Banská Bystrica 18. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)
Mesto Banská Bystrica plánuje do rozpočtu po dvoch rokoch vrátiť dotácie na šport, kultúru, vzdelávanie či iné verejnoprospešné činnosti. Na tento účel chce pre rok 2025 vyčleniť sumu 300.000 eur. O návrhu budúcoročného rozpočtu mesta bude v decembri hlasovať mestské zastupiteľstvo (MsZ). Na sociálnej sieti o tom informoval primátor mesta Ján Nosko
Dotačná schéma z mestského rozpočtu pre združenia či kluby bola v Banskej Bystrici v rokoch 2023 a 2024 pozastavená. Dôvodom bolo znížené financovanie samospráv zo strany štátu ale tiež zvýšené výdavky mesta v dôsledku pandémie, inflácie či energetickej krízy. Návrh na vrátenie dotácií do mestského rozpočtu mal vzniknúť po dohode s členmi poslaneckých klubov podporujúcich súčasné vedenie banskobystrickej samosprávy.
“Po dvoch rokoch pôstu tak chceme pomôcť subjektom zameraným na šport, kultúru, vzdelávanie, cestovných ruch, životné prostredie i sociálnu oblasť a podporiť tak kluby a organizácie pôsobiace v našom meste v ich verejnoprospešnej činnosti,” skonštatoval Nosko.
Banská Bystrica sa v súčasnosti pripravuje aj na dôsledky spôsobené konsolidačným balíčkom či zvyšujúcim sa daňovým zaťažením. Podľa primátora ich mesto pocíti vo všetkých oblastiach.
“Uvedomujeme si, že samosprávy zápasia s mnohými problémami, no nemohli sme už dlhšie čakať a riskovať, že zlá finančná situáciu v kluboch a organizáciách vyústi k ukončeniu ich ušľachtilých činností,” vysvetlil návrh na opätovné zavedenie dotačnej schémy banskobystrický mestský poslanec Milan Smädo.
Dotácie z rozpočtu mesta boli v minulosti vyčlenené napríklad pre športové kluby. Tie boli v roku 2024 napriek chýbajúcej schéme podporené napríklad zvýhodnenými podmienkami poskytovania mestskej infraštruktúry prostredníctvom odpustenia nájmov.
“Išlo o školské telocvične, ako aj športoviská v správe ZAaRESu, akým je napríklad Mestský mládežnícky štadión. Taktiež sa z mestského rozpočtu výrazne financuje chod zimného štadióna či plavárne. Tieto výhody sa týkali len tých, ktorí využívali mestskú infraštruktúru, a preto ma o to viac teší, že pristupujeme aj k priamej podpore, aby si vedeli športové kluby pokryť aspoň sčasti svoje náklady na prenájom športovísk u iných prenajímateľov,” doplnil viceprimátor Martin Majling.
Na dotácie pre združenia a kluby venujúce sa športu, mládeži, kultúre, cestovnému ruchu, životnému prostrediu, vzdelávaniu či sociálnej oblasti plánuje banskobystrická samospráva pre rok 2025 vyčleniť sumu 300.000 eur. O návrhu mestského rozpočtu, v rámci ktorého bude dotačná schéma zapracovaná, budú poslanci mesta hlasovať na decembrovom zasadnutí MsZ. O konkrétnej výške finančnej podpory pre jednotlivé subjekty by následne začiatkom budúceho roka rozhodovali odborné komisie MsZ.
“Dovtedy budeme musieť upraviť VZN o poskytovaní dotácií, aby sa o ne mohli uchádzať aj organizácie, ktoré tak neurobili v stanovenom termíne mysliac si, že dotačná schéma nebude otvorená,” doplnil Nosko.