Bratislava 31. júla 2023 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)
Mladý politik Artur Bekmatov – predseda strany Socialisti, kandidujúci zo 150. miesta na kandidátke Smeru usadil sebavedomú tvár Sasky Bittó Cigánikovú. Cigániková sa v diskusnej relácii TV JoJ obrátila cielene na kameru so slovami: “Zamyslite sa sami a povedzte z fleku jednu štátnu firmu, ktorá prosperuje. Prázdno, tma”
“Štát je zlý vlastník,” je dlhodobo živená téza, ktorú liberáli, najmä Saska, berú už ako poučku a ani o nej nediskutuje. Pravda, doteraz nevysvetlili, prečo len náš štát, keďže práve oni odovzdali jeden z našich strategických podnikov do rúk firmy, ktorej vlastníkom je cudzí štát. Náš štát je teda podľa nich horším vlastníkom ako firma Enel, v ktorej rozhodujúci balík akcií vlastní talianske ministerstvo hospodárstva a financií.
Skôr to vyzerá, že snahou Sasky je, aby Slovensko ako štát vlastnilo čo najmenej, a už vôbec nie nejaké hospodárske zlaté vajce. A to môže byť dôvodom, prečo Saska dookola tvrdí, že štát je zlý vlastník. Artur Bekmatov (Smer SSD) to hravo a s prehľadom vyvrátil. V reakcii na jej sebavedomé tvrdenie na prvom mieste uviedol SPP a. s., ktorý v roku 2021 urobil pre štát zisk takmer 24 miliónov eur, ale hlavne jeho dcérske spoločnosti, ktoré evidovali zisky rádovo v stovkách miliónov eur. Z nich SPP infrastructure a. s. takmer pol miliardy eur.
Môžete si povedať, že plynárenstvo je extra odvetvie. Bekmatov však pokračuje firmami z iných oblastí, ktoré sa dosiaľ nepodarilo sprivatizovať: Vodohospodárska výstavba š. p., Slovenská elektrizačná prenosová sústava a. s., Západoslovenská energetika a. s., atď. To sú firmy vo vlastníctve štátu, ktoré evidovali zisk rádovo alebo blízko sto miliónom eur. Bekmatov pokračuje výpočtom štátnych podnikov vykazujúcich zisk rádovo v desiatkach miliónov eur. Trošku kuriozitou medzi nimi je svetovo najstarší nepretržite fungujúci podnik Mincovňa Kremnica, ktorá prispela do štátnej kasy ziskom 380 tisíc eur.
Bekmatov na širokom portfóliu dokazuje, že Bittó Cigániková zavádza. Bekmatov je asi gentleman, my rovno napíšeme, že v tomto, ako aj celá Saska, klame. To prázdno a tma spomínané Cigánikovou sú skôr v ich tvrdeniach. Čo je podľa Bekmatova dôležité, je, že štátne podniky môžu byť ziskové aj vo veľmi náročných podmienkach, a vyzdvihuje aj pestrosť zloženia ziskových štátnych podnikov, od plynárov, cez lesy, banku, mincovňu, sú v ňom napríklad aj kúpele.
Tieto fakty považuje Bekmatov za dôkaz správnosti tvrdenia hnutia Socialisti, že štát by na rozdiel od mienky Bittó Cigánikovej mal byť v podnikaní oveľa aktívnejší. Štát by mal nielen získať späť kontrolu nad strategickými podnikmi, ale mal by zakladať aj vlastné podniky ako konkurenciu voči súkromníkom. Budovanie štátneho sektoru ekonomiky je podľa neho nielen potrebné ale aj prospešné.
Bekmatov vyslovil podozrenie, že strany, ktoré hlásajú tézu, že štát je zlý vlastník, sú z pozadia podporované oligarchami, ktorí sa chcú zmocniť aj toho mála, čo štátu ešte ostalo. Ako ľavičiar by bol najradšej, aby štát vlastnil čo najviac a zo ziskov, ktoré by majetok produkoval, by platil služby občanom, zdravotníctvo, školstvo, šport, vedu a podobne.
Bekmatov svojimi neagresívnymi, miernymi vyjadreniami akoby dvíhal zo zeme to, čo kedysi politikou hýbalo, ľavicové a pravicové orientácie politikov v tom starom zmysle slov. A kto by očakával vekom jeho téz spôsobenú zatuchlinu, práve naopak, cez jeho vyjadrenia veje veľmi čerstvý vietor diskusie o sociálnom štáte tak, ako u nás ešte neprebehol, ak neberieme do úvahy sľuby Václava Havla, že nikto socializmus demontovať nebude, a že sa ľudia nemusia báť straty sociálnych istôt.