Roztrhať dieťa potratom áno, ale ultrazvuk (“dankovčina”) nie, lebo môže plodu ublížiť…
SNS podľa Beblavého pretláča predvolebný legislatívny návrh proti interupciám, ako keby predchádzajúcich niekoľko návrhov na túto tému naozaj nestačilo.
“Jeden z najuznávanejších gynekológov na Slovensku vysvetlí, že táto dankovčina môže dokonca plodu aj ublížiť. Reakcia? Odvolajme gynekológa. Chcem vyjadriť solidaritu prednostovi gynekologickej kliniky ružinovskej nemocnice Jozefovi Záhumenskému proti politickým útokom na jeho osobu. Naši lekári musia mať slobodu verejne povedať, že dankovčiny škodia zdraviu,” píše v príspevku na sociálnej sieti Beblavý.
Prednostu gynekologickej kliniky v Ružinove sa zastala aj poslankyňa Natália Blahová, ktorá ľudí podporujúcich ochranu nenarodených detí nazvala tmármi. Pri obhajobe lekára píše o podpore vedcov, sama politička však do úvahy neberie štúdie a vyhlásenia o Dopllerovom ultrazvuku.
“Keď začnú tmári hlasovať o vedeckých zisteniach chystá sa na nás stredovek. Vedci a odborníci oslovujú ľudí preto, aby ich poučili a varovali. Len nevzdelanci z nich robia terče verejného lynču. A predsa sa točí,” napísal v príspevku na Facebooku.
Prednosta gynekologickej kliniky v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský, ktorý publikuje blogy na Denníku N a je propagátorom potratov, pre médiá povedal, že ultrazvuk, ktorý by bolo možne počuť tlkot srdca dieťaťa v tak skorom štádiu je možné vykonať iba typom ultrazvukom, ktorého energia presahuje bezpečnostné hladiny pre zárodky v prvom trimestri a nesmie sa používať, pretože hrozí poškodenie tkanív srdca.
Aliancia za rodinu tvrdí, že tieto informácie nie sú pravdivé a žiadajú odvolanie prednostu gynekologickej kliniky MUDr. Jozefa Záhumenského, ktorý mal svojimi neodbornými vyjadrenia ovplyvniť nielen svoju osobu, ale aj dôveryhodnosť gynekologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Podľa autorov petície za Záhumneského odvolanie, podal prednosta kliniky zavádzajúce informácie, ktoré zasiahli do dobrej povesti a odbornosti predkladateľov a tvorcov návrhu zákona, šíril nepravdivú správu na verejnosti, ktorá zhoršila renomé tejto diagnostickej metód, zavádzal verejnosť v tom, že toto vyšetrenie sa v prvom trimestri nesmie používať, ignoroval, že návrh obmedzuje tento výkon len na situácie, v ktorých je tento výkon technicky možný.
Ďalej ignoroval aj skutočnosť, že návrh neruší zákonnú povinnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť správne a preto počúvanie tlkotu srdca môže byť realizované iba štandardnými diagnostickými postupmi, ktoré nepoškodia nenarodené dieťa a svoje tvrdenia nepodložil žiadnymi relevantnými vedeckými štúdiami.
“Na Slovensku podobne ako v mnohých iných krajinách nie je zakázané správne používanie Dopplerovho ultrazvukového vyšetrenia v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Žiadna odborná spoločnosť na Slovensku nepožadovala a ani nepožaduje jeho zákaz,” uvádza Aliancia za rodinu.
Predkladatelia petície vysvetľuje, že na používanie tohto ultrazvuku sa vzťahujú obmedzenia, ktoré lekári musia rešpektovať. V prípade potratu ale prevažujú benefity z využitia tejto metódy pre dieťa asi najvýraznejšie. “Samozrejme, že vyšetrenie musí byť obmedzené na nevyhnutný čas a hodnoty tepelného indexu musia byť nastavené na čo najnižšie hranice”, o čom píše aj Americký inštitút ultrazvuku vo Vyhlásenie o bezpečnom používaní Dopplerovho ultrazvuku počas 11-14 týždňa (alebo skôr počas tehotenstva), v ktorom sú nastavené limity pre jeho používanie.
Americký inštitút ultrazvuku tiež uvádza, že použitie Dopplerovho ultrazvuku počas prvého trimestra sa v súčasnosti propaguje ako cenná diagnostická pomôcka na skríning a diagnostiku niektorých vrodených abnormalít.
Petíciu za odvolanie doktora Jozefa Záhumenského, prednostu gynekologickej kliniky v Nemocnici Ružinov, podpísalo dodnes už viac ako 4 500 ľudí.
Tatiana Stará