Podľa neho, niektorí kandidáti mienia tieto „volebné pyramídy“ využiť v priebehu predvolebnej kampane. Celkovo na Ukrajine, ako informujú domáce médiá, už vykonali vyše 30 prehliadok. Analytici a novinári podotýkajú, že príslušníci Služby bezpečnosti Ukrajiny „nenavštívili náhodou“ konkurentov Petra Porošenka, považujú to za cielenú, organizovanú kampaň. Poukazujú na to, že „komando“ prezidenta takto odpovedalo na obvinenia na adresu Petra Porošenka, že mieni skupovať hlasy voličov prostredníctvom takzvaných „sietí“.
Domnievajú sa, že takýmto spôsobom Petro Porošenko preberá iniciatívu z rúk ministra vnútra Arsena Avakova, ktorý prisľúbil, že bude prenasledovať porušovateľov zákonu a nemieni sa prikláňať na stranu súčasného prezidenta. Podľa analytikov prívrženci Petra Porošenka podobným spôsobom sa snažia prevziať od Avakova jeho „monopol na silu“.
Analytici pripomínajú, že v úvode predvolebnej kampane Arsen Avakov prisľúbil, že bude bojovať proti falzifikátom a porušovaniam zákona, čím sa chcel sa stať kľúčovou postavou vo volebnej kampani, aj keď sám nekandiduje. V tomto prípade by potom mal silné páky a mohol dirigovať hociktorého víťaza prezidentských pretekov. Avšak Služba bezpečnosti Ukrajiny a Generálna prokuratúra, ktoré má pod palcom Porošenko, včas sa rozhodli prevziať iniciatívu do svojich rúk.
Ukrajinskí analytici sa začínajú domnievať, že Avakov sa priklonil na stranu Júlie Tymošenkovej – a ľudia Porošenka hneď prešli do protiútoku. Médiá pripomenuli, že Júlia Tymošenková často obviňuje Petra Porošenka, že súčasný prezident pokračuje v neférovej predvolebnej kampani. Dokonca jej tím podal sťažnosť na súd, že Petro Porošenko neuhradil náklady na svoju predvolebnú kampaň. Avšak kyjevský súd túto sťažnosť zmietol zo stola.
Ukrajinské médiá viackrát upozorňovali na to, že štáb prezidenta Porošenka vytvoril širokú, ale nezákonnú sieť agitátorov, ktorí sa maskovali za aktivistov, ktorí robia sociologické prieskumy, a pritom vyzývali ľudí, aby volili Porošenka a navyše za svoju prácu dostávali štedré odmeny. Informovali verejnosť aj o tom, že volebný štáb Porošenka vytvoril takzvané „siete“ za účelom kúpy hlasov voličov a táto činnosť sa financuje priamo zo štátneho rozpočtu. Vysvetľujú, že podobné odhalenia vyvolali odvetnú reakciu štábu Porošenka, ktorý zorganizoval prenasledovanie konkurentov a vytvoril tlak na Júliu Tymošenkovú.
Politológ Sergej Bykov poukázal na to, že Služba bezpečnosti Ukrajiny sa snaží vykonštruovať trestné stíhanie volebných konkurentov prezidenta. Podotkol, že touto činnosťou sa zaoberá práve SBU a nie polícia, ktorá to má v kompetencii.
Ďalší politológ, Vadim Karasev, má podobný názor a dodáva, že hlavný útok Porošenko zorganizoval proti svojej hlavnej konkurentke – Júlii Tymošenkovej. Aj odborník Ruslan Bortnik prízvukuje, že všetci kandidáti používajú rôzne schémy kúpy hlasov voličov, ale lídrom je bezpochyby Petro Porošenko, ktorý navyše využíva svoje súčasné postavenie. Politický analytik Michail Čaplygin zdôrazňuje, že podobné konanie podrýva dôveru voličov voči mnohým prezidentským kandidátom.
Domnieva sa, že svojim konaním Petro Porošenko skôr poškodí sám seba: „Všetko sa to podobá na zvyčajné represie v duchu práce ŠTB. Nie je v tom žiadna logika, nebude ani žiaden efekt. Prezident dosiahne jedine to, že sám poštve proti sebe voličov. Preto je vo volebnom štábe prezidenta panika a práve preto netreba hľadať v jeho konaní žiadnu logiku. Možno sa členovia štábu snažia „ukázať“ pred prezidentom, ale to iba zapríčiní úplný prepad jeho ratingu. Konkurentov tým nepoškodia,“ vysvetlil Čaplygin.
Médiá prízvukujú, že Ukrajinci určite neuveria tomu, že príslušníci bezpečnostných síl sami sa rozhodli bojovať proti falzifikáciám a korupcii, ak nedostali priamy rozkaz od prezidenta. Pripomenuli, že dôvera voči príslušníkom SBU je na Ukrajine veľmi nízka. Preto politológ Vadim Karasev tvrdí, že nik neuverí, že SBU a prokuratúra má pravdu a čisté ruky: „Nik neuverí v úprimnosť podobných obvinení. Voliči to budú brať iba, ako útok na konkurenta, a budú považovať Júliu Tymošenkovú za obeť tohto režimu,“ podčiarkol.
Poslanec od strany Baťkivščina, ktorej predsedníčkou je Júlia Tymošenková, Ruslan Bogdan, takto vysvetlil útoky SBU na svoju osobu: „Je to špinavá polittechnológia, ktorá sa využíva iba počas predvolebnej kampane. Toto sa robí iba preto, aby Ukrajinu odhodili o ďalších päť rokov dozadu. Len si predstavte, čo sa stane, ak Petro Porošenko náhodou zostane vo svojej funkcii. Celú Ukrajinu berie iba ako svoju obchodnú sieť. Veď on nemá okolo seba normálnych ľudí – sú to všetko obchodníci v tom horšom zmysle slova. A vytvoril „logistické strediská“ po celej Ukrajine. Potrebuje iba rozvíjať vlastný biznis – Roshen, nič iné,“ dodal.
„Je to človek, ktorý nesplnil ani jeden svoj sľub, ale znova sa snaží zostať pri moci, stať sa prezidentom, riadiť štát, rabovať ho aj naďalej, ničiť našu krajinu a jej ľud. Všetko je to absolútne zrozumiteľná technológia, ktorá sa, opakujem, využíva iba počas predvolebnej kampane za účelom volebnej propagácie a v snahe poliať špinou protikandidáta,“ zdôraznil Ruslan Bogdan.
Eugen Rusnák