V prípade vzniknutia novej liberálnej vlády po parlamentných voľbách nastane zmena nielen vo vnútornej politike, ale aj vo vonkajšej, respektíve zahranično-politickej.
Jaroslav Naď z hnutia OĽaNO Igora Matoviča, už avizoval, že plánujú schváliť bezpečnostnú stratégiu Slovenskej republiky, v ktorej bude zakotvená aj informácia o tom , že ” Rusko je naša bezpečnostná hrozba.”
“V prípade Ruska, stále je anektovaná časť Ukrajiny, stále prebiehajú bojové operácie, do ktorých, či sa to niekomu páči, alebo nie, Ruská Federácia zapojená je. Stále môžeme hovoriť, že Rusko je zapojené do situácie v Sýrii, celkovo na Blízkom Východe aj spolupráca s Iránom atď.”
“Je tam jedoducho viac vecí, pre ktoré Rusko naozaj, samozrejme hybridné hrozby, ktoré nemôžem vynechať. Takže kvôli tomu všetkému je úplne oprávnené, keď Rusko považujeme za bezpečnostnú výzvu. V okolí každá krajina má v strategických dokumentoch Rusko za bezpečnostnú hrozbu, tak prečo pre Slovensko by tou hrozbou nemalo byť?”, povedal Naď pre portál Euractiv.
Rozoberme si jeho slová na drobné:
Keď je Rusko podľa tohto “experta” bezpečnostnou hrozbou hlavne pre anektovanie Krymu, podľa tejto logiky by sme teda mali označiť za hrozbu aj Izrael, ktorý anektoval Golanské výšiny, “nášho spojenca” Turecko, ktoré anektovalo časť ostrova Cyprus , či Kosovo, ktoré si anektovalo južnú časť Srbska.
Ďalším dôvodom sú podľa neho vojenské aktivity Ruska na Blízkom Východe, osobitne menoval Sýriu. Tento argument je už naozaj smiešny. Tak Rusko, ktoré vojensky operuje v Sýrii na požiadanie oficiálnej Sýrskej vlády, je agresorom a Spojené štáty americké, ktoré tam zhadzujú bomby bez povolenia, sú mierotvorcom?
Navyše, legitímnosť prítomnosti USA je otázna aj v susednom Iraku, ktorý požiadal Američanov, aby stiahli svojich vojakov z ich územia, no Spojené štáty to odmietajú a ostávajú v Iraku proti vôli jej občanov aj oficiálnej vlády.
Ďalším argumentom Naďa je, že Rusko spolupracuje s Iránom. Tak čo je vlastne väčšou hrozbou? To , že niekto sa snaží mať dobré vzťahy s Iránom a robí diplomatické kroky na odstránenie napätia, alebo to, že niekto v rozpore s medzinárodným právom spráchal teroristický čin na Iránskeho generála?
Z tohto všetkého následne (podľa logiky Naďa) vlastne vyplýva, že väčšou bezpečnostnou hrozbou sú Spojené štáty americké a nie Rusko.
Potencionálny budúci minister obrany Jaroslav Naď chce však s Američanmi vytvoriť ešte väčšiu spoluprácu. Tvrdí, že by okamžite podpísal zmluvu o spolupráci s USA a prijali by od nich peniaze na opravu našich letísk.
“Na vojenskú infraštruktúru by som prijal podporu od ktoréhokoľvek spojenca,” povedal Naď.
Ako bezpečnostný expert však určite vie, že nič nie je zadarmo a nikto ani Američania nám nedajú peniaze len tak z dobrej vôle. Vždy je za to nejaká protislužba.
Jaroslav Naď veľmi pripomína komunistických pohlavárov, ktorí vykrikovali “so Sovietským Zväzom na večné časy a nikdy inak.” Naď len vymenil ZSSR za USA.
Chcú ale Slováci takúto protirusky naladenú vládu? Podľa najnovšieho prieskumu je pre Slovákov väčšia hrozba USA než Rusko a ruský prezident Vladimír Putin je pre Slovákov najdôveryhodnjší svetový politik. Plány novej liberálnej vlády a potenciálneho ministra obrany Jaroslava Naďa sú teda v úplnom rozpore s mienkou ľudí na Slovensku.
Samuel Gdovin