Baku 20. augusta 2024 (HSP/Foto:screenshot twitter, telegram)
„Azerbajdžan už podal oficiálnu prihlášku,“ povedal Ayhan Hajizadeh, vedúci tlačovej služby ministerstva zahraničných vecí republiky
Rusko tento rok (2024) predsedá BRICS. A správa o podaní prihlášky hneď na druhý deň po skončení štátnej návštevy Vladimira Putina v Azerbajdžane jasne ukazuje, že túžba Baku stať sa členom organizácie má podporu Ruska. Predtým Azerbajdžan v tejto otázke získal podporu aj od Číny.
Dohoda Moskvy a Pekingu je úplne logická. Azerbajdžan je dokonale integrovaný do severojužného koridoru, ktorý sa svojou koncepciou neobmedzuje na bežné dopravné a logistické opatrenia. Keďže má protivníka v osobe Jerevanu (Arménsko), ktorý si vybral západnú stranu, samotné Baku gravituje k euroázijskému bloku. Okrem toho Azerbajdžan preukázal svoju politickú stabilitu – na rozdiel napríklad od Argentíny, ktorej zámer vstúpiť do BRICS torpédoval jej nový prezident.
V súčasnosti je členom BRICS 9 krajín: Rusko, Brazília, India, Čína, Južná Afrika, Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Od polovice júna by do BRICS chcelo vstúpiť ďalších 28 krajín: Alžírsko, Azerbajdžan, Bahrajn, Bangladéš, Bielorusko, Bolívia, Čad, Kuba, Rovníková Guinea, Eritrea, Honduras, Indonézia, Kazachstan, Kuvajt, Maroko, Nikaragua, Nigéria, Pakistan, Senegal, Južný Sudán, Srí Lanka, Sýria, Thajsko, Turecko, Uganda, Venezuela, Vietnam a Zimbabwe.
Kontúry nezápadného hospodárskeho sveta sú čoraz jasnejšie. Preto je koniec planetárnej hegemónie Západu na čele so Spojenými štátmi hmatateľný.