Petíciu, ktorú prostredníctvom Instagramu inicioval 14-ročný belgický chlapec, už podpísalo vyše 30 tisíc stúpencov liberálneho a multikultúrneho Belgicka. Reagujú tak na nedávnu brutálnu vraždu amerického černocha Georgea Floyda, ktorého na smrť utýrali americkí policajti v Minneapolise. Signatári petície požadujú, aby boli do konca júna odstránené všetky sochy rasisitického panovníka, ktorý od roku 1885 až do svojej smrti bezohľadne vykorisťoval pôvodných obyvateľov Konga a preslávil sa ako jeden z najväčších masových vrahov v dejinách ľudstva, keď za 23 rokov svojej hrôzovlády nechal vyvraždiť vyše 10 miliónov konžských černochov. Leopold II. považoval obrovské územie ľavobrežného Konga za svoj súkromný majetok, pričom odmietnutie otrockej práce trestal odsekávaním rúk. V rámci popularizácie svojej africkej kolonizačnej misie nechal tiež doviezť do Belgicka niekoľko konžských černochov, ktorých potom v Bruseli vystavovali v zoologickej záhrade v pavilóne exotických živočíšnych druhov.
V kontexte celosvetového hnutia „Nemôžem dýchať“ chcú teraz hlavne mladí liberálne orientovaní Belgičania a početní imigranti, aby všetky pamiatky na krvavého kráľa zmizli do 30. júna, kedy si Kongo bude pripomínať 60. výročie svojej nezávislosti od Belgicka. Aktivisti kritizujú fakt, že napriek zločinom proti ľudskosti, ktorých sa Leopold II. za svojho života dopustil, oficiálne je v Belgicku dodnes oslavovaný ako kráľ – budovateľ a nie ako masový vrah a kat nevinných Afričanov. Sochy a busty Leopolda II. sú po celom Belgicku pravidelným terčom vandalizmu a ničenia. Osobitný odpor vzbudzuje najmä monumentálna jazdecká socha Leopolda II. z roku 1926 neďaleko kráľovského paláca, ktorú radi poškodzujú najmä imigranti z bruselskej multikultúrnej štvrte Matonge, kde žije aj veľká komunita prisťahovalcov z Konga. Neznámi páchatelia obliali farbou taktiež sochu Leopolda II. v Gente. Ďalšiu sochu monarchu v Antverpách poškodili úmyselne založeným požiarom.
Autori petície za strhnutie všetkých pamätníkov Leopolda II. zdôrazňujú, že multikultúrny Brusel má 118 mestských častí, v ktorých žijú príslušníci 200 národností. Hlavné mesto Belgicka a Európy sa podľa ich mienky musí očistiť od stigmy krvavého kráľa, ktorý má na svedomí milióny životov zavraždených Afričanov. Bruselská samospráva potvrdila, že predmetnou záležitosťou sa bude zaoberať na svojom rokovaní v pondelok 8. júna. Časť Belgičanov dala najavo, že nesúhlasí s touto iniciatívou, nakoľko Leopold II. sa aj napriek koloniálnym zverstvám zaslúžil o ekonomický rozkvet Belgicka, k čomu prispela práve hospodárska exploatácia rozsiahleho a na nerastné suroviny bohatého Konga.
Gabriel Gačko