Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
Ceny benzínov na slovenských čerpacích staniciach čaká zvyšovanie. Na základe vývoja cien ropy na svetových trhoch to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová
„S prichádzajúcim letom prichádza aj cestovateľská sezóna, preto si myslíme, že ceny ropy sa budú aj naďalej držať na pomerne vysokých úrovniach. Vzhľadom na ich rast v predchádzajúcich týždňoch očakávame, že aj ceny benzínu na pumpách by mohli mierne vzrásť. Rastúci trend v cenách benzínu očakávame aj v dlhodobejšom horizonte,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.
Ceny benzínu sa na našich pumpách už niekoľko týždňov hýbu len nepatrne a inak tomu nebolo ani v 22. tohtoročnom týždni. Ceny benzínu aj nafty sa nepatrne znížili o 0,1 %. Ceny 95ky tak dosiahli priemernú úroveň 1,355 eura za liter, ceny 98-oktánového benzínu boli v priemere na úrovni 1,551 eura za liter a nafta dosiahla hodnotu 1,190 eura za liter.
Napriek niekoľkotýždňovej stagnácii cien na našich pumpách je zdražovanie pohonných látok od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani až o 24 % a benzín 98 o 21%. Medziročne drahšia je aj nafta, a to približne o 18 %. „Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že investori očakávajú postupný návrat života do normálu, väčšiu mobilitu ľudí a návrat k cestovaniu. Podporovať to bude aj prichádzajúca letná dovolenková sezóna,“ podotkla Glasová.
Počas predchádzajúcich dvoch týždňov ropa posilňovala a prekročila hranicu 70 amerických dolárov za barel. Počas minulého týždňa sa dokonca priblížila k hranici 73 dolárov za barel. Ropa je podľa analytičky podporovaná hlavne očakávaným oživovaním dopytu, ktoré by malo súvisieť s otváraním ekonomík, cestovaním a letnou dovolenkovou sezónou.
„Ustupujúca pandémia vedie k odstraňovaniu protiepidemických opatrení a rastie záujem o cestnú aj leteckú prepravu. Z týchto dôvodov aj kartel OPEC počíta s výraznejším rastom dopytu po rope v druhom tohtoročnom polroku. Brzdiaco však na ceny ropy pôsobí možné zvýšenie ponuky ropy zo strany Iránu, ak budú zrušené sankcie voči nemu. Rokovania však postupujú pomaly a preto očakávame, že export iránskej ropy nebude tak skoro zvýšený,“ uzavrela Glasová.