozdali veľké sumy peňazí a darov, aby prinútili politikov EÚ plniť ich príkazy. Minulý mesiac polícia pri sérii razií zhabala 1,5 milióna eur.
Ale aj keď Arenina “chyba” môže byť malá v porovnaní s obvineniami, ktorým čelia iní, výbor pre ľudské práva, ktorý vedie, je teraz v centre búrky.
Po prvýkrát možno teraz v plnej miere objasniť rozsah väzieb Kataru na výbor. Vyšetrovanie POLITICO odhaľuje: osobitnú dohodu, ktorú uzavrel štát z Perzského zálivu a bývalý predseda výboru EÚ; ako kľúčoví podozriví z trestných činov spolupracovali s výborom v zákulisí; a obavy, že niektoré parlamentné vypočúvania boli nevyvážené.
V rámci vyšetrovania tzv. katarskej brány belgickými orgánmi boli zatiaľ predbežne obvinené štyri osoby z korupcie, prania špinavých peňazí a účasti na zločineckej organizácii. Traja z nich majú úzke väzby na ten istý výbor.
Štyria podozriví sú: Pier Antonio Panzeri, ďalší socialista a bývalý poslanec Európskeho parlamentu, ktorý predtým predsedal výboru pre ľudské práva; Francesco Giorgi, Panzeriho bývalý asistent, ktorý odvtedy pracoval pre jedného zo súčasných členov výboru; a Giorgiho partnerka Eva Kailiová, grécka socialistická poslankyňa Európskeho parlamentu, ktorá bola odvolaná z funkcie podpredsedníčky Parlamentu po tom, ako sa objavili obvinenia týkajúce sa Qatargate. Štvrtá osoba zadržaná na základe rovnakých predbežných obvinení je tiež úzko spojená s touto skupinou poslancov Európskeho parlamentu: Niccolò Figà-Talamanca.
Andrea Cozzolino, ďalší socialistický poslanec EP pôsobiaci vo výbore, teraz čelí možnému vyšetrovaniu v rámci vyšetrovania korupcie po tom, ako belgické orgány požiadali o zrušenie jeho imunity. Cozzolino poprel pochybenie a uviedol, že by chcel byť zbavený imunity, aby mohol očistiť svoje meno.
Nie je jasné, čoho sa tieto osoby mali dopustiť, pokiaľ ide o konkrétne skutky. Prokuratúra nezverejnila podrobnosti obvinení voči nim, okrem najširších obrysov.
Otázky, ktoré sa teraz točia okolo týchto vysokých bruselských predstaviteľov a parlamentného výboru pre ľudské práva, však zasahujú do podstaty dôveryhodnosti EÚ a jej politickej legitimity.
Historický záväzok Európskej únie dodržiavať ľudské práva je jednou z jej základných hodnôt a tento výbor poslancov Európskeho parlamentu je strážcom týchto zásad v rámci Parlamentu. Aj keď výbor nemá legislatívnu silu, stále zohráva vplyvnú úlohu a určuje agendu vo verejnej diskusii.
Táto skupina, známa ako “DROI”, čo je skratka pre francúzske droits de l’homme, upozorňuje na porušovanie ľudských práv v krajinách mimo bloku, čím si získava medzinárodnú pozornosť a stáva sa ideálnym cieľom lobovania.
Otázka, ktorej teraz čelí Arena a jej kolegovia, je, či sa tento kolektív poslancov Európskeho parlamentu nestal len zombie skupinou, do ktorej prenikli zahraničné mocnosti, ktoré ju využívajú na bielenie svojich vlastných záznamov v oblasti ľudských práv.
Samotná spoločnosť Arena nie je podozrivá v trestnom vyšetrovaní. Dôrazne popiera akékoľvek pochybenie a vášnivo odmieta tvrdenia, že jej výbor je niečím iným ako plne legitímnym orgánom, ktorý vykonáva dôležitú prácu. Keď sa začalo trestné vyšetrovanie, dočasne sa vzdala svojej funkcie predsedníčky.
Niektorí jej kolegovia sú však naďalej hlboko znepokojení.
Bezplatný zásah
Hannah Neumannová, nemecká poslankyňa Európskeho parlamentu, ktorá je hovorkyňou Zelených v DROI, je zároveň vedúcou samostatnej parlamentnej delegácie pre vzťahy s Arabským polostrovom. Pre POLITICO uviedla, že sa jej nepáči, keď sleduje, ako svedkovia vo výbore pre ľudské práva dostávajú voľnú ruku na útoky na politických nepriateľov Kataru, ako sú SAE alebo Saudská Arábia.
Neumannová povedala: “V tejto súvislosti som sa obrátila na Katar: “Niekedy bolo pre mňa ťažké vidieť, že Kataru bolo umožnené obšírne vyjadriť svoje názory.” Súperi Dauhy ako SAE alebo Saudská Arábia “boli tvrdo napadnutí mimovládnymi organizáciami, z ktorých niektoré mali nejasné financovanie, bez toho, aby sa mohli na zasadnutiach brániť,” povedala. “Aby bolo jasné, majú všetky svoje problémy s ľudskými právami a je dobré, aby sme ich všetky riešili, ale spôsob, akým sa to dialo v DROI, mal niekedy nevyváženosť.”
Pre Neumannovú vyniká najmä jedno zasadnutie.
Vlani 10. mája o 17.55 h viedla Arena zasadnutie výboru v miestnosti 4Q1 v budove Parlamentu Józsefa Antalla v Bruseli. Mala na sebe bledé, pastelovo žlté sako a náušnice s príveskami a s úsmevom sa nakláňala k mikrofónu na svojom stole. Potom formálne otvorila “výmenu názorov o vplyve zahraničných zásahov krajín Perzského zálivu na ľudské práva”. Vyzvala svojho kľúčového odborného svedka, šéfa mimovládnej organizácie Nicolu Giovanniniho, aby predniesol svoje svedectvo.
Giovannini v bielej košeli a tmavej kravate predstavil 237-stranovú správu, ktorú zverejnila malá mimovládna organizácia Droit au Droit, ktorú vedie. Odmietol povedať, kto dokument financoval, ale jeho cieľ bol dostatočne jasný: Spojené arabské emiráty podľa neho používajú pochybné lobistické taktiky, aby prinútili Brusel tancovať podľa ich predstáv.
Spojené arabské emiráty sú už dlho jedným z najtvrdších protivníkov Kataru.
Vypočutie sa uskutočnilo šesť mesiacov pred majstrovstvami sveta vo futbale v Katare. Mohlo byť príležitosťou pre zákonodarcov diskutovať o úsilí Dauhy pozitívne ovplyvniť futbalový turnaj po rokoch protestov proti zlému zaobchádzaniu s migrujúcimi pracovníkmi v Katare. Namiesto toho sa rečníci zamerali na aktivity Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov, dvoch najtvrdších rivalov Kataru v regióne.
Giovanniniho vystúpenie na tomto vypočutí výboru je v kontexte sporu o Katar významným nielen tým, čo povedal o nepriateľoch Kataru. Ide o to, že v tom istom čase, keď viedol Droit au Droit, zastával aj inú funkciu. Bol koordinátorom pre vzťahy s verejnosťou v organizácii No Peace Without Justice, väčšej mimovládnej organizácii pre ľudské práva, ktorá má väzby na katarskú vládu a ktorá je teraz sama zapletená do vyšetrovania belgickej prokuratúry.
“Nie je čo skrývať
“Nemáme čo skrývať,” povedal Giovannini, keď v ten deň poslancom Európskeho parlamentu predniesol svoju správu. “Za našou organizáciou určite nepracujú žiadni bábkari.” Napriek tomu svoju úlohu v organizácii No Peace Without Justice neprezradil. Neurobil to ani Arena, ktorý zasadnutiu predsedal. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa Giovannini dopustil nejakého priestupku, a neodpovedal ani na viaceré pokusy portálu POLITICO kontaktovať ho. Arena pre POLITICO uviedol, že je na rozhodnutí rečníkov, či oznámia svoje ďalšie zamestnania alebo nie.
Giovanniniho šéfom v No Peace Without Justice bol Niccolò Figà-Talamanca, jeden zo štyroch podozrivých, ktorí sú teraz zadržiavaní vo väzení na základe predbežných obvinení z korupcie.
Figà-Talamanca sa tiež podieľal na tom istom vypočutí vo výbore 10. mája, keď pomáhal v zákulisí pri organizácii zasadnutia. Dva e-maily, ktoré videl portál POLITICO, naznačujú, že sa podieľal na koordinácii zasadnutia a pôsobil ako akýsi neoficiálny spojovateľ medzi rečníkmi a výborom.
Ľudia oboznámení s vnútorným fungovaním parlamentných výborov uviedli, že hoci táto dohoda nepredstavuje porušenie žiadnych pevných pravidiel, predsa len je zvláštna, najmä preto, že v ten deň sa v programe rokovania neobjavil bod Žiadny mier bez spravodlivosti. “Som si istý, že to bude veľmi nezabudnuteľné zasadnutie, ktoré bude mať veľký vplyv na to, ako EP [Európsky parlament] a EÚ vo všeobecnosti rieši operácie na ovplyvňovanie,” napísal Figà-Talamanca budúcim rečníkom v jednom z e-mailov.
Právnik Figà-Talamanca tvrdil, že jeho zákulisná účasť na tomto vypočutí bola súčasťou bežnej propagácie ľudských práv, ktorú jeho mimovládna organizácia bežne vykonávala v Európskom parlamente v súvislosti s témami ľudských práv v krajinách od Afganistanu po Brazíliu.
“V demokratickej spoločnosti je takáto legitímna obhajoba ľudských práv nevyhnutná pre dobré fungovanie demokratických inštitúcií a rozhodne by nemala byť dôvodom na uväznenie ľudí,” pokračovalo vyhlásenie právnika. Arena neodpovedal na otázku, prečo Figà-Talamanca zohrával zákulisnú úlohu pri organizovaní vypočutia výboru 10. mája.
V ten istý deň Arena pozvala zástupcov mimovládnej organizácie Boj proti beztrestnosti (Fight Impunity), aby jej výboru predložili výročnú správu. Obe organizácie, Fight Impunity aj No Peace Without Justice, sú registrované na rovnakej luxusnej adrese na Rue Ducale 41 v Bruseli, oproti kráľovskému parku.
Na pripomenutie: Panzeri je Areniným predchodcom vo funkcii predsedu výboru. V súčasnosti je spolu s Figou-Talamancom predbežne obvinený.
Krátko pred týmto vypočúvaním, 8. a 9. mája, bola samotná Arena v Dauhe na ceste, ktorú zaplatila katarská vláda. Jej cieľom bolo zúčastniť sa na seminári o ľudských právach, ktorý zorganizoval katarský Národný výbor pre ľudské práva pod názvom “Európska únia a ľudské práva”. Ďalšou účastníčkou bola Figà-Talamanca, ktorej cestu a ubytovanie takisto zabezpečil Katar.
Arena obhajovala svoju účasť na seminári a pre POLITICO uviedla: “Stretnutie v Dauhe bolo zaujímavé, aby sme lepšie pochopili politiku krajiny v oblasti ľudských práv a jej súlad s ohlásenými reformami. Náklady znášal katarský výbor pre ľudské práva.”
“Bol som pozvaný, aby som predniesol úvodné slovo o význame ľudských práv a ich univerzálnosti,” povedal Arena. Poprela, že Parlament bol spoluorganizátorom seminára, napriek fotografii, na ktorej je zachytená, ako hovorí pri rečníckom pulte s logom Parlamentu.
Arena sa však ospravedlnila za to, že stretnutie neoznámila v súlade s pravidlami transparentnosti Parlamentu pre platené cesty po tom, ako jej letenky a hotel poskytol Katar. “Je to chyba,” povedala a dodala, že na vine je jej sekretárka, ktorá nenahlásila žiadnu zo svojich zahraničných ciest napriek tomu, že ju o to Arena požiadala. “Práve som sa jej spýtala, prečo táto služobná cesta nebola zaznamenaná. Ona odpovedá, že neevidovala žiadne zahraničné pracovné cesty. Je to teda chyba, o ktorú ju žiadam, aby ju okamžite napravila,” povedala Arena.
Dohoda
Priateľské vzťahy výboru s Katarom sa nezačali vlani v máji. V skutočnosti siaha do obdobia, keď bol Panzeri predsedom, počas ktorého uzavrel so štátom Perzského zálivu osobitnú dohodu.
Panzeri, taliansky socialista, ktorý bol poslancom Európskeho parlamentu 15 rokov, viedol výbor v období pred odchodom z funkcie, od roku 2017 do roku 2019, keď ho prevzal Arena.
V roku 2018 Panzeri odcestoval do Dauhy so svojím vtedajším asistentom Francescom Giorgim – ďalším zo štyroch hlavných podozrivých vo vyšetrovaní. Počas pobytu v Katare sa stretli s členmi vlády a podľa človeka, ktorý v tom čase pracoval vo výbore, uzavreli osobitnú dohodu s katarským štátom menovaným výborom pre ľudské práva.
Existenciu tohto “memoranda o porozumení”, hoci je neformálne, potvrdzuje príspevok katarskej vlády na Instagrame a správy katarských médií. “Možno povedať, že sme dosiahli bilaterálnu dohodu, ktorá slúži obom stranám,” citovali Panzeriho arabskojazyčné médiá. V tom čase – v apríli 2018 – bol na návšteve Kataru, aby sa presvedčil o vplyve hospodárskeho a diplomatického embarga Saudskej Arábie na tento malý polostrovný štát, ktoré údajne odsúdil ako zničujúce a neprijateľné.
Po návrate do Bruselu Panzeri podľa osoby, ktorá v tom čase pracovala vo výbore, informoval o dohode kolegov z výboru.
Žiadny dokument, v ktorom by boli uvedené podmienky dohody, nie je verejne dostupný. Arena však pre POLITICO potvrdila existenciu dohody a uviedla, že ju neobnovila, keď v roku 2019 prevzala od Panzeriho predsedníctvo výboru. Arena dodala, že “nešlo o záväzok prijatý v mene podvýboru pre ľudské práva, ale o bilaterálnu dohodu medzi ním a Katarom. Od môjho nástupu do funkcie som nepodpísala žiadne memorandum o porozumení.”
Neexistuje žiadny náznak toho, že by dohoda, ktorú Panzeri uzavrel s katarským výborom pre ľudské práva, porušovala nejaké zákony alebo parlamentné pravidlá. Právnik Panzeriho sa odmietol zaoberať týmto konkrétnym bodom a povedal: “Momentálne sa o mojom klientovi hovorí horšie ako o komkoľvek inom, pričom je zadržiavaný a zraniteľný. Nie je schopný reagovať na 10 článkov, ktoré vychádzajú každý deň počas jeho zadržania. Spravodlivosť bude vykonaná na súde, nie v tlači.”
Zdá sa však, že Katarčania profitujú z prominentného zverejnenia svojich názorov od uzavretia dohody v roku 2018. Výbor poskytol platformu Alimu bin Samikhovi Al Marrimu, ktorý bol šéfom katarského orgánu pre ľudské práva, keď Panzeri podpísal dohodu, trikrát za posledné štyri roky.
Katarský minister práce Al Marri naposledy vystúpil pred výborom Areny v novembri, len niekoľko dní pred začiatkom majstrovstiev sveta vo futbale. Využil túto príležitosť, aby tvrdil, že mediálne správy o štatistikách o úmrtiach migrantov sú súčasťou “očierňovacej kampane” proti jeho krajine.
Pevní partneri
Nech už Arena hovorí čokoľvek, vysokí katarskí predstavitelia si zjavne naďalej cenia to, čo považujú za plodnú spoluprácu s jej výborom DROI. Podľa článku v katarských médiách o seminári, na ktorom sa zúčastnili Arena a Figà-Talamanca, generálny tajomník NHRC Sultan bin Hassan Al Jamali 14. mája 2022 označil vzťah medzi oboma výbormi za pevné partnerstvo.
Neexistuje žiadny náznak, že by sa spoločnosť Arena dopustila akéhokoľvek trestného činu alebo bola súčasťou údajného sprisahania.
Niekedy sa zdalo, že Arenin zvyčajne impozantný postoj k ľudským právam sa zmiernil, keď bol na programe Katar. Minulý rok hlasovala proti tomu, aby Parlament schválil uznesenie odsudzujúce dodržiavanie ľudských práv v Katare ako hostiteľovi majstrovstiev sveta vo futbale. Pre POLITICO povedala, že tak urobila preto, aby umožnila prijatie “prísnejšej” rezolúcie odsudzujúcej Katar v roku 2023.
V súvislosti s prebiehajúcimi majstrovstvami sveta vo futbale Arena poslancom Európskeho parlamentu v Štrasburgu povedala, že časť viny za zlyhanie ľudských práv v Katare nesú podniky z Európy. “Musíme sa pozrieť na zodpovednosť, ktorú majú naše spoločnosti,” povedala. “Naše spoločnosti nie vždy dodržiavali minimálne požiadavky katarského práva.” Hoci došlo k úmrtiam a je potrebné vyplatiť odškodné, “Katar,” povedala, “urobil určité kroky vpred”.
Arena odmietla tvrdenie, že bola voči Kataru mäkká. “Moje politické postoje voči krajinám, ktoré nedodržiavajú ľudské práva, nikdy netrpeli žiadnou dvojznačnosťou a ani Katar, ani Maroko, ani žiadna iná krajina netrpeli privilegovaným zaobchádzaním,” napísala pre POLITICO.
V belgickom vyšetrovaní sa kolesá spravodlivosti otáčajú pomaly. Spomedzi podozrivých Kaili obvinenia odmietol, zatiaľ čo Panzeri a Giorgi sa k nim prostredníctvom svojich právnikov odmietli vyjadriť. Vo vyhlásení organizácie No Peace Without Justice sa uvádza, že Figà-Talamanca predbežne odstúpil zo svojich povinností, a dodáva, že mimovládna organizácia verí, že vyšetrovanie ho očistí od pochybení. Katar obvinenia voči nemu označil za “diskriminačné”.
Čo teda teraz čaká parlamentný podvýbor pre ľudské práva? Do kancelárie najvyššej štátnej úradníčky zodpovednej za DROI Mychelle Rieuovej vtrhla polícia v rámci vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. Hovorca Parlamentu uviedol: “Nie sme si vedomí žiadneho priameho zapojenia zamestnanca [úradu] do súčasných problémov. Žiadny zamestnanec nebol zatknutý a kancelária, ktorú spomínate, bola zapečatená s cieľom získať počítačové vybavenie súvisiace s prácou podvýboru pre ľudské práva.”
Stredopravá Európska ľudová strana žiada, aby sa práca výboru zastavila, kým sa rozvinie vyšetrovanie. “Všetky skutočnosti a ľudia, ktorí sú do toho zapojení, sa točia okolo Výboru pre ľudské práva (DROI) a niektorých poslancov a poradcov, ktorí tam pôsobia,” povedal Manfred Weber, predseda skupiny EPP.
Weber vyzval, aby bola Arene formálne pozastavená funkcia predsedu. “Okolo rozsahu zapojenia socialistov do tejto korupčnej siete je jednoducho príliš veľa nezodpovedaných otázok,” povedal.
Skupina sa má opäť stretnúť 25. januára, pričom jej bude predsedať jeden z podpredsedov.