Atómovka, ktorá nevybuchla

❚❚

Bratislava 8. apríla 2023 (HSP/Foto:Screenshot)

 

„Keby sme riadili pandémiu lepšie, naši blízki by ešte boli s nami,” uvádza sa na stránke petície „Mali ešte žiť”. Petícia bola spustená za účelom vyvodenia politickej ale i možnej trestnoprávnej zodpovednosti tých, ktorí sú zodpovední za manažovanie pandémie. Iniciatíva chce spojiť ľudí, ktorých postihla strata príbuzných a blízkych počas pandémie COVID-19, a tých, ktorí pociťujú spravodlivý hnev za zbytočné úmrtia. Iniciatíva odmieta urobiť hrubú čiaru za takýmto vážnym zlyhaním. Za petíciou stojí Rado Baťo, ktorý v minulosti verejne kritizoval Matoviča

Screenshot

„Nechceme dovoliť, aby sa história opakovala. Preto nemôžeme zabudnúť na to, ako sa na Slovensku riadila pandémia. Z konania zodpovedných musíme vyvodiť dôsledky, aby sa občania už nikdy nestali obeťami chaosu vlády,” uvádza iniciatíva.

.

Spustením petície chce občianske združenie dosiahnuť prešetrenie konania počas pandémie. Petícia si kladie viaceré ciele ako – objektívne preskúmanie nadúmrtnosti na Slovensku v rokoch 2020-2022, zriadenie dočasnej Komisie NR SR pre vyšetrenie riadenia pandémie COVID-19 zodpovednými orgánmi verejnej moci. Vyvodenie politickej a prípadne právnej zodpovednosti za zlyhanie kompetentných pri riadení pandémie COVID-19, zabrániť bezprecedentnému hazardovaniu so životmi slovenských občanov v budúcnosti.

„Čísla neklamú. Kvôli zlému riadeniu pandémie zomrelo na Slovensku v rokoch 2020 – 2021 odhadom 15 až 20 tisíc ľudí. Dokazuje to štúdia, ktorá porovnala štátne riadenie pandémie na Slovensku s inými európskymi krajinami ako Estónsko, Dánsko, Nemecko, Portugalsko či Česko. Keby vláda a ďalšie zodpovedné orgány postupovali tak, ako v zahraničí, mohli sme úmrtiam predísť,” uvádza iniciatíva na svojej stránke.

.

Iniciatíva taktiež upozorňuje na skutočnosť, že štát nebol schopný zachrániť tisíce životov vlastných občanov a na prijímanie chaotických rozhodnutí a na nepremyslené a náhle zmeny opatrení: „Ak by sme využili postupy, ktoré fungovali v iných krajinách, naši príbuzní a blízki by boli ešte medzi nami.”

Slovensko obstálo v pandémii oveľa horšie ako iné krajiny a iniciatíva „Mali ešte žiť” spomína aj jednu z príčin tzv. „Matovičovu atómovku” v podobe celoplošného testovania: „Príčinou boli populistické rozhodnutia najvyšších štátnych predstaviteľov, ktoré na rozdiel od iných európskych krajín vychádzali zo subjektívnych preferencií. V niektorých prípadoch (napr. celoplošné antigénové testovanie) išlo dokonca o scestné projekty, ktoré nemali obdobu v žiadnej z európskych krajín.”

Iniciatíva upozorňuje na štúdiu „Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022)”, z ktorej vyplýva, že zlyhania kompetentných orgánov Slovenskej republiky pri manažovaní pandémie COVID-19 mali za následok viac ako 20 000 zbytočných a odvrátiteľných úmrtí našich spoluobčanov, známych, kolegov, priateľov, starých rodičov, rodičov, súrodencov aj detí.

„Obmedzovanie slobody, zásah do základných ľudských práv a slobôd, prijímanie protiústavných opatrení, odovzdanie moci a kontroly do rúk nevoleného hlavného hygienika, nákup neúčinných vakcín, rozhadzovanie peňazí na nezmyselné opatrenia a lotérie, ignorancia a očierňovanie odborníkov a mnohé ďalšie – to všetko sú príklady chaotického manažmentu pandémie zo strany vlády Slovenskej republiky,” píše sa na stránke iniciatívy.

Občianske združenie vyzýva občanov, ktorí sa s cieľmi iniciatívy stotožňujú, aby podporili petíciu svojim podpisom.

.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:04

V malej komunite Dixville Notch v americkom štáte New Hampshire oznámili prvé výsledky prezidentských volieb v Spojených štátoch. Obaja kandidáti, Kamala Harrisová a Donald Trump, tam získali po tri hlasy.

08:08

Lobingová skupina America PAC miliardára Elona Muska môže ďalej rozdávať voličom v nerozhodnutých štátoch po jednom milióne dolárov až do prezidentských volieb. Rozhodol o tom súd v americkom štáte Pensylvánia.

07:57

Ukrajinská metropola Kyjev bola vystavená dvom vlnám dronových útokov, ktoré sa snažila odvrátiť protivzdušná obrana mesta. Na sociálnej sieti Telegram o tom podľa agentúry Reuters informoval kyjevský primátor Vitalij Kličko.

07:44

Pápež František pridal ďalšie meno na zoznam katolíckych prelátov, ktorých v decembri vymenuje za kardinálov, oznámil Vatikán.

06:57

Belgický kráľ Filip si vypočul rozhodnutie predsedu Novej flámskej aliancie (N-VA) Barta De Wevera vzdať sa funkcie zostavovateľa novej federálnej vlády, jeho rezignáciu však zatiaľ neprijal.

06:55

Rómčina je indoárijský jazyk, ktorý patrí do indoeurópskej jazykovej vetvy. Hovoria ňou Rómovia najmä v Európe, ale aj v Ázii. Pred 15 rokmi, v roku 2009 na konferencii o rómskom jazyku v Záhrebe vyhlásili lingvisti, pedagógovia a lídri rómskych organizácií z 15 európskych krajín 5. november za Medzinárodný deň rómskeho jazyka.

06:53

Zažiť legendárnu Veľkú pardubickú (Veľká pardubická steeplechase cross country) je pre väčšinu ľudí milujúcich dostihový šport splnený sen, vyhrať ju – naplnenie dvojnásobného.

Tento rok sa uskutočnil už 134. ročník týchto, v kontinentálnej Európe najstarších a na svete jedných z najťažších dostihov. Ich história je však oveľa dlhšia. Odvtedy, keď sa na jej trať vydali prvé kone, uplynie v utorok 5. novembra 150 rokov.

06:52

Severná Kórea odpálila najmenej sedem balistických rakiet krátkeho doletu smerom k Japonskému moru, uviedli juhokórejské a japonské úrady.

06:50

V amerických prezidentských voľbách odvolilo v predstihu už viac ako 81 miliónov ľudí, vyplýva z údajov centra Floridskej univerzity pre sledovanie volieb.

06:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia s poprednými vojenskými predstaviteľmi vyzdvihol nárast počtu dodávok zbraní od západných spojencov.

06:48

Rusko vypustilo nosnú raketu Sojuz s dvoma satelitmi určenými na monitorovanie vesmírneho počasia okolo Zeme a 53 malými satelitmi vrátane dvoch iránskych. 

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava

Autor: FOTO TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali