Bratislava 30. mája 2024 (HSP/Foto:Facebook)
Po atentáte na Roberta Fica sa začali objavovať výzvy na upokojenie situácie. Dopadlo to aj na mainstreamových novinárov, ktorí roky šíria nenávisť a burcujú proti strane SMER a Robertovi Ficovi. Zdá sa, že to niektorí nepochopili
Ako vo svojom článku uvádza denník Pravda, viac ako šesťdesiat percent ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu najviac prispelo správanie a spôsob vyjadrovania opozičných predstaviteľov (61,6 %), organizovanie protivládnych demonštrácií (56,3 %) a mainstreamové médiá (55,4 %).
Namiesto sebareflexie a upokojenia situácie prešiel mainstream opäť do útoku.
Príkladom je Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N. Ten zverejnil “desaťbodový plán”:
“Politici budú odpovedať novinárom na otázky.
Politici budú chodiť do relevantných politických diskusií, aby s názorovými oponentmi debatovali a hľadali lepšie riešenia pre štát, ktorý riadia.
Politici nebudú na novinárov útočiť a obviňovať ich za svoje zlyhania.
Politici aj novinári sa zdržia vulgárností a osobných útokov.
Politici nebudú utajovať informácie, ktoré nie sú tajné zo zákona.
Polícia sa začne konečne zaoberať útokmi vo verejnom priestore a nebude vyšetrovať iba útoky na politikov, ale aj na novinárov.
Politici nebudú podporovať dezinformačné stránky, ktoré šíria lži a konšpirácie.
Novinári sa budú držať zásad novinárskej etiky.
Novinári budú pri každom príbehu oslovovať všetky strany.
Politici aj novinári budú postupovať vo verejnom záujme.”
Reakcia na seba nenechala dlho čakať
Na zoznam zakrátko zareagovala europoslankyňa Monika Beňová (SMER SD). Sama na svojej facebookovej stránke zverejnila návrh desaťbodového plánu:
1. Média budú klásť slušné otázky k téme a nebudú v publikovaných článkoch vytrhávať odpovede politikov z kontextu a dopĺňať ich vlastným “hodnotiacim úsudkom”. Nebudú fabulovať a svoje názory vydávať za “pravdu”.
2. Politické diskusie nebudú v réžii zástupca koalície kritizovaný moderátorom/kou verzus zástupca opozície podporovaný moderátorom/kou. Moderátori/ky si odpustia prihlúple úsmevy, prevracanie očami a podivné zvuky ktoré vydávajú pri a po vstupoch koaličných politikov. Tiež nepovažujem za primerané coming out v politických reláciách či vedenie súboja s majiteľmi a vedením médií.
3. Média nebudú označovať politikov neprimeranými výrazmi a už vôbec nie ich voličov. Ak sa tak stane, ospravedlní sa šéfredaktor a vyvodí voči príslušnému novinárovi/ke opatrenie, ktoré budú publikovať. To sa vzťahuje aj na tzv. karikatúry v médiách.
4. Média nebudú vytvárať priestor pre politikov, ktorí vulgárne osočujú politických súperov a už vôbec nie voličov.
5. Médiá zverejnia, od koho získali informácie v rozpore s platnou legislatívou, napr. zo spisov, z OČTK a pod.
6. Polícia si bude plniť všetky svoje zákonné povinnosti rovnako voči všetkým. Politikom, novinárom, sudcom, prokurátorom, lekárom, učiteľom a pod. A v prípade že príde k útokom alebo urážkam budeme si všetci rovní, nie že politik musí zniesť “viac” lebo je verejne činná osoba.
7. Média nebudú rozhodovať, s kým kto môže či nemôže robiť rozhovory a prestanú sa vzájomne obviňovať z konšpirácií či dezinformácií. Všetci dajú priestor kritickej debate, aj keď sa s názorom nestotožňujú. To môžu potom uviesť.
8. SÚHLASÍM ale mohli ste s tým začať vo vašom návrhu. Všetko by sa zjednodušilo.
9. Média budú publikovať názory zainteresovaných strán bez toho, aby niektorí protežovali či iní hanili alebo zosmiešňovali.
10. Súhlasím. A aby ste ukázali, že to myslíte vážne, skúste sa toho držať šimečkovských 100 dní, aby sme vám začali veriť.”