Zrejme najväčším priebojníkom Európy v boji proti “fake news” je Merkelovej Nemecko, ktoré zaviedlo zákon, ktorý pod hrozbou veľkej pokuty núti sociálne siete, aby do určitého krátkeho času mazali takzvané “nenávistné príspevky.”
Takýto postup však kritizujú viacerí ľudia a tvrdia, že sa jedná o cenzúru. Touto cenzúrou zo strany” európskych liberálov” sa zrejme inšpirovali aj autoritárske režimy v Afrike a Ázii. Informuje portál Idnes.cz.
“Najvplyvnejšia európska krajina prispela k erózii globálnej internetovej slobody tým, že vyvinula a legitimizovala prototyp online cenzúry, ktorý môže byť ľahko prepracovaný, aby slúžil cieľom autoritárskych štátov,” kritizuje magazín Foreign Policy nemecký zákon.
V roku 2019 poslali mocenské elity rôznych krajín za mreže tridsať žurnalistov, kvôli tzv. “Fake News.”
Ide o značný nárast v porovnaní s rokom 2012, kedy vo väzení kvôli údajnému šíreniu nepravdivých správ skončil iba jeden novinár.
Kým v roku 2014 štáty uväznili za “falošné správy” osem novinárov, v roku 2016 už to bol dvojnásobok. V roku 2018 sa vo väzení nachádzalo 28 ľudí, uvádza správa organizácie Committee to Protect Journalists (CPJ), ktorá sa zameriava na obranu novinárov.
V rokoch 2012 až 2019 obvinili úrady z šírenia “falošných správ” 65 novinárov. Najviac ich uväznil Egypt, ktorý za mreže poslal 37 novinárov. V prvej päťke je ešte Turecko (6), Somálsko (5), Kamerun (5) Rwanda (3) a Irán (3).
Podľa CPJ tieto krajiny zneužívajú zákony proti falošným správam, aby potlačili disidentov a kritické hlasy proti tamojším vládam. Napríklad egyptský prezident a bývalý generál Abdal Fattah Sisi necháva zatvoriť novinárov, ktorí píšu o armáde inak, než chce kabinet, uvádza denník The Washington Post.
Samuel Gdovin