Moskva 24. mája 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter@legion_svoboda)
Objavili sa správy o bojoch v Rusku, do ktorých sa zapojili proukrajinské alebo protiputinovské jednotky zapojené do bojov v Belgorodskej oblasti. Ide o región v Rusku v blízkosti ruských hraníc s Ukrajinou, kde žije zmiešané ruské a ukrajinské etnikum. Všeobecne sa uvádza, že Rusko urýchlene presunulo jadrové zbrane zo skladu v tomto regióne, informuje Asia Times
Podrobnosti sú zatiaľ strohé, ale uvádza sa, že do bojov sa zapojila légia Sloboda Ruska (LSR) a ďalšie skupiny vrátane Ruského dobrovoľníckeho zboru (RDK), ktoré sa začali po útoku 22. mája na ruskú pohraničnú obec Kozinka v Belgorodskej oblasti. Ukrajinskí partizáni a iné proukrajinské jednotky bojujú v regióne od začiatku invázie vo februári 2022.
Okolo útoku sa objavuje množstvo špekulácií a treba poznamenať, že z oboch strán prichádzajú intenzívne dezinformácie, čo znamená, že úplné overenie je v tejto fáze nemožné.
Úroveň vojenskej akcie je údajne pomerne nízka, podľa Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) útočné sily tvorili “dva tanky, obrnený transportér a deväť ďalších obrnených vozidiel”. Význam útokov na ruskom území však nemožno podceňovať, bez ohľadu na pôvod bojujúcich strán, pretože znamenajú eskaláciu vojny – aj keď len vo vzťahu k jej geografii.
Kto je do nej zapojený?
LSR sa skladá z ruských občanov vrátane prebehlíkov a dobrovoľníkov. Predpokladá sa, že je súčasťou ukrajinskej Medzinárodnej légie, skupiny dobrovoľníkov, ktorá sa prirovnáva k Medzinárodným brigádam, ktoré bojovali po boku republikánov v španielskej občianskej vojne.
Je to dôležité, pretože Medzinárodná légia je súčasťou formálnej štruktúry velenia a riadenia ukrajinskej armády. Ak je do operácie zapojená LSR, mohlo by to v skutočnosti znamenať, že operácia v Belgorode je skôr útokom ukrajinského štátu na ruskom území než partizánskou operáciou.
ISW, ktorá kampaň denne monitoruje, geolokalizovala a potvrdila útok na Kozinku. Ďalšie útoky v Grayvoronskej oblasti Belgorodu však ešte neboli potvrdené.
LSR to uviedla v príspevku na Telegrame, ktorý preložila agentúra Reuters: “Opäť bol zničený mýtus, že občania Ruskej federácie sú v bezpečí a Ruská federácia je silná.”
Gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov odporučil obyvateľom, ktorí odišli, aby sa nevracali domov, a uviedol, že ľudia budú informovaní, “keď to bude bezpečné” a “protiteroristická operácia sa skončí”.
Správa LSR tiež potvrdzuje účasť Ruského dobrovoľníckeho zboru (RDK) na útoku. Túto skupinu tvoria ruské nacionalistické polovojenské jednotky. Vodca Denis Kapustin, známy ako Denis Nikitin, tvrdí, že Rusko “sa obrátilo úplne nesprávnym smerom”.
Novinár Michael Colbourne z Bellingcatu označil RDK za “skupinu, ktorú z veľkej časti tvoria údajní protiputinovskí ruskí krajne pravicoví extrémisti na Ukrajine”. Akékoľvek oficiálne zapojenie do ukrajinskej armády je nejasné.
Na rozdiel od predchádzajúceho vpádu 3. marca v Brjanskej oblasti, ktorý mal obmedzený rozsah a trval len niekoľko hodín, útok z 22. mája bol zrejme koordinovanejší. A zrejme zasiahol ďalej na ruské územie, pričom sa na ňom podieľalo viac vojakov a vojenskej techniky.
Čo to znamená
Kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvní ďalšiu analýzu, bude to, ako útok spracujú Ukrajina a Rusko – ako aj širšia komunita. Moskva chce útok odmietnuť ako čin ukrajinských teroristov.
Hovorca Hlavného spravodajského riaditeľstva Ukrajiny (GUR) Andrij Jusov medzitým nekompromisne vyhlásil, že Ukrajina nemá s udalosťami v Belgorode nič spoločné. Pre ukrajinský spravodajský portál Pravda tvrdil, že išlo o miestne protiputinovské sily.
Situácia je teda taká, že do útoku na ruskom území sa údajne zapojila neoficiálna jednotka napojená na ukrajinské ozbrojené sily a skupina protiputinovských ruských bojovníkov. Ak je to pravda, znamenalo by to eskaláciu vojny.
Hoci Ukrajina popiera účasť na útoku, vzhľadom na vojenskú techniku a vybavenie, ktoré mali útočníci k dispozícii – vrátane tankov a obrnených transportérov – sa zdá nepravdepodobné, že by ich neposkytla Ukrajina alebo krajiny sympatizujúce s Ukrajinou.
Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak však na Twitteri napísal: “Ako viete, tanky sa predávajú v každom ruskom vojenskom obchode a podzemné partizánske skupiny sú zložené z ruských občanov,” čo je samozrejme úplný nezmysel.
Debata sa teda v skutočnosti netýka stavu útoku alebo postupu. Otázka skôr znie: Ak áno, aké sú dôsledky tejto akcie?
Konkrétne: Čo nám to povie o uchopení moci Vladimírom Putinom a o schopnosti ruských síl manévrovať alebo sa zmobilizovať na protiopatrenia, najmä ak tento útok získa na sile bez výraznejšej reakcie?