USA 23. apríla 2015 (HSP/Huffingtonpost Robbie Couch/Foto:Screenshot:YouTube)
Sam mal len jednu požiadavku voči polícii, ktorá prišla zbúrať jeho provizórny príbytok v lese: “Môžem sa dívať?”
Video, ukazujúce otraseného Sama, ktorému tečú slzy pri pohľade na jeho rúcajúci sa domček, je upútavkou na nový dokument, o súčasnej realite bezdomovectva v Amerike.
Projekt “Most nádeje,” natočil režisér Jack Ballo, hlavnou postavou je “minister bezdomovcov” Steve Brigham, ktorý žije v lesoch New Jersey medzi desiatkami ďalších s podobným osudom. Brigham opisuje starosti a potreby, ktoré má on a ďalší ľudia bez domova, a hľadá spôsob ako sa zaradiť späť do spoločnosti.
Dokument sa zameriava na dve hlavné koncepcie: Pochopiť podstatu, prečo existuje bezdomovectvo a meniace sa americké zákony, ktoré by umožnili chudobným Američanom vybudovať malé, lacné a ekologické domy, ktoré si môžu dovoliť za minimálnu mzdu.
“Máme tu stanové mestečká po celej krajine v ktorých žijú, provizórne komunity zložené z bezdomovcov z prevažne mestských a prímestských oblasti. Musíme prísť s novými nápadmi, ako zvládnuť krízu bezdomovcov a nájsť riešenie, namiesto toho, aby ľudia zbytočne, trpeli,” hovorí režisér dokumentu.
K zníženiu bezdomovectva podľa Ballových návrhov s nízkorozpočtovými domami už preukázateľné došlo v mestách, vo Wisconsine, New Yorku a Texase, ktoré zaviedli podobné stratégie.
“Môžeme sa venovať našim kvetom v záhradke a pokúsiť sa žiť normálny život,” povedala agentúre Reuters Betty Ybarra z Madisonu vo Wisconsine, potom čo sa nasťahovala do svojho nízkorozpočtového domu o ploche 30 m2.
Výroba dokumentu pre projekt “Most nádeje” bola dokončená a film bol uvedený na komunitné premietanie, treba ešte zaplatiť licenčne poplatky za hudbu a film môže byť distribuovaný pre širšiu verejnosť. Podľa autora projektu je cieľom kampane získať finančné prostriedky na financovanie nízkonákladových domov pre bezdomovcov po celej krajine.
bg