Brusel 21. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Johanna Geron)
Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil samit Európskej únie za dlhý a zložitý, ale ktorý nakoniec pre Poľsko skončil úspešne. Premiér o výsledkoch samitu prehovoril na tlačovej konferencii
Premiér Poľska Mateusz Morawiecki na tlačovej konferencii po štvordňovom samite Európskej únie v Bruseli ocenil spoločnú prácu Vyšehradskej skupiny, vďaka ktorej sa podľa neho dosiahol veľký úspech.
“Európa potrebuje obrovské investície. Spoločná práca Višehradskej skupiny a koordinácia našej spoločnej činnosti viedli k tomuto veľkému úspechu. Je to veľký úspech z finančného hľadiska,” uviedol Morawiecki a zdôraznil tiež dôležitosť dosiahnutia dohôd o kontrole rozpočtových prostriedkov.
Poľský premiér tiež uviedol, že sever Európy s juhom prerokovával vyčlenenie čo najnižšej sumy dotácií. “A my sme chceli, aby bola čo najväčšia,“ dodal premiér a dodal, že Vyšehradská skupina bola uprostred v úlohe akéhosi prostredníka.
Morawiecki novinárom uviedol, že v Bruseli dojednaná dohoda dá Poľsku 124 miliárd eur v podobe nepriamych dotácií, s privilegovanými pôžičkami to bude 160 miliárd eur.
Poľský politik tiež pripomenul, že v oblasti právneho štátu sa Poľsku podarilo vyhnúť priamemu spojeniu tejto otázky s vyčlenením európskych rozpočtových prostriedkov.
“Navyše sme sa dohodli s právnymi službami, že tento mechanizmus, ktorý má byť vypracovaný, bude zároveň hodnotený Európskou radou,“ vysvetlil.
Nakoniec poľský premiér uviedol, že bez Vyšehradskej skupiny to nepôjde.
“Bez súhlasu Maďarska, bez súhlasu Poľska, bez Vyšehradskej skupiny k ničomu nedôjde,“ uviedol Morawiecki.
Spokojnosť premiéra Babiša
V najbližších siedmich rokoch z rozpočtu Európskej únie, ktorý bol navýšený o fond pokrízovej obnovy ekonomík, bude Česko čerpať cez 960 miliárd korún. Ďalších 15,4 miliárd eur si ČR bude môcť požičať za výhodných podmienok v rámci fondu. Novinárom to na záver bruselského samitu oznámil premiér Andrej Babiš.
“Výsledok samitu EÚ je pre Česko dobrý, mám z toho radosť,“ uviedol Babiš. Česko si proti končiacemu sedemročnému obdobiu polepší takmer o štyri miliardy eur. V rámci budúceho rozpočtu ČR dostane 27 miliárd, z fondu bude možné čerpať 8,7 miliardy.
Česko si môže vybrať aj svoj podiel z balíka úverov, to však podľa premiéra bude záležať na tom, za akých podmienok si nakoniec Európska komisia na finančných trhoch peniaze požičia.
Babiš tiež uviedol, že je dôležité, že si Česko vyjednalo možnosť prevádzať až 25 percent príspevkov medzi jednotlivými štrukturálnymi fondmi podľa svojich potrieb.
“Je potrebné našu ekonomiku reštrukturalizovať, musíme sa sústrediť hlavne na investície, musíme sa sústrediť na naše zdravotníctvo,“ uviedol Babiš niektoré z českých priorít.