Marica Pirošíková
.
.

NAŽIVO

Dovoz ruského zemného plynu do Česka vzrástol medziročne o približne 530 %, a to aj napriek tomu, že minulý rok česká vláda deklarovala, že na území Česka sa ruský plyn nenachádza. Od tej doby však zažíva ruský plyn na tomto území silný “comeback”, takže Rusko je spolu s Nórskom suverénne najväčším importérom tejto komodity do ČR, uviedol v pondelok hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

13:21

Zamestnanci Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú v nasadení aj počas vianočných sviatkov. Na Štedrý deň (24. 12.) bude zabezpečovať plynulú a bezpečnú prepravu vyše 1000 zamestnancov vlakového dopravcu. V pondelok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

12:36

Newyorská polícia (NYPD) zadržala muža podozrivého z podpálenia ženy v metre v Brooklyne v nedeľu ráno, ktorá útok neprežila.

12:35

Združenie pestovateľov obilnín na roku 2024 pozitívne hodnotí, ako sa pre obilie vyvíjalo počasie. Obilninári rovnako pozitívne vnímajú znížený objem dovozov zrnín z Ukrajiny zásluhou vládnych opatrení a preferenciu domáceho obilia u slovenských potravinárskych spracovateľov. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

12:35

Prezident USA Joe Biden v pondelok zmiernil tresty smrti 37 odsúdeným väzňom. Urobil tak necelý mesiac pred návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu. Agentúra AFP pripomína, že počas prvého funkčného obdobia republikánskeho prezidenta vzrástol počet popráv prostredníctvom smrtiacej injekcie.

Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden / Foto: TASR/AP-Rod Lamkey, Jr.
12:33

Britská armáda prvýkrát použila energetickú zbraň, ktorá zostreľuje bezpilotné lietadlá „pomocou rádiových vĺn“, píše The Telegraph.

Nazýva sa RFDEW – Radio Frequency Directed Energy Weapon (rádiofrekvenčná riadená energetická zbraň). Je schopná zostreliť drony až do vzdialenosti jedného kilometra.

12:19

Panamský prezident reagoval na Trumpove hrozby, že mu zoberie Panamský prieplav. 

„Každý meter štvorcový Panamského prieplavu a jeho okolitých území patrí Paname a bude Paname patriť aj naďalej. Prieplav nemá žiadnu priamu ani nepriamu kontrolu, či už zo strany Číny, Európskeho spoločenstva, Spojených štátov alebo akejkoľvek inej mocnosti,“ uviedol Jose Raul Mulino Mulino v X.

Dodal, že sa „usiluje zachovať a udržiavať dobré a úctivé vzťahy s novou vládou Spojených štátov“.

„Uvidíme,“ odpovedal mu Trump.

12:05

Nemecká polícia v prístavnom meste Bremerhaven zadržala v nedeľu večer 67-ročného muža, ktorý sa vo videu na sociálnej sieti TikTok vyhrážal spáchaním závažných trestných činov na miestnom vianočnom trhu.

12:01

Najväčší predvianočný nápor na cestovanie vlakmi opadol. Najvyťaženejšie vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) sú síce v priemere obsadené na 81 %, avšak počet vlakov s obsadenosťou nad 50 % je nižší ako minulý týždeň. Deň pred Vianocami sú dostupné aj lístky na diaľkové expresy Bratislava – Žilina – Košice. Vypredané sú však niektoré vlaky na Ukrajinu a späť. V pondelok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

12:00

V Afganistane sa začala posledná očkovacia akcia proti detskej obrne v roku 2024. Cieľom je ochrániť viac ako 4,8 milióna detí mladších ako päť rokov, oznámilo v pondelok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

11:58

Pred záverom roka dôvera Čechov v domácu ekonomiku klesla. Poukázali na to údaje Českého štatistického úradu (ČSÚ), ktoré zverejnil server novinky.cz.

11:57

Saudská Arábia v nedeľu po viac ako troch rokoch obnovila prevádzku na svojom veľvyslanectve v Afganistane. Svojich diplomatov stiahla v roku 2021, keď kontrolu nad Kábulom prevzalo islamistické hnutie Taliban.

11:46

Čína v pondelok prisľúbila pokračovanie v spolupráci s regionálnymi orgánmi pri vyšetrovaní poškodenia dvoch optických podmorských káblov v Baltskom mori. Z úmyselného poškodenia je podozrivá čínska loď Yi Peng 3, ktorá sa plavila v mieste poškodenia káblov.

11:38

Rumunský prezident Klaus Iohannis v pondelok vymenoval lídra Sociálnodemokratickej strany Rumunska (PSD) Marcela Ciolaca za predsedu vlády. Tento post zastával aj doteraz.

Iohannis a Ciolac
Na snímke rumunský prezident Klaus Iohannis (vpravo) vymenoval lídra Sociálnodemokratickej strany Rumunska (PSD) Marcela Ciolaca (vľavo) za predsedu vlády v Bukurešti v pondelok 23. decembra 2024 / Foto: TASR/AP-Vadim Ghirda
11:38

Japonské automobilky Honda a Nissan sa dohodli na začatí rozhovorov o fúzii. Od prípadného spojenia síl si sľubujú zvýšenie konkurencieschopnosti voči čínskym firmám a americkej Tesle v oblasti výroby elektromobilov.

11:12

Iránske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok potvrdilo, že uznáva suverenitu Sýrie, ktorá by sa nemala stať “rajom pre terorizmus”. S novým vedením krajiny zatiaľ vláda v Teheráne nenadviazala priamy kontakt. Irán a ním sponzorovaná libanonská militantná skupina Hizballáh doteraz podporovali zvrhnutého sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

11:02
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bez servítky o stave práva na Slovensku s poprednou expertkou JUDr. Maricou Pirošíkovou

Rozhovor s JUDr. Maricou Pirošíkovou, bývalou zástupkyňou Slovenskej republiky pri Európskom súde pre ľudské práva, prináša fundovaný, a žiaľ dosť kritický pohľad na stav práva na Slovensku z hľadiska medzinárodných štandardov

Marica Pirošíková
Marica Pirošíková
❚❚
.

Pôsobili ste ako zástupkyňa Slovenskej republiky pri Európskom súde pre ľudské práva. Čo si táto práca vyžadovala?

Zástupca obhajuje záujmy Slovenskej republiky v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva (ďalej ESĽP). Je teda „advokátom“ štátu. Zástupca sa sťažnosťou podanou ESĽP zaoberá až vtedy, keď mu ESĽP oznámi (notifikuje), že konkrétna sťažnosť bola podaná a po jej zaregistrovaní ESĽP začal skúmať podmienky prijateľnosti sťažnosti. Zástupca vlády zároveň na vnútroštátnej úrovni koordinuje výkon rozsudkov ESĽP, nad ktorým dohliada Výbor ministrov Rady Európy. V rámci uvedeného on a jeho kancelária zabezpečuje slovenské preklady rozsudkov ESĽP, vzdeláva sudcov, prokurátorov, sociálnych pracovníkov a ďalšie orgány verejnej moci v oblasti judikatúry ESĽP a vysvetľuje, ako vykladať slovenské právo v súlade s judikatúrou ESĽP. Rozsiahla je aj publikačná činnosť zástupcu a ďalších pracovníkov jeho kancelárie, či účasť na príprave legislatívnych zmien.

Naposledy uvedené aktivity boli vysoko cenené na pôde Rady Európy (RE) a brané do úvahy v súvislosti s výkonom jednotlivých rozsudkov. Práve preto som počas slovenského predsedníctva v Rade Európy zorganizovala Seminár o úlohe zástupcov vlád pri zabezpečovaní účinnej ochrany ľudských práv, za čo mi osobne v úvodnom prejave poďakoval predseda Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý ho svojou účasťou v apríli 2008 aj osobne podporil. Rada Európy z neho vydala aj publikáciu.

Zároveň som na pôde Rady Európy pôsobila vo Výbore expertov pre skvalitnenie mechanizmov ochrany ľudských práv (DH-PR), vo Výbore expertov k účinným prostriedkom nápravy vo vzťahu k neprimeranej dĺžke konania (DH-RE), vo Výbore expertov pre reformu ESĽP (DH-GDR) a bola aj členkou Skupiny expertov na systém Európskeho dohovoru o ľudských právach (DH-SYSC).

.

 

Máte nejaký špeciálny prípad, na ktorý si spomeniete? Ktorý sa Vás profesne, ľudsky dotkol?

Asi najviac sa ma dotkli prípady detí odobratých bez relevantných dôvodov z biologických rodín v Anglicku a severských krajinách.

 

Podarilo sa Vám osobne presadiť niečo, čo bolo úspechom pre Slovensko?

Podarilo sa mi otvoriť túto otázku odoberania detí bez relevantných dôvodov na pôde Rady Európy, dôsledkom čoho bolo prijatie troch významných rezolúcií Parlamentného zhromaždenia Rady Európy k danej problematike. Zároveň sa Slovenská republika svojou intervenciou v konaní pred veľkou komorou pričinila o udržanie judikatúry ESĽP primárne chrániacej biologickú rodinu v prípade Strand Lobben.

 

.
Čo to v praxi znamená?

ESĽP potvrdil, že rodinné putá majú byť zachované s výnimkou prípadov, keď je to úplne nevhodné pre dieťa. ESĽP síce priznáva štátom v tomto ohľade priestor pre voľnú úvahu, ale tento nie je neobmedzený. ESĽP pritom pripisuje dôležitosť tomu, či vnútroštátne orgány pred umiestnením do náhradnej starostlivosti skúšali aplikovať iné, menej drastické, preventívne a podporné opatrenia, a či sa tieto ukázali ako neúspešné.

Ďalším princípom, ktorý ostáva rozsudkom veľkej komory zachovaný, je ten, že odobratie dieťaťa do náhradnej starostlivosti by malo byť považované za dočasné opatrenie, ktoré bude ukončené hneď, ako to okolnosti dovolia a každé vykonané opatrenie musí byť v súlade s hlavným cieľom, ktorým je spojenie biologického rodiča s jeho dieťaťom. Na nevyhnutnosť udržania týchto princípov poukázala vo svojej intervencii vláda Slovenskej republiky, ako aj vláda Českej republiky.

Naopak žalované Nórsko, ako aj intervenujúce vlády Talianska, Dánska a Spojeného kráľovstva uviedli, že ESĽP by nemal v takýchto prípadoch vystupovať ako štvrtá inštancia a znovu posudzovať okolnosti prípadu. ESĽP tak urobil a dospel k záveru o porušení práv sťažovateľov.

Za Slovenskú republiku som intervenovala aj v ďalších prípadoch proti Nórsku týkajúcich sa tejto problematiky. Teraz bude kľúčové, aby Slovenská republika bola aktívna na úrovni Výboru ministrov RE a v súvislostí s výkonom rozsudkov proti Nórsku a vyžadovala promptné prijímanie individuálnych a všeobecných opatrení.

 

.
Ako hodnotíte systém ochrany ľudských práv, ktorý je vytvorený na úrovni Rady Európy?

Vzhľadom na právomoci ESĽP a Výboru ministrov RE ide o najúčinnejší systém ochrany ľudských práv na svete. To je výnimočné. Je veľmi dôležité ho udržať. Málokto vie, že počas britského predsedníctva v Rade Európy došlo k významnej snahe ho obmedziť.

V apríli 2012 sa v Brightone uskutočnila konferencia o budúcnosti ESĽP, ktorej som sa zúčastnila ako vedúca slovenskej delegácie. Prioritou britského predsedníctva vo Výbore ministrov RE bola radikálna reforma ESĽP, pričom navrhovali významné zásahy do práva na individuálnu sťažnosť.

Samotný ESĽP vyjadril vážne výhrady k navrhovaným zmenám. Kritizoval predovšetkým návrh aplikácie tzv. sunset clause, ktorá by znamenala, že niektoré sťažnosti, ktoré nebudú oznámené dotknutej vláde, budú uplynutím určitého času (12 či 18 mesiacov) vyčiarknuté a zaniknú bez toho, aby sa nimi ESĽP zaoberal. ESĽP upozornil na arbitrárny účinok takejto klauzuly. Ďalšie výhrady ESĽP sformuloval k modelu, ktorý by znamenal, že by sa zaoberal len vybranými prípadmi porušenia Dohovoru, k zavedeniu poplatkov za podanie sťažnosti na ESĽP, či povinnému právnemu zastúpeniu.

Počas rokovaní, ku ktorým došlo na pôde Rady Európy, na bilaterálnej úrovni a nakoniec na samotnej konferencii v Brightone, sa Slovenská republika plne stotožnila s výhradami ESĽP k uvedeným inštitútom a zdôraznila, že právo na individuálnu sťažnosť musí ostať zachované v súčasnej podobe. Poukázala na pozitívny dopad Protokolu č. 14 a skutočnosť, že zodpovednosť za účinné fungovanie Dohovoru spočíva nielen na ESĽP, ale predovšetkým na jeho zmluvných stranách.

Brightonskej konferencii sa venoval vo svojom prejave prednesenom pri príležitosti slávnostného otvorenia súdneho roka 2013 predseda ESĽP, ktorý uviedol, že každý súhlasí s tým, že ESĽP z nej vyšiel silnejší. Ocenil, že značné množstvo štátov mu poskytlo pevnú podporu a zdôraznil, že právo na individuálnu sťažnosť zostalo zachované.

 

Existujú prípady, kedy na základe rozhodnutia ESĽP nastali zmeny v právnej úprave v SR?

Samozrejme. Najvýznamnejšou zmenou z hľadiska zabezpečenia náležitej a účinnej ochrany ľudských práv v SR je zavedenie inštitútu ústavnej sťažnosti podľa článku 127 Ústavy SR, ktorým bol nahradený podnet podľa článku 130 ods. 3 Ústavy SR. ESĽP podnet nepovažoval za účinný a dostupný prostriedok nápravy, ktorý by mali sťažovatelia vyčerpať pred tým, ako sa naň obrátia, pretože Ústavný súd SR v konaní o podnete rozhodoval len o porušení, resp. neporušení práv.

Práve vďaka rozhodovacej činnosti ESĽP sa neúčinný prostriedok nápravy, akým bol podnet, pretransformoval na účinný prostriedok nápravy, ústavnú sťažnosť. Podľa dôvodovej správy k článku 127 ústavy toto ustanovenie „zásadne rozširuje ústavnú ochranu fyzických osôb a právnických osôb v SR a približuje ústavnú úpravu medzinárodnému štandardu a judikatúre medzinárodných orgánov na ochranu základných ľudských práv a slobôd.“

 

Ako táto ochrana funguje v praxi?

Pokiaľ ide o individuálnu ochranu ľudských práv ústavným súdom, veľmi vyzdvihujem, že bola zavedená možnosť ústavného súdu priznať úspešnému sťažovateľovi primerané finančné zadosťučinenie, zrušiť rozhodnutie všeobecného súdu, ktorým boli porušené ľudské práva, nariadiť, aby sa ďalej v konaní vyhli súdy zbytočným prieťahom a podobne.

.

ESĽP však identifikoval viacero nedostatkov v rozhodovacej činnosti ústavného súdu, a to už krátko po zavedení tohto inštitútu. Niektoré z nich v rozhodovacej činnosti ústavného súdu pretrvávali napriek mojim opakovaným upozorneniam vyjadreným či už v správach o činnosti zástupcu alebo na konferenciách Ústavné dni.

 

Čo ESĽP Ústavnému súdu vyčítal?

Nedostatočné finančné zadosťučinenie priznané najmä za porušenie práva na prerokovanie veci v primeranej lehote, či práva na osobnú slobodu a bezpečnosť. Ďalším problémom bolo nepreskúmanie celkovej dĺžky konania prebiehajúceho na viacerých stupňoch alebo podmieňovanie účinného prostriedku nápravy, akou je ústavná sťažnosť, predchádzajúcou sťažnosťou predsedovi súdu.

ESĽP kritizoval Ústavný súd aj za to, že keď sa naň sťažovatelia obrátili so svojimi sťažnosťami na porušenie hmotných práv, napríklad na slobodu prejavu alebo práva na súkromie zo strany všeobecných súdov, tento ich sťažnosť neposúdil, lebo zároveň nenamietali porušenie procesných princípov konania. Ja som tento prístup kritizovala už v roku 2003, ale stále sa v rozhodovacej činnosti ústavného súdu objavoval. ESĽP sa prvýkrát týmto princípom zaoberal v roku 2010 a skonštatoval, že je príliš formalistický a nemá oporu v ústavnom texte.

 

.
To znamená, že ústavný súd odmietol riešiť sťažnosť jednotlivca, ktorý sa sťažoval na to, že súd rozhodol nesprávne, ak sa zároveň na nesťažoval na postup súdu?

Presne tak. Malo to za následok, že vôbec neposúdil sťažnosť na porušenie hmotných práv ako je sloboda prejavu alebo právo na súkromie v merite veci, čím sa obral o možnosť sa k tejto sťažnosti vyjadriť. Ústavný súd má aj právo zrušiť rozhodnutie všeobecného súdu. Ak by tak urobil, občanovi by bola poskytnutá rýchlejšia ochrana a zároveň by štátu nevznikali nežiaduce finančné záväzky.

 

Ako hodnotíte súčasný stav ľudských práv na Slovensku?

Svoj postoj vyjadrujem pravidelne vo svojich mediálnych vyjadreniach a aj ako signatárka výzvy Právnici spolu za právny štát.

 

Prečo ste sa k tejto výzve pripojili?

Urobila som tak vzhľadom na to, že dochádza k významnému porušovaniu princípov právneho štátu v oblasti tvorby, ale aj v oblasti aplikácie práva.

.

 

Čo vám konkrétne prekáža, pokiaľ ide o tvorbu práva?

Napriek predchádzajúcim upozorneniam odborníkov došlo v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva v núdzovom stave k ústavným zmenám, a to aj k takým, ktoré vôbec s núdzovým stavom nesúviseli, a v rámci ktorých parlament obral Ústavný súd o významnú právomoc preskúmavať súlad ústavných zákonov s materiálnym jadrom ústavy.

Mnoho zákonov bolo prijatých v skrátenom legislatívnom konaní, pričom uvedené zmeny vôbec nesúviseli s pandémiou a jej dôsledkami. Takýto spôsob tvorby práva znemožňuje zapojenie verejnosti do legislatívneho procesu a je v rozpore s princípmi otvoreného vládnutia.

 

Kritizujete aj neprimerané zásahy do ľudských práv?

Áno. Počas prijímania protiepidemických opatrení dochádza často k neprimeraným, neodôvodneným a vzájomne rozporuplným zásahom do ľudských práv, ignorujú sa názory odborníkov.

Aj pri núdzovom stave musí prevažovať základná zásada právneho štátu. Aby bol núdzový stav legitímny, musí brať do úvahy povahu, závažnosť a trvanie mimoriadnej situácie a to by malo určovať druh, rozsah a trvanie núdzových opatrení, ku ktorým sa krajina môže zákonne uchýliť.

Všetky obmedzenia ľudských práv podliehajú trom všeobecným podmienkam, a to nevyhnutnosti, proporcionalite a dočasnosti. Tieto sa pravidelne uplatňujú v judikatúre ESĽP. Vláda by mala pri rozhodovaní o núdzovom stave a s ním súvisiacich zásahoch do ľudských práv tieto pravidlá dôsledne uplatňovať, inak hrozí úspešné podávanie sťažností na ESĽP.

.

 

V poslednej dobe sa začalo vo veľkom diskutovať o tom, aké podmienky väzby – špeciálne kolúznej väzby na Slovensku ľudia podstupujú. Objavilo sa niekoľko pokusov o samovraždy a niekoľko samovrážd. Ako vnímate tento problém?

Tento problém vnímam veľmi negatívne, a to práve preto, že Európsky výbor na zabránenie mučenia (CPT) pri svojich návštevách Slovenskej republiky opakovane konštatoval zásadné nedostatky, pokiaľ ide o podmienky väzby.

Kritizoval napríklad skutočnosť, že osoby sú vo vynútenej nečinnosti 23 hodín v celách bez možnosti ďalších aktivít, čo považoval za absolútne neprijateľné. Tiež kritizoval „bezkontaktnosť“ návštev alebo obmedzené kontakty s rodinou.

Opakovane vyzýval Slovenskú republiku na uskutočnenie zmien, dokonca v roku 2018 upozornil na to, že zásada spolupráce sa neobmedzuje iba na uľahčenie práce navštevujúcich delegácií, ale vyžaduje, aby sa odporúčania CPT aj účinne vykonávali v praxi. Uvedené zhoršuje fakt, že na rozdiel od Českej republiky, kde je dĺžka kolúznej väzby 3 mesiace, sú u nás osoby v takýchto podmienkach niekoľkonásobne dlhšie.

 

Znamená to, že výbor poukazoval dlhodobo na to, že podmienky, v ktorých sú väznení obvinení v kolúznej väzbe, sú neľudské?

Tieto podmienky jednoznačne považoval za neľudské, pričom podotýkam, že na odporúčania výboru adresované jednotlivým krajinám prihliada aj ESĽP, pokiaľ posudzuje individuálne podané sťažnosti proti Slovenskej republike.

 

.
Ak sa väzneným podmienky nepozdávajú, čo môžu v takomto prípade urobiť? Ako sa môžu brániť, a kde sa môžu sťažovať?

Pokiaľ ide o pôvod porušenia spočívajúci v právnej úprave, tak ako to bolo aj v prípade sťažovateľa Ladunu, majú priamy prístup na ESĽP. Je tomu tak preto, že v Slovenskej republike neexistuje prostriedok nápravy, prostredníctvom ktorého by jednotlivec mohol na ústavnom súde vyvolať konanie o súlade právnych predpisov.

V prípade Ladunu preto ESĽP vyhlásil jeho sťažnosť za prijateľnú a následne v merite veci skonštatoval porušenie práva na súkromie v spojení s článkom 14 Dohovoru, ktorý zakazuje diskrimináciu. Podmienky vo väzbe považoval za diskriminačné v porovnaní s tými, na ktoré mali osoby vo výkone trestu odňatia slobody nárok, či už išlo o frekvenciu návštev, ich trvanie a „bezkontaktnosť“ alebo aj možnosť sledovania televízie.

 

A čo v prípade, ak som vo väzbe a neviem o tejto možnosti obrátiť sa na ESĽP? Akým spôsobom môžem žiadať nápravu, keď z pohľadu bežného človeka mám obavu, že ak sa niekde budem sťažovať, podmienky mi budú zhoršovať napríklad dozorcovia?

Stretla som sa aj s takýmito prípadmi. Práve preto sme ako advokáti otvorili verejnú diskusiu k tejto téme a snažíme sa upozorňovať na odporúčania Európskeho výboru na zabránenie mučenia týkajúce sa Slovenskej republiky, ako aj na relevantnú judikatúru ESĽP, aby sa ňou orgány verejnej moci začali vážne zaoberať a prispôsobili právnu úpravu aj prax tomu, čo sa od nás na medzinárodnej úrovni aj vyžaduje, k čomu sme sa ako členský štát Rady Európy zaviazali.

 

***

JUDr. Marica Pirošíková vyštudovala právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od ukončenia právnickej fakulty v roku 2000 pôsobila v Kancelárii zástupcu Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva, v rokoch 2002 až 2007 ako spoluzástupkyňa a od roku 2007 do roku 2020 ako zástupkyňa Slovenskej republiky v konaní pred ESĽP. V súčasnosti pôsobí ako advokátka, ako aj na Katedre občianskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela a na Katedre medicínskeho práva SZU. Je autorkou monografie Komentár k vybraným článkom Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, spoluautorkou viacerých odborných publikácií (napr. Advokát pred európskymi súdmi, Všeobecné správne právo, Ľudské práva ‒ vybrané rozhodnutia ESĽP a súdov Európskych spoločenstiev, Vybrané rozhodnutia ESĽP vo vzťahu k Slovenskej republike, Komentár k Zákonu o Ústavnom súde Slovenskej republiky, Francúzsko-slovenský a slovensko-francúzsky právnický slovník). Je zároveň autorkou množstva odborných článkov, externou recenzentkou časopisu Justičná revue. Je externou členkou pedagogického zboru Justičnej akadémie SR. Ako expert Rady Európy prednáša problematiku judikatúry ESĽP a výkonu rozsudkov aj v zahraničí (napríklad Moldavsko, Rumunsko, Macedónsko, Albánsko, Turecko, Poľsko). Na pôde Rady Európy pôsobila vo Výbore expertov pre skvalitnenie mechanizmov ochrany ľudských práv (DH-PR), vo Výbore expertov k účinným prostriedkom nápravy vo vzťahu k neprimeranej dĺžke konania (DH-RE), vo Výbore expertov pre reformu ESĽP (DH-GDR) a bola aj členkou Skupiny expertov na systém Európskeho dohovoru o ľudských právach (DH-SYSC). Pôsobila ako členka Komisie pre rekodifikáciu Občianskeho súdneho poriadku a Komisie pre rekodifikáciu občianskeho práva. Je čestnou členkou Asociácie rodinných sudcov. V roku 2016 jej Severský výbor pre ľudské práva vo Švédsku pri príležitosti oslavy 20. rokov svojho založenia udelil cenu za mimoriadnu odvahu, súcit a humanitárnu angažovanosť pre deti a rodiny, ktoré sa bez naliehavej potreby stali obeťami systémov sociálnej starostlivosti v Európe. V novembri 2019 jej Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar udelila ocenenie „za významnú dlhoročnú pomoc pri obhajobe práv detí v ťažkých životných situáciách“.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

.
.
.

Prezident sa vyjadril k stretnutiu Fica s Putinom. Zhodne sa s Hlasom?

Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica bližšie informácie o výsledkoch jeho rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.…

23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestuje skupina ľudí

V hlavnom meste SR proti nedeľnej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v Moskve protestuje v pondelok pred Úradom…

23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Česká europoslankyňa skritizovala Fica, Bartek jej nič nedaroval

Česká europoslankyňa Danuše Nerudová ostro kritizovala stretnutie slovenského premiéra Roberta Fica (SMER-SSD) s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom a o…

23. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zahraničné médiá ostali zaskočené: “Šokujúce rozhodnutie slovenského premiéra”

Ficova návšteva v Moskve sa stala jednou z hlavných tém zahraničných médií

23. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Migaľ označil Republiku za “teroristov“, Uhrík reaguje : “Pán Eštok, urobte si so slniečkarmi v strane poriadok!“

Poslanec HLAS-u Samuel Migaľ verejne označil politikov z mimoparlamentného hnutia Republika za teroristov kvôli tomu, že odsúdili piatkový masaker imigranta…

23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Prečo je jeho stolička taká horúca? Prečo protesty zamestnancov neutíchajú? Jaroslav Niňaj pre HS prezradil viac

Prečo je jeho stolička taká horúca? Čo ukázal finančný audit? Prečo protesty zamestnancov neutíchajú? Aké sú dôvody na ďalšie prepúšťanie?…

23. 12. 2024 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov

Keď už nevieš opicu dostať zo stromu, odpíliš jej strom, na ktorom sedí a „dezolátovi“ zrušíš námestie, na ktoré chodil

Progresívni súdruhovia v Bratislave sa zase raz blysli. Prejavili sa klasicky štýlom sebe vlastným, kde mať to v hlave liberálne…

23. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

SaS chce pre stretnutie Fica s Putinom zvažovať vyslovenie nedôvery vláde

Strana SaS navrhne opozičným kolegom, aby spoločne zvážili zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery vláde Roberta Fica…

23. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Niečo sa chystá? Ukrajina prijíma „netradičné opatrenia“

Ukrajina prijíma „netradičné opatrenia“, aby túto zimu zabránila energetickej kríze, píše denník New York Times

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ruská rozviedka: Sanduová pripravuje plán vojenskej operácie v Podnestersku

Nikto nemôže zaručiť, že sa nepokúsi rozpútať vojnu, uviedlo tlačové oddelenie ruskej zahraničnej spravodajskej služby vo svojom vyhlásení

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koniec “transrodového šialenstva”. Trump prichádza so zásadným sľubom

Novozvolený prezident Donald Trump sľúbil, že skoncuje s „transrodovým šialenstvom“ prostredníctvom série výkonných opatrení

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Neznesiteľná tendenčnosť jedného konkláve

Počas Vianoc sa našinec zamýšľa aj nad metafyzickými otázkami bytia: Kto sme, prečo sme tu, aké je naše poslanie, existuje…

23. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Poľské ministerstvo zahraničných vecí sa vyjadrilo k návšteve Roberta Fica v Rusku

Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Rusku bola spôsobená nesúhlasom Vladimíra Zelenského s tranzitom ruského plynu cez Ukrajinu, uviedol námestník…

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Donald Trump má nové územné nároky voči iným krajinám

Novozvolený americký prezident sa vyjadril, že Washington potrebuje získať kontrolu nad Grónskom, ktoré je teraz územím Dánska. Zvolený prezident o…

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Manželka Baššára al-Asada podala žiadosť o rozvod a chce ujsť do Veľkej Británie, píšu médiá

Manželka zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada, ktorá sa narodila v Británii, podala v Rusku žiadosť o rozvod – údajne bola…

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Koalícia stojí pred mnohými otáznikmi

Politicky komentátor a člen SNS Roman Michelko sa v najnovšom príspevku na sociálnej sieti venoval dohode lekárskych odborárov s vládou,…

23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Připravujme se na mír…

Před rokem jsem napsal článek se stejným názvem. Bilancoval jsem v něm, s jakou hromadou nenávisti se naše rodina potkala…

23. 12. 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Naučila sa spoločnosť Disney konečne, čo znamená „Go Woke, Go Broke“?

Spoločnosť Disney nariadila odstrániť transrodovú zápletku z animovaného seriálu spoločnosti Pixar „Win or Lose“ , čo sa podľa Hollywood Reporteru…

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo by Samuelovi Migaľovi povedal Machiavelli?

Konanie poslanca HLAS-u Samuela Migaľa môže vážnejšie ohroziť fungovanie súčasnej vládnej koalície. Predseda Zahraničného výboru NR SR a poslanec Marián…

23. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Mestské peklo: Boli by ste ochotný žiť na týchto najhorších miestach?

Mestské peklo: Boli by ste ochotný žiť na týchto najhorších miestach? Z niektorých miest a ich architektúry vám môže spadnúť…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

.

Putin rokoval s Ficom v Kremli. Premiér prezradil viac

Ruský prezident Vladimir Putin rokuje v Kremli so slovenským premiérom Robertom Ficom. Informoval o tom novinár VGTRK Pavel Zarubin na…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Skutočnosť, že niekto vypovedá ako kajúcnik automaticky neznamená, že vypovedá pravdivo

Významný nález Ústavného súdu SR, ktorý sa komplexne zaoberal výpoveďou spolupracujúcej osoby, hodnotením tejto výpovede, jej overovaním a to v…

23. 12. 2024 | Z domova | 110 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 110 min. čítania | 0 komentárov

Trumpovi podľa očakávaní ostala na vydieranie už len schudobnená Európa

USA, 23. decembra 2024 - Donald Trump pohrozil EÚ zvýšením obchodných ciel, ak Európa neprejde na \"rozsiahle nákupy\" ropy a…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Hybridní hrozba odevšad…

Tak nám do německých předčasných voleb zasáhl Elon Musk. Napsal na svém twitteru, že Německo může zachránit jedině AfD. Praskání…

23. 12. 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj ide bojovať do posledného Ukrajinca, každý deň mu odteraz hrozí úder Orešnika

Ukrajina, 23. decembra 2024 - V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Španielsko nelegálne špehuje pokojné katalánske Hnutie za nezávislosť

Minulý rok 20. novembra mal na HBO Max premiéru dokumentárny film „Surveilled”, ktorý produkoval novinár Ronan Farrow . Dokument má…

23. 12. 2024 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lenivosť vládne svetu: Najhoršie vianočné dekorácie na svete

Áno, je to tu. Začiatok decembra a ľudia už začali zdobiť svoje príbytky. Zo stoviek rozprávkových svetiel, ktoré visia na…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Ficova návšteva v Rusku spustila lavínu. Progresívci a liberáli už prskajú

Cesta premiéra Roberta Fica za ruským prezidentom Vladimirom Putinom je hanbou pre Slovensko a zradou národných záujmov. Ak by mu…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Dovoz ruského zemného plynu do Česka vzrástol medziročne o približne 530 %, a to aj napriek tomu, že minulý rok česká vláda deklarovala, že na území Česka sa ruský plyn nenachádza. Od tej doby však zažíva ruský plyn na tomto území silný “comeback”, takže Rusko je spolu s Nórskom suverénne najväčším importérom tejto komodity do ČR, uviedol v pondelok hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

13:21

Zamestnanci Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú v nasadení aj počas vianočných sviatkov. Na Štedrý deň (24. 12.) bude zabezpečovať plynulú a bezpečnú prepravu vyše 1000 zamestnancov vlakového dopravcu. V pondelok o tom informoval hovorca ZSSK Dominik Drevický.

12:36

.

Váš smartfón ako najlepší spolujazdec: Objavte aplikácie, ktoré zlepšia váš život za volantom!

23.12.2024 Redakcia Auto trendy . Ste pripravení posunúť svoje vodičské schopnosti na novú úroveň? Dnešné automobilové aplikácie nie sú len…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Katar varuje EÚ, že nové prísne predpisy ohrozujú dodávky plynu

Jeden z najväčších svetových dodávateľov skvapalneného zemného plynu , Katar, varoval Európsku úniu, že môže zastaviť životne dôležitý vývoz plynu,…

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prevrátený kužeľ na ceste? Nepresúvajte ho! Skrýva kľúčovú informáciu

23.12.2024 Redakcia Auto trendy . Bielo-červené kužele na cestách vidíme takmer denne - upozorňujú na nebezpečenstvo, stavebné práce alebo výtlky.…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Prognóza MMF: Koniec vojny sa blíži, toto je pravdepodobný dátum

Ak sa situácia vyvinie podľa negatívneho scenára, vojna na Ukrajine potrvá do polovice roka 2026. Takúto prognózu zverejnil MMF

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Putin vysvetlil, prečo ŠVO mala začať skôr

Putin počas svojej tlačovej konferencie Priama linka povedal, že pozerajúc sa späť malo Rusko k ŠVO prikročiť skôr a malo…

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

.
.
.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov