Bratislava 27. novembra 2024 (HSP/Euronews/ Reuters /Foto: Pixabay)
Austrálsky zákaz používania sociálnych médií deťmi a mladistvými do 16 rokov je o krok bližšie k uzákoneniu, píše Euronews
Snemovňa reprezentantov – dolná komora austrálskeho parlamentu, v stredu 27. novembra schválila legislatívu, ktorá zakazuje deťom mladším ako 16 rokov používať sociálne médiá.
Návrh zákona prešiel v pomere 102 ku 13 hlasom a teraz čaká na schválenie v Senáte, hornej komore parlamentu. Vláda austrálskeho premiéra Anthonyho Albaneseho chce zákon prijať do štvrtka.
Overenie veku
Ak bude tento zákon schválený, platformy sociálnych médií budú mať jeden rok na to, aby vypracovali spôsob, ako zaviesť vekové obmedzenia pre používateľov, kým smernice nadobudnú platnosť.
Podľa tohto zákona by spoločnosti TikTok, Facebook, Snapchat, Reddit, X a Instagram boli zodpovedné za zlyhania pri overovaní veku mladistvých používateľov – v podstate za to, že nezabránili deťom vytvárať si na ich platformách účty. Za zlyhania pri overovaní veku hrozia sociálnym platformám pokuty až do výšky 50 miliónov austrálskych dolárov (30,4 milióna eur).
Austrália plánuje na presadzovanie zákazu vyskúšať systém overovania veku, ktorý môže zahŕňať napríklad biometrické údaje.
Celosvetovo by išlo o jednu z najprísnejších kontrol sociálnych sietí zavedených nejakou krajinou.
Opozičný poslanec Dan Tehan povedal parlamentu, že vláda súhlasila s prijatím pozmeňujúcich návrhov v Senáte, ktoré by posilnili ochranu súkromia.
Platformy by nemohli nútiť používateľov, aby na svoje overenie poskytovali doklady totožnosti vydané vládou, vrátane pasov alebo vodičských preukazov. Platformy by tiež nemohli požadovať digitálnu identifikáciu prostredníctvom vládneho systému.
Kritici zákazu sociálnych médií pre deti tvrdia, že zákon je unáhlený
Zákonodarcovia, ktorí sa nestotožňujú ani s vládou, ani s opozíciou, boli počas utorkovej a stredajšej rozpravy k legislatíve najkritickejší.
Kritizovali okrem iného to, že legislatíva bola v parlamente urýchlene schválená bez primeranej kontroly, že nebude fungovať, vytvorí riziká pre súkromie používateľov všetkých vekových kategórií a odoberie rodičom právomoc rozhodovať o tom, čo je pre ich deti najlepšie.
Kritici tiež tvrdia, že zákaz by deti izoloval, pripravil by ich o pozitívne aspekty ktoré poskytujú sociálne siete a nahnal by deti na “dark web“. Deti, ktoré sú podľa zákona príliš mladé na využívanie sociálnych médií, by sa mohli báť nahlasovať ujmy ( ak budú nejakým spôsobom na platformách napadnuté, poškodené, zneužité..) a sociálne média by boli zbavené motivácie, aby urobili online priestor bezpečnejším.
Platformy tiež žiadali, aby sa hlasovanie o legislatíve odložilo minimálne do júna budúceho roka, keď vládou objednané hodnotenie technológií na zabezpečenie veku predloží správu o tom, ako by sa zákaz mohol presadzovať.
Austrálska komisia pre ľudské práva vyjadrila obavy , že zákon môže poškodiť práva detí na sebavyjadrenie. Prieskum spoločnosti YouGov zverejnený v utorok však ukázal, že zákaz podporuje 77 percent Austrálčanov.
Ozval sa aj Musk
Plánovaný zákaz sociálnych médií pre deti v Austrálii kritizuje aj americký miliardár a majiteľ spoločnosti X Elon Musk. Musk tvrdí, že legislatíva môže poškodiť ľudské práva detí.
„Vyzerá to ako zadné vrátka na kontrolovanie prístupu na internet pre všetkých Austrálčanov,“ vyjadril sa Musk, ktorý je považovaný za zástancu slobody prejavu v online priestore.
Musk sa v minulosti dostal do konfliktu s austrálskou stredoľavicovou labouristickou vládou kvôli jej politike v oblasti sociálnych médií a nazval ju “fašistickou“ kvôli jej zákonu o dezinformáciách, pripomenula agentúra Reuters.
V apríli sa spoločnosť X obrátila na austrálsky súd, aby napadla príkaz regulátora kybernetickej bezpečnosti na odstránenie niektorých príspevkov ktoré sa týkali pobodania biskupa v Sydney. Premiér Albanese potom nazval Muska “arogantným miliardárom“.
Prečítajte si tiež: