Ján Baránek pre TV Pravda otvorene skritizoval predsedu vlády Igora Matoviča za jeho politiku v boji s koronavírusom a tiež za to, že pripúšťa predĺženie núdzového stavu. “Ja neviem, kto mu toto radí. Jednoducho ten vírus tu už bude navždy, musíme sa s tým naučiť žiť. Viete, čo mi na tom prekáža? Ideme sa tu hrať na bohov. Toto robil Stalin. Myslel si, že je pán Boh a presmeroval dve sibírske rieky kvôli pestovaniu bavlny. Vyschlo Aralské jazero a čo sa stalo? Nemáme Aralské jazero a nemáme bavlnu. Máme púšť. Takže nehrajme sa na bohov. Ten vírus tu bude.”
Aj na základe konzultácii s lekármi Baránek tvrdí, že prípadné obnovenie núdzového stavu by bolo “nezmyslom”. Zdôraznil aj to, že odborníci, ktorými často premiér Matovič argumentuje, vydávajú odporúčania. “Rozhodovať musia politici. A keď Igor Matovič predstúpil pred národ a povedal, že rozhoduje krízový štáb, to bolo najhoršie možné posolstvo, ktoré mohol vydať. Zbavil sa zodpovednosti, urobili si veľkú alibi – stenu.”
“Videli ste vyčíslenie, koľko nepriamych obetí máme na základe reštrikčných opatrení?” Pýta sa Baránek s tým, že známy lekár mu rozprával o tom, ako nemocnica odmietla prijať pacienta s mozgovou príhodou kvôli koronavírusu. “Zobrali ho až po týždni… Tak koľko ochorení, zhoršení zdravotných stavov, úmrtí? Dobre, sme najlepší v Európe. Toto vieme vyčísliť. Ale ja som sa dožadoval verejne… The Washington Post to urobil. Presne vyčíslili, koľko ľudských životov by znamenalo zavedenie opatrení a vyčíslil ako ktoré reštrikčné oparenie koľko ľudských životov ohrozí nepriamo.” Túto veci by podľa Baránka mali riešiť štátni štatistici, demografi, sociológovia.
“Som presvedčený, že by sa ukázalo, že prísne reštrikčné opatrenia v konečnom dôsledku zanechajú za sebou viac tých nepriamych obetí ako menej prísne reštrikčné opatrenia. Tam treba nájsť medzi tým balans. My nemôžeme v tom tuneli vidieť len… My vôbec nesmieme byť v tuneli. Naopak, my v tejto situácii musíme stáť na vrchole toho kopca a vidieť všade,” povedal pre Pravdu.
Vládnu politiku preto Baránek vidí ako “úplne zlú”. Súhlasí s tézou, že ľudský život má byť na prvom mieste, no dodáva: “Zaiste. Len my nesmieme ten ľudský život vidieť len toho 80-ročného čo nevládze dýchať. My musíme vidieť ľudský život aj iný… Kam sa dostala finančná pomoc? Ja žijem na juhu stredného Slovenska a nič, absolútne nič. Mám kamaráta, ktorý je na východe veľký zamestnávateľ – 800 ľudí. Vyrába špičkové zariadenia pre automobily a ide prepustiť 80 % ľudí. Dostal niečo od štátu? Nedostal nič. Čo robia Česi? Aspoň tie helikoptérové peniaze pre SZČO dávajú.
Podľa Baránka tiež nie je úplne správne, keď sa vláda v súčasnosti zaoberá len bojom s pandémiou a ostatné záležitosti odkladá na druhú koľaj. Podľa jeho názoru je potrebné riešiť korupciu, dopravu a ďalšie priority vlády paralelne s pandémiou. Na margo toho, že najsilnejšia strana OĽaNO získala podporu svojou protikorupčnou rétorikou, Baránek z pohľadu dlhorčného šéfa prieskumnej agentúry Polis povedal, že dlhodobo je u Slovákov prioritou riešenie nezamestnanosti. Až v posledných rokoch, keď nezamestnanosť klesala, začali naberať na sile politici ako Igor Matovič. S prichádzajúcou krízou a avizovanou vysokou nezamestnanosť sa podľa Baránka môže karta podpory verejnosti opäť otočiť.
Podľa analytika v takejto krízovej situácii musí platiť priama úmera. “My sme to ale spravili naopak. Čím prísnejšie reštrikčné opatrenia, tým viac zmrazujeme ekonomiku, tým silnejšia by mala byť pomoc. Tu treba vyčísliť nepriame obete. Koľko mŕtvych, koľko skazených životov, koľko rozvedených manželstiev, koľko zbláznených, koľko samovrážd?”
Ján Baránek absolvoval video rozhovor v denníku Pravda demonštratívne bez rúška. “Ja nie som cvičená opica ani papagáj, ani blb. Nevidím dôvod, prečo by som mal nosiť rúško. My tu máme denne nakazených stopové množstvá ľudí a smrtnosť COVIDu je úplne smiešna. Celý problém je to, že keď ochorenie veľa ľudí naraz, tak nemáme dostatok ventilátorov. To vám povie každý lekár, pneumológ, každý kto tomu rozumie… Potom tu môžem nosiť rúško celý život, lebo chrípky je tu dnes viac ako COVIDu. Keď bol dôvod, tak som nosil rúško,” vysvetlil.
“Teraz už na to nie je dôvod. Keď si niekto zmyslí vo svojom tunelovom videní, že ešte to rúško treba nosiť, tak nech si on ostane v tuneli, ale ja už som za tunelom.”