Bratislava 29. októbra 2024 (HSP/ CNN/ NY Post/ Foto: TASR/AP-Cliff Owen)
Americký denník Washington Post v piatok oznámil, že nepodporí žiadneho z prezidentských kandidátov, čím porušil svoju 36-ročnú tradíciu a vyvolal pobúrenie zamestnancov, predplatiteľov a reportérov iných médií. Informácie prináša CNN a NY Post
Voľby v USA, v ktorých proti sebe stoja demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová a republikánsky exprezident Donald Trump, sa uskutočnia už budúci týždeň – 5. novembra, avšak na mnohých miestach už Američania hlasujú v predstihu a vyzerá to na naozaj tesný súboj.
Rozhodntutie
Jeff Bezos, druhý najbohatší muž sveta a majiteľ denníka WP, vydal minulý týždeň rozhodnutie, že redakcia jeho novín zaujme neutrálny postoj a v týchto, ani v ďalších budúcich voľbách, nevyjadrí podporu žiadnemu z prezidentských kandidátov.
Denník Washington Post to oznámil čitateľom v piatok 25. októbra v oficiálnom článku, čím porušil 36-ročnú tradíciu (bude to prvýkrát od roku 1988, kedy WP nepodporil žiadneho prezidentského kandidáta) a vyvolal pobúrenie zamestnancov, predplatiteľov a reportérov iných médií. Rozhodnutie WP totiž prichádza krátko pred voľbami, v ktorých prieskumy predpovedajú veľmi tesný výsledok.
Noviny následne uverejnili článok napísaný dvoma reportérmi, v ktorom sa uvádza, že zamestnanci redakcie už pripravili návrh pre text, v ktorom vyjadrili podporu pre viceprezidentku Kamalu Harrisovú. „Rozhodnutie neuverejniť tento článok bolo prijaté majiteľom The Washington Post – zakladateľom Amazonu Jeffom Bezosom,“ uviedol The Washington Post s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené s udalosťami.
Bezos v januári zamestnal generálneho riaditeľa a vydavateľa novín, bývalého šéfa Wall Street Journal Willa Lewisa, napriek interným protestom v súvislosti s jeho údajnou účasťou na škandále s hackerskými útokmi na telefónne hovory vo Veľkej Británii. Lewis povedal, že to bol on, kto nedovolil v denníku prejaviť podporu Harrisovej, nie Bezos. V stĺpčeku napísal, že noviny neporušujú tradíciu, ale skôr sa vracajú k praxi spred rokov, keď nepodporovali žiadneho kandidáta.
Lewis to obhájil tým, že je to “v súlade s hodnotami, ktoré Post vždy zastával“, a odráža to vieru novín v “schopnosť našich čitateľov urobiť si vlastný názor“.
„Uvedomujeme si, že sa to bude čítať rôznymi spôsobmi – vrátane tichej podpory jedného kandidáta, odsúdenia iného alebo zbavenia sa zodpovednosti. To je nevyhnutné,“ napísal Lewis.
„My to tak nevnímame. Vnímame to ako súlad s hodnotami, ktoré Post vždy zastával a v ktoré dúfame u vodcu(prezidenta): charakter a odvaha v službe americkej etike, úcta k právnemu štátu a rešpektovanie ľudskej slobody vo všetkých jej aspektoch,“ dodal.
Nesúhlas redaktorov
Združenie redaktorov a novinárov denníka WP však vyjadrilo obavy, že vedenie denníka zasahuje do práce redakcie a tvrdí, že WP po oznámení svojho neutrálneho postoja prišiel o časť svojich predplatiteľov. Do sobotňajšieho rána sa 17 redaktorov, tzv. “stĺpkárov“ WP, podpísalo pod vyhlásenie, v ktorom toto rozhodnutie označili za “strašnú chybu“ a to najmä v čase, keď “jeden z kandidátov presadzuje postoje, ktoré priamo ohrozujú slobodu tlače a hodnoty obsiahnuté v ústave“.
Majiteľ denníka The Washington Post Jeff Bezos vo svojom prvom verejnom komentári od minulotýždňového rozruchu, ktorý vyvolalo jeho rozhodnutie nepodporiť kandidátov v prezidentských voľbách, obhajoval tento svoj krok. Jeho článok uverejnil WP v pondelok večer.
„Podpora kandidáta na prezidenta(v denníku WP) nijako nenakláňa misky váh vo voľbách,“ napísal Bezos.
„Žiadny nerozhodnutý volič v Pensylvánii si nepovie: ‘Vyberiem si podľa novín’. Nikto. To, čo podpora prezidenta v skutočnosti robí, je vytváranie dojmu zaujatosti. Vnímanie nestrannosti. Ukončiť to je principiálne rozhodnutie, ktoré je správne,“ uviedol.
Oficiálne vyhlásenie Bezosa prišlo niekoľko hodín po tom, čo traja členovia redakčnej rady WP odstúpili z dôvodu, že sa denník rozhodol nepodporiť viceprezidentku Kamalu Harrisovú. Predplatné údajne zrušilo tisíce čitateľov novín a na sociálnych sieťach k tomu vyzývajú ďalšich.
Kritici tohto kroku, vrátane bývalého výkonného redaktora WP Martyho Barona, označili toto rozhodnutie za “zbabelé“ a za jasnú snahu upokojiť bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ak by sa v novembri opäť ujal Bieleho domu.
„Želal by som si, aby sme túto zmenu urobili skôr… Vo chvíli, keď sme boli ďalej od volieb a od emócií okolo nich,“ priznal Bezos. „Bolo to nedostatočné plánovanie, a nie nejaká zámerná stratégia,“ vyjadril sa.
V piatok, niekoľko hodín po tom, ako šéfredaktor WP Will Lewis oznámil rozhodnutie nepodporiť kandidátov, sa Trump stretol s vedúcimi pracovníkmi Blue Origin, spoločnosti pre vesmírne lety založenej Bezosom. Bezos vo svojom článku odmietol obvinenia, že stopol podporu(Harrisovej), aby si získal Trumpovu priazeň, a uviedol, že o stretnutí vopred nevedel.
„Chcel by som tiež jasne povedať, že tu nejde o žiadne quid pro quo. So zástupcami predvolebnej kampane ani so samotnými kandidátmi sme toto rozhodnutie nekonzultovali ani sme ich na žiadnej úrovni neinformovali. Bolo prijaté výlučne interne,“ napísal.
Bezos uviedol, že si “povzdychol“, keď sa dozvedel o stretnutí Trumpa a šéfa spoločnosti Blue Origin Davea Limpa. „Vedel som, že to poskytne muníciu tým, ktorí by to chceli vykresliť inak ako principiálne rozhodnutie. Faktom však je, že som o tom stretnutí vopred nevedel,“ uviedol Bezos.
Zdôraznil, že medzi stretnutím a rozhodnutím WP “nie je žiadna súvislosť“, a špekulácie o opaku označil za “nepravdivé“.
Je to chyba ?
Bezos odmietol názor, že by jeho obrovské bohatstvo mohlo viesť k politickým službám, a namiesto toho nazval svoje miliardy “ochranným múrom proti zastrašovaniu“ a zdôraznil, že za 11 rokov, odkedy publikáciu WP kúpil, do jeho záležitostí nezasahoval.
„Hoci nepresadzujem a nebudem presadzovať svoje osobné záujmy, nedovolím ani to, aby tieto noviny písali na autopilota a upadli do bezvýznamnosti – aby ich predbehli neoverené podcasty a útoky na sociálnych sieťach – nie bez boja. Je to príliš dôležité,“ napísal. „Stávky sú príliš vysoké,“ dodal.
Ako sme písali, Bezosove vyjadrenie však prišlo po rozsiahlej reakcii verejnosti a po nepokoji vo vnútri jeho novín, vrátane verejnej kritiky zo strany “legiend“, reportérov kauzy Watergate Carla Bernsteina a Boba Woodwarda a po otvorenom vyhlásení, ktoré podpísali takmer dve desiatky stĺpčekárov denníka.
„Rozhodnutie denníka Washington Post nepodporiť prezidentskú kampaň je strašnou chybou,“ napísali redaktori – stĺpčekári. „Predstavuje opustenie základného redakčného presvedčenia novín, ktoré máme radi,“ uviedli.
David Hoffman, ktorý získal Pulitzerovu cenu za redakčnú tvorbu v roku 2024 za seriál o nových taktikách, ktoré autoritárske režimy používajú na potláčanie disentu, v pondelok odstúpil z funkcie redaktora a v rozhovore pre CNN povedal, že nechce mlčať o “hrozbe, ktorú Trump predstavuje pre krajinu“.
„Nemôžem tu ďalej sedieť v redakčnej rade a písať tieto úvodníky, kým my sami sme sa dali na mlčanie,“ povedal. „Čelíme strašnej, strašnej voľbe, podľa mňa hroziacej autokracii. Nechcem o tom mlčať. Nechcem, aby o tom mlčal Washington Post, a to, že nepodporíme( žiadneho kandidáta vo voľbách), je stupeň mlčania, ktorý nemôžem zniesť.“
Baron, bývalý redaktor WP, ktorý doviedol noviny k Pulitzerovej cene za reportáž o útoku na Kapitol zo 6. januára 2021, tiež spochybnil, že rozhodnutie ukončiť prezidentskú podporu bolo vecou princípu. „Ak je ich filozofiou, že čitatelia si môžu urobiť vlastný názor na veľké otázky, ktorým čelia v tejto demokracii, potom nech nevydávajú žiadne úvodníky,“ povedal Baron pre CNN.
„Ale faktom je, že sa rozhodli neuverejniť redakčný článok len v tomto jednom prípade 11 dní pred voľbami,“ dodal.
Niektorí odmietnutie podpory kandidátov považujú za Bezosov pokus priblížiť sa k bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi po ich pohnutej minulosti. Počas svojho pôsobenia vo funkcii prezidenta Trump často kritizoval Bezosa za ľavicové spravodajstvo denníka The Washington Post. V roku 2019 Amazon obvinil Trumpa z politickej pomsty po tom, ako jeho administratíva zamietla spoločnosti zmluvu s Pentagónom na poskytovanie technologických služieb (cloud computingu) v hodnote 10 miliárd dolárov.
Zmätok v redakcii The Washington Post je ozvenou chaosu v Los Angeles Times, kde najmenej traja zamestnanci redakcie podali výpoveď na protest proti rozhodnutiu majiteľa Dr. Patricka Soon-Shionga zablokovať podporu viceprezidentky Kamaly Harrisovej. Soon-Shiongova dcéra uviedla, že odmietnutie podporiť Harrisovú vyplynulo z nespokojnosti s politikou Bidenovej administratívy voči Izraelu, hoci miliardár to poprel.
Prečítajte si tiež: