Washington 10. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)
Americká kartografická spoločnosť National Geographic uznala Južný oceán ako piaty svetový oceán, atlasy sveta tak čaká zmena. Spoločnosť o tom informuje na Twitteri
Podľa kartografov vody, ktoré obmývajú Antarktídu, majú svoje zvláštnosti, čo odborníkom umožňuje, aby “vznikol“ nový Južný oceán.
V materiáli sa tiež uvádza, že v spoločnosti geografov bola otázka o piatom oceáne otvorená už dávno, mnohí to považovali za výbežky Tichého, Atlantického a Indického oceánu.
“Naše mapy sú aktualizované,“ uvádza spoločnosť na Twitteri.
.
Four oceans or five? It’s #WorldOceansDay🌊 and National Geographic is making a change to recognize the Southern Ocean as a fifth official ocean in our atlases and maps! https://t.co/HSHRUAyWuE
— National Geographic (@NatGeo) June 8, 2021
Teraz termín Južný oceán obsahuje vody obmývajúce Antarktídu medzi 50 a 62 stupňom južnej šírky, nebude do neho však patriť Drakov prieliv medzi Hornovým mysom v Južnej Amerike a Južnými Shetlandami ani blízke More Scotia pri Antarktickom polostrove.
Do tejto zmeny spoločnosť poznala iba štyri oceány: Atlantický, Tichý, Indický a Severný ľadový.
Mŕtve zóny v Tichom oceáne
Analýzy usadenín z dna Beringovho mora za posledných 1,2 milióna rokov, ktoré vykonali vedci z Kalifornskej univerzity, odhalili súvislosť medzi otepľovaním klímy a vznikom takzvaných mŕtvych zón s nízkym obsahom kyslíka v severnej časti Tichého oceánu.
Skupina vedcov našla dôkazy vzniku mŕtvych zón vďaka skúmaniu vrstiev usadenín, ktoré získali zo vzoriek z morského dna.
Ako plynie čas, usadené horniny sa hromadia a následne sa ukladajú na morskom dne. Organizmy, ktoré žijú v týchto usadeninách, ničia ich štruktúru. V miestach vzniku bezkyslíkových zón zostáva štruktúra neporušená, nakoľko všetky živé organizmy zahynuli, vysvetľujú vedci.
Vo vedeckej štúdii je tiež uvedené, že ku vzniku takýchto zón nie je potrebný proces topenia ľadovcov, postačujúci je teplý interglaciál (doba medziľadová), v ktorom teraz žijeme.