Česko 29. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook-Jaroslav Bašta)
Diplomat a analytik Jaroslav Bašta sa vo svojom novom komentári pre Prvnízprávy.cz zameral na budúcnosť. Pohľad späť podľa jeho slov nenapĺňa optimizmom takmer nikoho, teda napísal, čo nás podľa jeho názoru čaká v tretej dekáde
Bašta vo svojom komentári uviedol, že všetko začalo arabskou jarou, ktorá mala priniesť demokraciu do severnej Afriky a na Blízky východ a tým zvrhnúť prežívajúce diktatúry.
“Namiesto toho sme sa dočkali pádu všetkých tamojších sekulárnych režimov a vypuknutie nových konfliktov v bezprostrednom susedstve Európy, ktoré dodnes tlejú,” napísal.
Podľa jeho slov Európanov sprevádzajú správy o vojne s islamským fundamentalizmom od začiatku tisícročia, od 11. septembra roku 2001. “Bohužiaľ, zdá sa, že po porážke Islamského štátu sa z púští Blízkeho východu a Afriky pomaly sťahuje do ulíc európskych veľkomiest. Pretože vlády postihnutých krajín EÚ (naposledy Francúzsko a Rakúsko) na to musia reagovať, obávam sa, že boj s islamským terorizmom sa stane bežnou súčasťou našich životov v nastupujúcej tretej dekáde,” konštatoval.
O aký boj ide
Následne Bašta uvádza na pravú mieru, s kým budeme bojovať. Podľa neho je to totiž s islamizmom, nie s islamom. Islam je totiž podľa jeho slov len jeden.
“V treťom tisícročí časť odborníkov a politikov považuje za hlavný problém spolužitie postkresťanskej Európy s islamom pôsobením radikálnych imámov, a plánuje to zmeniť. Naposledy sa k tomu vyjadril francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý plánuje vyškoliť, ‘republikánskych imámo”. Autori toho plánu zabudli na to, že moslimských duchovných nikto zvonka nedosadzuje, tých si náboženská obec volí. Prípadne odvolávajú, pokiaľ ich názory nerezonujú s väčšinovou mienkou veriacich (nedávno sme to mohli sledovať v pražskej moslimskej komunite). Preto pôsobenie fundamentalistických duchovných nie je príčinou, ale dôsledkom celkovej radikalizácie európskych moslimov,” uvádza Bašta.
Záverom konštatuje, že súčasná pandémia koronavírusu a obmedzenia, ktoré ju sprevádzajú, vnášajú do spoločnosti nebezpečne vysokú mieru frustrácie, tá sa bude v nasledujúcej hospodárskej kríze ďalej zvyšovať.
“Ak pripočítame k tomu pokračujúcu masovú moslimskú migráciu do Európskej únie, pravdepodobnosť, že vojna civilizácií sa z púští a hôr Ázie a Afriky prenesie v začínajúcej tretej dekáde nového tisícročia do našich ulíc, sa stala nepríjemne aktuálna,” uviedol na záver.