Ako príslušník CIA a NSA zverejnil informácie o budovaní systému schopného zaznamenať každý telefonát, textovú správu či e-mail. Výsledkom by bol zlom v dejinách špionáže.
Po rokoch v ruskom exile napísal knihu Trvalý záznam, ktorá teraz vychádza v slovenčine vo vydavateľstve Ikar.
Opisuje svoje detstvo, keď prvý raz doma hackol čas, lebo sa mu nechcelo ísť spať. Ako sa zoznamoval s prvými hrami, pripíjanie na internet cez telefón, zoznamky ako HotOrNot, alebo tzv. bébéesky, čo boli v podstate praveké internetové fóra. Edward Snowden. Muž, ktorý odtajnil americký systém masového odpočúvania a sledovania verejnosti. Systém, ktorý sám pomáhal vybudovať.
Zo študenta, ktorý v triede nevedel prehovoriť nahlas, som sa stal učiteľom jazyka novej éry, z dieťaťa skromných rodičov zo strednej triedy na Okružnej vyrástol muž, ktorý si vychutnával život na ostrove a zarábal toľko peňazí, že už preňho nemali význam. Za sedem krátkych rokov svojej kariéry som sa zo správy lokálnych serverov vyštveral na pozíciu, kde som navrhoval a zavádzal systémy globálnych rozmerov – z nočného strážnika cintorína som sa stal strážcom univerzálneho kľúča v paláci tajomstiev.
Aj najkvalifikovanejšiemu človeku však hrozí nebezpečenstvo, že vyrastie príliš vysoko a príliš rýchlo, takže nemá dosť času stať sa cynikom a zabudnúť na svoje ideály.
Vypočujte si úryvok. Z knihy číta Vlado Kobielsky:
Autobiografia zachytáva Snowdenovo detstvo v idylickom prostredí amerického predmestia aj roky v tajných službách CIA a NSA. Je výnimočným svedectvom bystrého mladého muža, ktorý vyrástol na internete a nakoniec sa stal jeho svedomím.
Rozhodol sa vzdať normálneho života a slobody. „Nič nie je náročnejšie ako život s tajomstvom, o ktorom nesmiete hovoriť,“ tvrdí v knihe.
Až po dočítaní si možno uvedomíte, ako veľmi riskoval a čo všetko stratil…
Krátky úryvok z knihy Trvalý záznam:
„Frankensteinovský efekt“ je v spravodajskej komunite zoširoka používaný výraz: ide o situáciu, keď rozhodnutia či kroky, ktoré mali pomôcť americkým záujmom, dosiahnu presný opak a nezvratne ich poškodia. Medzi najznámejšie prípady frankensteinovského efektu, ktoré sa uvádzajú v civilných, vládnych, vojenských, ba aj v spravodajských dokumentoch, patrí financovanie a výcvik mudžahídov, ktorí bojovali so Sovietmi, čo vyústilo do radikalizácie Usámu bin Ládina a do založenia Al-Káidy, či odstránenie bývalých členov strany Baas z pohusajnovskej irackej armády, čo viedlo k rozkvetu Islamského štátu. Bez akýchkoľvek pochybností však možno konštatovať, že najlepší príklad frankensteinovského efektu počas mojej krátkej kariéry nájdeme v tajnej snahe Spojených štátov preformátovať spôsob svetovej komunikácie. V Ženeve na tom istom mieste, kde sa vymkla spod kontroly shelleyovská príšera, Spojené štáty horúčkovito tvorili sieť, ktorá sa neskôr vzoprela kontrole a nemilosrdne obrátila naruby životy vlastných tvorcov – vrátane toho môjho.
BUX.sk – Knihy, ktorými žijete