Bratislava 8. apríla 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
„Keby sme riadili pandémiu lepšie, naši blízki by ešte boli s nami,” uvádza sa na stránke petície „Mali ešte žiť”. Petícia bola spustená za účelom vyvodenia politickej ale i možnej trestnoprávnej zodpovednosti tých, ktorí sú zodpovední za manažovanie pandémie. Iniciatíva chce spojiť ľudí, ktorých postihla strata príbuzných a blízkych počas pandémie COVID-19, a tých, ktorí pociťujú spravodlivý hnev za zbytočné úmrtia. Iniciatíva odmieta urobiť hrubú čiaru za takýmto vážnym zlyhaním. Za petíciou stojí Rado Baťo, ktorý v minulosti verejne kritizoval Matoviča
„Nechceme dovoliť, aby sa história opakovala. Preto nemôžeme zabudnúť na to, ako sa na Slovensku riadila pandémia. Z konania zodpovedných musíme vyvodiť dôsledky, aby sa občania už nikdy nestali obeťami chaosu vlády,” uvádza iniciatíva.
Spustením petície chce občianske združenie dosiahnuť prešetrenie konania počas pandémie. Petícia si kladie viaceré ciele ako – objektívne preskúmanie nadúmrtnosti na Slovensku v rokoch 2020-2022, zriadenie dočasnej Komisie NR SR pre vyšetrenie riadenia pandémie COVID-19 zodpovednými orgánmi verejnej moci. Vyvodenie politickej a prípadne právnej zodpovednosti za zlyhanie kompetentných pri riadení pandémie COVID-19, zabrániť bezprecedentnému hazardovaniu so životmi slovenských občanov v budúcnosti.
„Čísla neklamú. Kvôli zlému riadeniu pandémie zomrelo na Slovensku v rokoch 2020 – 2021 odhadom 15 až 20 tisíc ľudí. Dokazuje to štúdia, ktorá porovnala štátne riadenie pandémie na Slovensku s inými európskymi krajinami ako Estónsko, Dánsko, Nemecko, Portugalsko či Česko. Keby vláda a ďalšie zodpovedné orgány postupovali tak, ako v zahraničí, mohli sme úmrtiam predísť,” uvádza iniciatíva na svojej stránke.
Iniciatíva taktiež upozorňuje na skutočnosť, že štát nebol schopný zachrániť tisíce životov vlastných občanov a na prijímanie chaotických rozhodnutí a na nepremyslené a náhle zmeny opatrení: „Ak by sme využili postupy, ktoré fungovali v iných krajinách, naši príbuzní a blízki by boli ešte medzi nami.”
Slovensko obstálo v pandémii oveľa horšie ako iné krajiny a iniciatíva „Mali ešte žiť” spomína aj jednu z príčin tzv. „Matovičovu atómovku” v podobe celoplošného testovania: „Príčinou boli populistické rozhodnutia najvyšších štátnych predstaviteľov, ktoré na rozdiel od iných európskych krajín vychádzali zo subjektívnych preferencií. V niektorých prípadoch (napr. celoplošné antigénové testovanie) išlo dokonca o scestné projekty, ktoré nemali obdobu v žiadnej z európskych krajín.”
Iniciatíva upozorňuje na štúdiu „Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022)”, z ktorej vyplýva, že zlyhania kompetentných orgánov Slovenskej republiky pri manažovaní pandémie COVID-19 mali za následok viac ako 20 000 zbytočných a odvrátiteľných úmrtí našich spoluobčanov, známych, kolegov, priateľov, starých rodičov, rodičov, súrodencov aj detí.
„Obmedzovanie slobody, zásah do základných ľudských práv a slobôd, prijímanie protiústavných opatrení, odovzdanie moci a kontroly do rúk nevoleného hlavného hygienika, nákup neúčinných vakcín, rozhadzovanie peňazí na nezmyselné opatrenia a lotérie, ignorancia a očierňovanie odborníkov a mnohé ďalšie – to všetko sú príklady chaotického manažmentu pandémie zo strany vlády Slovenskej republiky,” píše sa na stránke iniciatívy.
Občianske združenie vyzýva občanov, ktorí sa s cieľmi iniciatívy stotožňujú, aby podporili petíciu svojim podpisom.