Bratislava 11. mája 2023 (HSP/Foto: Screenshot)
Aktualizované 11. mája 2023 16:09
Juraj Šeliga dnes usporiadal tlačovú konferenciu. Samozrejme, svoj politický skateboard z ruky nepustil, a zas ju venoval paragrafu 363, na ktorom sa vezie už dlhé mesiace. A v priamom prenose klamal
Prvú časť tlačovej konferencie venoval snahe Róberta Fica urýchliť konanie predčasných volieb. “Považujeme to za snahu šíriť chaos,” povedal Šeliga, “robiť zmätky a takýmto spôsobom odradiť ľudí od toho, aby sa zaujímali o voľby, aby čo najmenej ľudí prišlo k voľbám, a podobne. Táto snaha robiť predčasné voľby v lete je nemiestna, popiera demokratickú súťaž, práve preto, že chce zrušiť lehoty pre to, aby boli voľby vyhlásené, lehoty na odovzdávanie kandidátok, ale aj lehoty na to, kedy sa počítajú peniaze, ktoré jednotlivé politické strany dávajú do politickej kampane. Nič iné, ako chaos a snaha motivovať, strašiť svojich voličov.”
So snahou Fica o urýchlenie konania predčasných volieb Šeliga spojil Tarabov návrh novely trestného zákona a trestného poriadku, ktorý by mal upraviť a posilniť paragraf 363. A Šeliga si ten návrh buď vôbec neprečítal, alebo nehanebne klamal v priamom prenose.
Šeliga povedal, že návrh by celú špeciálnu prokuratúru podriadil Marošovi Žilinkovi. Žiaden novinár sa nepozastavil nad tým, že tak je to aj teraz. Prokuratúra je štátny orgán s autokratickou štruktúrou, nie nejaká inštitúcia s vnútornými demokratickými pravidlami.
Vzápätí sa Šeliga pustil do snahy návrhu posilniť paragraf 363. “V tejto krajine je paragraf 363 symbolom nespravodlivosti pre bežných ľudí,” povedal Šeliga, “kde generálny prokurátor cez svoje argumenty sa snaží nahradiť rozhodovanie súdov, keď hodnotí dôkazy, keď ruší konanie začaté vo veci a podobne.” Toto bolo prvé Šeligovo klamstvo. Zmienený paragraf neumožňuje nahradiť rozhodnutie súdu, jeho úloha je v odstraňovaní nezákonnosti pred tým, než sa vec dostane pred súd.
Šeliga pokračoval kritikou ustanovenia predloženej novely, ktorá by neumožnila podanie žaloby, ak by bol podaný podnet na 363-ku na generálnu prokuratúru. Šeliga tvrdí: “Ak nechcete, aby bola podaná žaloba, tak podáte podnet na generálnu prokuratúru, a generálny prokurátor môže čakať a čakať a čakať…” A tieto slová sú už naozaj bezočivým klamstvom Šeligu. Súčasťou návrhu novely je totiž aj opatrenie, ktoré prikazuje generálnemu prokurátorovi, aby o podnete rozhodol v zákonom stanovenej pevnej lehote. A ak Šeliga nechce, aby len čakal a čakal a čakal, nič mu nebráni podať pozmeňovací návrh, ktorým by sa tá lehota skrátila na mieru, ktorú Šeliga považuje za rozumnú!
Šeliga si dokonca dovolil naznačiť, že na tvorbe novely sa mohol podieľať Žilinka, Košč, alebo niektorí z obvinených. Veľmi podozrivé je to, že novinári prišli na tlačovú konferenciu úplne nepripravení, spomínanú lehotu pre úrad generálnej prokuratúry nikto z nich ani slovom nespomenul, pričom práve tá by mohla byť účinnou brzdou prípadným prieťahom. Takže ak Šeliga otvorene klame, novinári na vec otvorene kašlú a nekriticky preberajú argumenty Šeligu. Ak by si totiž návrh novely prečítali, Šeliga by musel čeliť aspoň jedinej otázke k spomenutej lehote.
Na záver si Šeliga neodpustil práve to strašenie, ktoré vyčítal Ficovi. “Žilinka sa stane pánom bohom trestného konania,” bola jedna z posledných viet. Ešte sa však stihol obuť do opozície, že napáda inštitút spolupracujúcich obvinených. Opäť klamal. Opozícia napáda skutočnosť, že tento inštitút dnes nahrádza dôkazy, ktorými by mal byť aj podľa rozhodnutí európskeho súdu inštitút podopretý.
V očiach ľudí, ktorí sú schopní kritického myslenia, sa dnešnou tlačovou konferenciou Šeliga načisto odpísal. Kritické myslenie však nestačí. Treba sa aj presvedčiť, či politici a médiá nezatajujú pred vami fakty, bez ktorých je informácia neúplná a kvalifikované rozhodnutie nemožné. Lebo asymetria informácií je osvedčenou metódou manipulácie.
Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico potvrdil, že poslanci jeho strany sú pripravení návrh podporiť. Nemá námietky voči existencii ÚŠP, Špecializovaného trestného súdu či Národnej kriminálnej agentúry. “Nikto z nás nemá záujem nič rušiť ani meniť,” povedal na tlačovej konferencii. Kritizuje však personálne obsadenie týchto inštitúcií. Dodal tiež, že posledné tri roky sa zneužívalo trestné právo.
Sme rodina takisto podporí návrh v prvom čítaní. Predseda poslaneckého klubu Peter Pčolinský povedal, že pokiaľ si generálny prokurátor vyžiada spis, nemôže sa stať, aby ho podriadený orgán odmietol vydať. O tom je podľa neho návrh Tarabu. Odmietol, že by sa vďaka novele blokovalo vyšetrovanie káuz.
Návrh je útokom na spravodlivosť a právny štát, tvrdí predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) a podpredseda europarlamentu Michal Šimečka. Cieľom novely je podľa neho posilniť postavenie generálneho prokurátora a oslabiť právomoci špeciálnej prokuratúry. “Už dnes disponuje generálny prokurátor takmer neobmedzenou mocou a naše skúsenosti dokazujú, že ju nehanebne nadužíva v prospech obvinených, a to aj v najvážnejších a spoločensky významných kauzách,” uviedol v stanovisku PS s tým, že generálny prokurátor neraz vďaka paragrafu 363 supluje úlohu súdov. V prípade prijatia Tarabovho návrhu by podľa PS mohol generálny prokurátor po novom tiež blokovať podávanie žalôb na súd, napríklad zo strany špeciálnej prokuratúry.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Poslanci predložili návrhy na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku
M. Vetrák verí, že zmena paragrafu 363 v parlamente prejde. Kto so zámerom nesúhlasí?
Boj proti paragrafu 363 už nadobudol hysterický charakter. Heger pri jeho kritike otvorene klamal