Bratislava 12. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
USA sa po dvadsiatich rokoch sťahujú z Afganistanu. Svoj komentár k tomuto rozhodnutiu uverejnil známy spisovateľ a bývalý diplomat Jozef Banáš
Americký prezident Joe Biden to komentoval slovami, že americká armáda “dosiahla” v Afganistane svoje ciele. Známy spisovateľ sa však pýta: “Aké to boli ciele?”
Banáš mal možnosť navštíviť Afganistan osobne ako viceprezident PZ NATO v roku 2005. Hovoril dokonca aj s vtedajším prezidentom Hamidom Karzajom. Podľa Banáša to bol “skvelý chlapík”, ktorý sa snažil kľučkovať medzi Američanmi a svojim ľudom.
“Nedokázal to. Prečo? Pretože celá misia NATO, rozumej USA, bol podvod, na ktorom sa zúčastnila aj Slovenská republika. (Pre porovnanie – keď bojoval v Afganistane Sovietsky zväz, svojich spojencov z Varšavskej zmluvy do ich “misie“ nenútil). Od mojej návštevy Afganistanu som svoj názor na NATO radikálne zmenil,” priznáva.
.
O svojich dojmoch píše Banáš v románe Velestúr. Spisovateľ vysvetľuje, že vojak, s ktorým sa rozprával bol príslušník nemeckého kontingentu.
Aby si človek urobil na situáciu vlastný názor, ponúka spisovateľ ním vybrané ukážky zo spomínanej knihy:
Afganistan – ópium pravdy – I. ukážka
Keď Herkules o chvíľu roloval, všetci museli zaťať zuby, aby im nebodaj nepovypadávali plomby. „Ešte že nám tu Rusi počas ich invázie postavili pristávaciu dráhu, inak sa sem nedostaneme. Helikoptéry nemáme,“ – pokrčil plecami vojak hovoriaci síce anglicky, ale so silným nemeckým prízvukom. „Pristávacia dráha sú vlastne železné rohože poukladané na spevnenú zmes kameňa a hliny. Rusom to stačilo, a tak musí aj nám…“
Krajina sa podieľa 87 percentami na svetovej produkcii ópia, z Afganistanu pochádza 80 percent heroínu v Európe a všetok heroín v Rusku. Vlády USA a európskych krajín vyvíjajú tlak na vládu Afganistanu v boji proti ópiu, lenže jeho hlavnými konzumentmi sú práve USA, Európa a Rusko. Napriek neustálym kampaniam afganskej vlády produkcia ópia rastie.
„Chceš ozaj vedieť, ako tu žijeme?“ Muž prikývol. „Ale je to trochu inak ako vám dnes rozprával plukovník…“
„Tak ako dopadli Rusi, dopadneme aj my. Táto vojna sa nedá vyhrať. Všetci to vedia, ale nikto to nechce povedať nahlas. Ukázali vám Potemkinovu dedinu. Hlavný tábor ISAF v Kábule a pekne vyzametaný tábor tu. Máte desať percent informácií z toho, čo sa v Afganistane skutočne deje.
„Vo Fejzabáde som si všimol, že v záhrade policajnej stanice pestovali mak…“
„Veď aj policajti musia z niečoho žiť,“ odvrkol major. „Proti tomu nikto nič nerobí. Za ten čas, čo prebieha údajná protidrogová akcia NATO v Afganistane, zvýšila sa produkcia ópia asi desaťnásobne,“ nervózne odklepol popol z cigarety. Muž postrehol, že fajčia takmer všetci.
„V živote som nefajčil. Až tu som začal… Našťastie, len cigarety…“
„Chceš povedať, že iní vojaci… hm…holdujú silnejším drogám ako tabak?“
„Priateľu, si v krajine, ktorá je najväčším producentom ópia na svete. Zo všetkých provincií sa ho najviac pestuje v tej, kde sa práve nachádzate. V Badachšane rastie najkvalitnejší mak na svete. Veliteľ vám určite rozprával rozprávku o tom, ako sa dobrí vojaci NATO spolu s vládou v Kábule a provinčnými vládcami snažia nahradiť pestovanie maku pšenicou a ryžou… he – he – he… Prosím ťa! Ak má roľník z hektára maku 1000 dolárov a z hektára obilia dvadsaťkrát menej, ak obilie musí zalievať a hnojiť, doviezť ho do dolín na trhy, pričom mak ti vykúpia rovno spred chatrče, tak čo bude pestovať?“
„Myslím si, že keby NATO nasadilo satelitnú techniku podobne ako Európska únia nasadzuje satelity na sledovanie pestovania istých druhov porastov, vláda by vedela o každom štvorcovom centimetri makového poľa…,“ povedal Muž.
„Hovoríš to úplne presne. A vieš prečo to nespravia?“ Muž nechápavo krútil hlavou.
„Poviem ti prečo. Všetci sme sa spočiatku pýtali, načo sú Amíci v Afganistane. Nie je tu nafta, plyn, zlato, nič čo by stálo za to. Žiadna strategická poloha. Až sme ten rébus rozlúštili. Vážený priateľ,“ upil si riadny dúšok piva. „Máme pocit, že sme tu na to, aby sme zabezpečovali pestovanie a distribúciu ópia.“
„To nehovor ani zo srandy… To sú silné slová.”