Dháka 27. novembra (TASR) – Bangladéš dnes držal štátny smútok za 112 obetí víkendového požiaru v odevnej továrni v metropole Dháka. Odbory zamestnancov plánujú ďalšie protesty za lepšiu bezpečnosť pri práci. Tento priemysel je totiž smutne známy tým, že prevádzky v budovách sú pascami, z ktorých pri požiari niet úniku. Správu priniesla tlačová agentúra AP.
Štátne vlajky na vládnych úradoch viseli na pol žrde. Továrne v Bangladéši boli zatvorené na znak úcty a po celej juhoázijskej krajine s moslimským väčšinovým obyvateľstvom sa konali modlitby za mŕtvych.
Príbuzní a priatelia sa zhromaždili na mieste sobotňajšieho požiaru, pričom mnohí mali čiernu smútočnú pásku.
"Prišla som o syna a jediného člena rodiny, ktorý zarábal," povedala matka zamestnanca, ktorý zahynul. "Čo mám teraz robiť?"
Niektoré odborové organizácie plánujú nadnes zhromaždenia. Približne 15.000 zamestnancov protestovalo už v pondelok neďaleko zhorenej továrne a zablokovalo dopravu na dôležitej dopravnej tepne v metropole Dháka.
Európska únia v dnešnom vyhlásení vyjadrila žiaľ nad stratou životov pri požiari a vyzvala bangladéšsku vládu, aby zlepšila pracovné podmienky v odevných továrňach.
"Európska únia vždy jasne vyjadrovala potrebu zlepšiť pracovné podmienky a bezpečnosť v tomto priemyselnom odvetví," uviedla EÚ vo vyhlásení. Európsky trh je hlavným cieľom vývozu bangladéšskeho textilu.
Požiar bol najvražednejším z mnohých, ktoré v posledných rokoch postihli odevné továrne v Bangladéši. Toto priemyselné odvetvie sa rozvinulo z ničoho a za tri desaťročia sa stalo dominantným vývozcom v krajine. V továrňach sa však často nedodržiava bezpečnosť, v snahe čo najrýchlejšie uspokojiť dopyt veľkých odberateľov či obchodníkov v USA a Európe. Za posledných šesť rokov zahynulo v požiaroch v bangladéšskych odevných továrňach viac ako 300 ľudí.
Americký maloobchodný gigant Wal-Mart v pondelok vyhlásil, že továreň vlastnená spoločnosťou Tazreen Fashions vyrábala oblečenie pre Wal-Mart bez jeho vedomia.
Ľudia, ktorí tragický požiar prežili, uviedli, že východy z budovy boli zatvorené, hasiace prístroje nefungovali a v priestoroch továrne sa očividne nachádzali len kvôli inšpektorom. Šťastlivci dodali, že keď sa spustil požiarny alarm, šéfovia im prikázali vrátiť sa k šijacím strojom. Obete potom uviazli vo vnútri alebo vyskočili z osemposchodovej budovy a zabili sa. Továreň nemala žiadne núdzové východy.
Vyšetrovatelia nešťastia majú podozrenie, že požiar spôsobil elektrický skrat. Podľa ich šéfa by však "bol počet obetí na životoch oveľa nižší", keby mala budova aspoň jeden núdzový východ.
Asociácia bangladéšskych výrobcov a vývozcov odevov ponúkla rodinám 1250 dolárov za každého mŕtveho a vyzvala vyšetrovateľov, aby nevylúčili ani sabotáž. Vyšetrovatelia potvrdili, že vláda "sa zaoberá všetkými možnosťami vrátane sabotáže".
Polícia dnes oznámila, že vypočúvala ženu obvinenú z nedeľňajšieho pokusu založiť požiar v inej odevnej továrni v Dháke. Polícia takisto zatkla muža, ktorý žene podľa jej slov zaplatil za založenie požiaru.
V Bangladéši je približne 4000 odevných tovární. Krajina zarába na vývoze oblečenia okolo 20 miliárd dolárov ročne, najmä na exporte do USA a Európy.
2 jam juh