Televízia Markíza v nedeľu zverejnila prieskum agentúry Focus. V utorok bol zverejnený ďalší prieskum už bez Andreja Danka. Ako nazeráte na dané prieskumy, odrážajú nálady ľudí vo vašom okolí?
Prieskumy verejnej mienky sa už dlho používajú ako prostriedok volebnej kampane. Slúžia ani nie na mapovanie verejnej mienky, ako skôr na jej ovplyvňovanie. Teda, beriem ich vždy s rezervou.
Viaceré prieskumy priznávajú šance Harabinovi na účasť v druhom kole a médiá stredného prúdu začínajú stupňovať kampaň proti nemu. Je to signál, že sa deje niečo, čo ich znervózňuje, čoho sa boja!
Voliči si už nedajú vymývať mozgy tak, ako by im to vyhovovalo. Začínajú rozmýšľať, ako naložiť so svojím hlasom. A to je veľmi dobré. Táto vlna uvedomenia môže prezidentskými voľbami naštartovať zásadnú obrodu slovenskej spoločnosti.
Kto sa podľa vás dostane do druhého kola?
Myslím si, že do druhého kola sa dostane Štefan Harabin a niekto z “jedného”, alebo “druhého” brehu. Je prakticky jedno, či to bude Mistrík alebo Šefčovič. Hodnotovo sú identickí. Stručne povedané: Záujmy Slovenska pre nich nie sú prioritou.
Sme však prakticky na začiatku kampane. Už teraz sa mi zdá, že médiá hrajú veľmi neférovo. Väčšina z nich útočí na jedného, na Harabina.
Je preto veľmi dôležité, aby si ľudia uvedomili, že hlas každého môže byť rozhodujúci a nedali sa znechutiť ani odradiť od účasti na voľbách. Vždy vyhráva ten, kto dokáže najlepšie mobilizovať svojich voličov.
Prieskum agentúry Focus hovorí o dvojici kandidátov Šefčovič – Mistrík? Čo si myslíte o tvrdeniach, že dvojica kandidátov je svojimi vyjadreniami a názormi podobná aktuálnemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi?
Ako som povedala – Šefčovič aj Mistrík vyznávajú takmer tie isté názory a hodnoty, čo sa týka EÚ, NATO, podpory migračnej politiky EÚ…
Rozdiel medzi nimi je len v tom, že Šefčovič je politicky previazaný so Smerom a Mistrík s opozíciou. Takže ich kandidatúra a predvolebný zápas bude o tom, či v prezidentskom paláci bude “človek Smeru”, alebo “človek opozície”.
Ale pre Slovensko to nerieši problémy, v ktorých sa zmieta naša spoločnosť. Naopak, ak by vyhral jeden z nich, bude to znamenať len zostrenie spoločenského napätia. Žiadny politický nominant nikdy nemôže byť prezidentom všetkých občanov.
Voľba hociktorého z nich by znamenala, že do prezidentského paláca by sa dostal pokračovateľ súčasného prezidenta Kisku. Jediný rozdiel by bol v tom, že Kiska sa stal prezidentom pod maskou nestraníckeho kandidáta. Tak sa tvári aj Mistrík.
Ako nazeráte na snahu Igora Matoviča, že „ako demokraticky cítiaci človek“ chce zabrániť, aby sa do druhého kola dostal Štefan Harabin?
Matovič presne nedefinoval, ako tomu chce “demokraticky” zabrániť. Jediné, čo môže urobiť, je vplývať na svojich voličov a priaznivcov.
Videla som však zaujímavý prieskum, v ktorom sa uvádzalo, že väčšie percento voličov OĽANO ako SNS preferuje voliť Harabina!
Takže Matovič by sa ako “demokrat” mal skôr zamyslieť nad tým, čo chcú jeho voliči, nie on sám.
Ako ste prijali informáciu, že Slovenská národná strana nepostaví kandidáta na post hlavy štátu?
Pre SNS to bola jediná možnosť zachovať si ako tak tvár a oddialiť svoj voľný pád, ktorý je neodvratný.
Ak by Danko kandidoval po tom, ako sa prevalili mnohé jeho kauzy (rigorózna práca, šafárenie s eurofondami, nákup predražených stíhačiek…), celé Slovensko by videlo, že ” kráľ je nahý”. Preto nekandidovať bol v tejto situácii jediný možný, rozumný ťah.
Čo si myslíte o kauze okolo Martina Daňa, kedy moderátorka súkromnej televízie vyzývala, aby mu poslanci nedali svoj podpis na kandidatúru, prípadne ho stiahli?
Celá kandidatúra Daňa je nejaká čudná. Príde mi divné, ak poslanci Smeru, Sme rodina a ich odskočenci podpíšu kandidatúru nejakému novinárovi, len preto, aby mal možnosť vyrovnať si účty s inými novinármi. Voľby prezidenta sú vážna vec, ovplyvnia osud Slovenska!
Buď títo poslanci vôbec nechápu o čom je voľba prezidenta SR, alebo majú iné motívy. A tie sa dajú ľahko dešifrovať, ak si dáte dokopy, že obidve strany majú vlastných kandidátov!
Daňo však ich kandidátov neohrozuje. Samozrejme, nemá šancu na úspech, ale môže zobrať nejaké percentá tomu kandidátovi, ktorý je zaujímavý pre protisystémových voličov. Takým je Štefan Harabin! Jemu môže brať hlasy a to vyhovuje aj Smeru, aj Sme rodina.
Kandidatúru ohlásil aj Marian Kotleba. Voličom sľúbil, že neodstúpi. Kope si týmto hrob v parlamentných voľbách alebo na druhej strane mu podľa vás kandidatúra pomôže a získa v parlamente viac hlasov?
Hlavným motívom Kotlebovej kandidatúry je, ako sa vyjadril, snaha, aby Slovensko malo konečne slovenského prezidenta. Neviem však, čo ho priviedlo k názoru, že tým jediným Slovákom, ktorý kandiduje, je len on sám.
Kotlebovi v skutočnosti ide len o to, aby robil kampaň pre svoju stranu. Ale voľby prezidenta sú o Slovensku, nie o straníckom egoizme! Kotleba sa chytí do svojej vlastnej pasce. Mnoho jeho voličov je rozhodnutych voliť Harabina a neúspech v prezidentských voľbách sa s ním môže ťahať ďalej.
Kto je vašim favoritom v marcových voľbách? Prečo?
Ja podporujem Štefana Harabina. Poznám ho viac ako 20 rokov a podporujem ho v prvom rade preto, lebo je to čestný človek, ktorý nie je schopný správať sa podlo alebo nečestne.
Je to človek, ktorý je skutočne vnútorne aj politicky nezávislý. Sám o sebe hovorí, že je taký “samorost”. Je z toho “tretieho” brehu, nie je ani koaličný, ani opozičný. Je z brehu, na ktorom stojí zvyšok národa!
Ak je presvedčený o pravde ide tvrdo za svojim cieľom, je vytrvalý a principiálny. Je skutočne špičkový odborník vo svojom obore.
Poznám ho aj z ľudskej stránky a cením si na ňom to, že aj keď zastával veľmi vysoké funkcie v tomto štáte, nikdy nemal hviezdne alebo papalášské maniere.
Podľa mňa Slovensko, slovenská spoločnosť potrebuje zásadnú obrodu. Začať musíme tým, že ľudia získajú znova dôveru vo svoj štát nastolením práva, poriadku a spravodlivosti. Harabin, ako prezident je pre mňa zárukou, že táto obroda Slovenska má šancu stať sa realitou!
Koho by ste nikdy nevolili? Čo je dôvodom vášho rozhodnutia?
Funkcia prezidenta je služba štátu a národu, preto by som nikdy nevolila niekoho, pre koho nie je Slovensko na prvom mieste.