Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook,SITA-Branislav Bibel)
Bezpečnostný analytik a bývalý náčelník českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor sa vyjadril k štvrtkovému zásahu policajnej inšpekcie v Národnej kriminálnej agentúre. Podľa neho to vyzerá tak, že sa na Slovensku rozohráva nebezpečná hra
Policajná inšpekcia vo štvrtok zasahovala v Národnej kriminálnej agentúre a pre podozrenie z manipulácie procesu cez koordináciu výpovedí kajúcnikov zaistila niekoľko vyšetrovacích spisov, ktoré sa týkajú korupcie policajtov.
Analytik uviedol, že má už dlhšiu dobu pocit, že v rámci polície aj časti polície sa SIS dochádza k súpereniu nejakých frakcií. To, že je riaditeľ SIS politickým nominantom predsedu slovenského parlamentu Borisa Kollára, môže vyzerať ako snaha zastaviť stíhanie Vladimíra Pčolinského (bývalý riaditeľ SIS, pozn. red.). Ďalej uvádza, že by naozaj nemalo dochádzať k zásahom do živých spisov. Takýto úkon zo strany inšpekcie ale vyžaduje rozhodnutie prokurátora.
“Naozaj to preto môže vyzerať tak, že spolu súperia dve časti. Inšpekcia má právo posudzovať problémy v polícii. Inšpekcia má riešiť sťažnosti a prehrešky polície. Naznačovalo by to teda, že inšpekcia má dôvodné podozrenie o nejakých neprávostiach vo vyšetrovaniach NAKA,“ mieni Šándor.
.
Navyše nie sú jednotní ani dvaja najdôležitejší prokurátori Slovenska. Generálny prokurátor Maroš Žilinka vidí náznaky vážneho konfliktu v bezpečnostných zložkách. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic ale uvádza, že inšpekcia zasahovala účelovo, pretože sa niekto snaží mariť trestné stíhanie.
Šándor v tejto súvislosti uvádza, že už skôr upozorňoval na to, že kajúcnici môžu byť využívaní a môžu byť manipulovaní políciou na dodávanie informácií do trestných spisov, ktoré polícia nemá a môžu sa jej hodiť.
“Ukazuje sa, že moje varovanie nebolo tak na vode. Osobne tento trend vnímam ako veľmi nebezpečný. Keď sa generálny prokurátor nevie dohovoriť so špeciálnym prokurátorom Lipšicom, nevypovedá to o tom, že štát, bezpečnostný aparát a orgány činné v trestnom konaní majú záujem ťahať za jeden povraz, stíhať vinníkov a spravodlivo trestať,” vysvetľuje Šándor.
Dodáva, že sa rozohráva veľmi nebezpečná hra, ktorá má dve konotácie. Jedna sa týka obyvateľov, ktorí dúfajú v zmeny v bezpečnostných zložkách. Druhou je, že vláda na čele s Eduardom Hegerom nemusí vydržať do konca volebného obdobia. Keby podľa neho došlo k predčasným voľbám, mohlo by dôjsť k nejakej odvete.
“Bezpečnostné zbory potrebujeme na to, aby strážili vnútornú i vonkajšiu bezpečnosť Slovenska a nie, aby bojovali medzi sebou a zatvárali svojich prominentov do vyšetrovacích väzieb. To mi príde ako nebezpečný trend,“ uvádza ďalej Šándor.
.
Ako by sa podľa analytika mohla situácia v bezpečnostných zboroch vyriešiť?
Podľa Šándora to nebude jednoduché. Podmienkou by bolo, aby na čele polície, Generálnej a špeciálnej prokuratúry a SIS stáli ľudia, ktorí by skutočne mali záujem očistiť slovenskú spoločnosť.
“V tejto chvíli by som čakal, že sa generálny prokurátor so špeciálnym prokurátorom, ale aj s policajným prezidentom a ďalšími predstaviteľmi orgánov činných v trestnom konaní budú schopní dohovoriť. Tie veci by mali byť schopní koordinovať. Aby sa nestávalo, že po zásahu policajnej inšpekcie Lipšic vyjadruje podozrenie, že sa inšpekcia snaží niečo zamiesť pod koberec. Ťažko hľadať riešenie, keď existuje spor o interpretáciu týchto udalostí medzi špeciálnym a generálnym prokurátorom,“ mieni Šándor.
Slovenský minister vnútra Roman Mikulec bude v utorok v Národnej rade čeliť odvolávaniu z funkcie. Podľa Šándora by minister vnútra nemal niesť politickú zodpovednosť za túto situáciu. Činnosť polície podľa neho dozoruje prokuratúra. Minister vnútra by preto nemal zasahovať do konania NAKA.
Zásah inšpekcie v NAKA
Vo štvrtok pred poludním zasahovali inšpektori Inšpekčnej služby Ministerstva vnútra v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Inšpektori si vyžiadali vyšetrovacie spisy k niektorým živým kauzám, na ktorých pracuje vyšetrovací tím pod vedením Jána Čurilu.
Zásah inšpekčnej služby prišiel len týždeň po tom, čo NAKA zadržala šéfa policajnej inšpekcie. Pritom ešte deň predtým slovenský minister vnútra Roman Mikulec po rokovaní vlády oznámil, že policajná inšpekcia funguje normálne.
Pred nedávnom však vypukol škandál s manipuláciou výpovedí takzvaných kajúcnikov, ktorí spolupracujú s vyšetrovateľmi výmenou za zrušenie trestu. Podľa informácií slovenského Denníka N zásah s touto aférou súvisí.
Z uniknutej správy slovenskej tajnej služby SIS totiž vyplýva, že “univerzálni svedkovia“ dostávajú od príslušníkov polície informácie o trestnom konaní. Zároveň dochádza ku koordinácii ich výpovedí, aby sa navzájom potvrdzovali.
Na túto skutočnosť údajne predtým upozorňoval niekdajší šéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorý však bol krátko potom 11. marca zadržaný na základe svedectva dvoch kajúcnikov a obvinený z korupcie.
Kvôli podozreniu z nekalých praktík vyšetrovateľov zvolal terajší premiér Eduard Heger (OĽaNO) 17. mája tajnú schôdzku najvyšších ústavných činiteľov a predstaviteľov orgánov v trestnom konaní. Keď sa informácia o rokovaní dostala na verejnosť, predseda parlamentu Boris Kollár zvolal mimoriadnu schôdzu, na ktorej poslancom prečítal správu SIS.
Keď boli zistenia zo správy odovzdané policajnej inšpekcii, jej šéf Adrian Szabó bol takisto zadržaný a obvinený z korupcie. Vláda v utorok súhlasila s odvolaním riaditeľa inšpekcie.