Anna Belousovová v utorok uviedla, že začína mať dojem, že vlády, ktoré sa neponáhľajú so zavedením prísnych opatrení voči šíreniu koronavírusu majú záujem na “odľahčení ” sociálneho systému v dôsledku vysokého počtu úmrtí najviac ohrozených skupín – starých a chorých ľudí.
“Inak sa ich nezodpovedné správanie nedá vysvetliť. Začína to ale pripomínať správanie nacistov,” upozorňuje bývalá popredná politička.
Pripomína, že nacistický režim v Nemecku chceli v minulosti spoločnosť “očistiť” od podľa nich neplnohodnotných jedincov. “Nie som priaznivcom konšpiračných teórii, ale iné vysvetlenie nezodpovedného postupu viacerých krajín tzv. vyspelého Západu ma nenapadá…”
Nezodpovedné konanie
Mnohé západné vlády si začínajú uvedomovať skutočnú hrozbu vírusu až v posledných dňoch, keď rapídne pribúda nakazených. Môžu však pri tom čeliť dôsledkom nezodpovedného konania resp. nekonania, tak ako nedávno prezident v Južnej Kórei.
Južná Kórea sa pred zhruba troma týždňami stala po Číne druhou krajinou, v ktorej naplno prepukol koronavírus. Tamojšia opozícia vtedy hrozila prezidentovi ústavnými žalobami, kvôli tomu, že údajne neurobil dostatočné preventívne opatrenia.
Až po tomto kroku prezident Mun Če-in oznámil tzv. “najvyššiu výstrahu” a začal s ráznymi krokmi. V súčasnosti sa ukazuje, že drastické opatrenia tamojšej vlády so zatváraním obchodov, zákazmi zhromažďovania, plošným testovaním a pod. mali význam, keďže Soul v posledných dňoch hlási každým dňom menej nových nakazených.
Krajiny ako Veľká Británia, Nemecko či Francúzsko s podobnými ráznymi krokmi začínajú pomaly a počty nových nakazených tam denne rátajú v stovkách. Aktuálny prírastok nových prípadov v jednotlivých krajinách je možné sledovať v tomto live streame.
Jaroslav Zajac