Bratislava 16. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot)
Deň po atentáte na premiéra Roberta Fica sa vynárajú rôzne otázky. Kým muž, ktorý na predsedu vlády strieľal je z tohto trestného činu obvinený, premiér Fico naďalej bojuje o svoj život v banskobystrickej nemocnici
Hlavné správy sa preto hlbšie pozreli na celú stredajšiu situáciu, ktorá sa odohrala v Handlovej. Rokovania vlády v rôznych mestách by malo byť dôkladne bezpečnostne ošetrené. Tak ako sú pripravení policajti a ochrankári, tak by na mieste mali byť aj záchranári pre prípad, ako sa stal v stredu.
V tejto súvislosti sme oslovili bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka, ktorý si nedal servítku pred ústa a tvrdo sa vyjadril nielen k bezpečnostnej službe, ale aj k zdravotnej. “Neviem, prečo tam nebola žiadna zdravotnícka služba. Nevidel som tam žiadnu záchranku. Pri takýchto akciách, a obzvlášť keď je prítomných viacero ministrov, je nutné mať prítomné minimálne dve záchranné služby a dvoch lekárov. V tomto prípade to tak nebolo,” prezradil pre HS Zábojník.
Ďalšia vec, ktorú si všimol, je, že údajne bol premiér prevezený do zariadenia, ktoré už nefunguje ako nemocnica, ale ako objekt pre starostlivosť o dlhodobo chorých. “Je síce pravda, že tam sú lekári, ale pri takomto mimoriadnom stretnutí a vládnom zasadnutí je nevyhnutné mať 100% istotu, že v prípade zranenia, útoku alebo inej udalosti bude k dispozícii okamžitá zdravotnícka pomoc. V tomto prípade zjavne panoval chaos,” vraví bezpečnostný analytik.
Podľa jeho slov, malo by existovať jasné plánovanie pre prípad núdze, vrátane určenia, do ktorej nemocnice bude pacient v prípade potreby prevezený. “Mám informáciu, že bol pripravený aj sanitný transport do Bojnickej nemocnice. Prečo teda pacient nebol prevezený tam? Vrtuľník by z Handlovej do Bojníc na heliport doletel za pár minút. Lekári boli v tejto nemocnici pripravení. Nerozumiem, ako celý proces prebiehal. Namiesto toho premiér Fico čakal na vrtuľník z Banskej Bystrice, kde ho previezli. Toto bola ďalšia chyba v koordinácii, ktorá mohla mať vážne následky,” tvrdí Zábojník.
Útočník bol bývalý pracovník bezpečnostnej služby a zbraň mal v legálnej držbe. Dokonca sa hovorí aj o tom, že mal v minulosti psychické problémy. Informácie zatiaľ oficiálne potvrdené neboli.
“Ak je pravda, že mal psychické problémy, prečo mu nebola zhabaná zbraň? Týmto pochybením sa polícia podieľala na atentáte na premiéra. Celá udalosť bude musieť byť dôkladne prešetrená. Budú musieť byť vykonané podrobné a dôkladné analýzy každej fázy zákroku a na základe výpovedí svedkov bude potrebné urobiť závery. Za toto zlyhanie bude musieť niekto niesť zodpovednosť. Bez ohľadu na to, či premiér prežije, došlo k vážnemu útoku. V situácii, keď je dostrelený premiér alebo chránená osoba a všetci ochrancovia sú bez zranenia, nemožno hovoriť o úspešnom zákroku. Na základe videí a logického uvažovania je zrejmé, že ochrancovia zlyhali. Ak by plnili svoje povinnosti na 100%, boli by oni zranení, nie premiér,” prízvukuje analytik Zábojník.
.
V tomto prípade je podľa analytika jasné, že treba vychádzať z normálnej logiky. Ochranná osoba má byť za každých okolností chránená a v tomto prípade sa útok zameral priamo na ňu. “Je dôležité poukázať na to, že robím všetko pre to, aby som chránil chránenú osobu. V tomto prípade však zákrok zlyhal a premiér bojuje o život,” uzavrel Zábojník.
V súvislosti s touto nešťastnou udalosťou sme oslovili aj Ministerstvo zdravotníctva. Na naše otázky neodpovedali a odoslali nás na komunikačný odbor Úradu vlády. Čakáme na ich stanovisko. Akonáhle získame ich vyjadrenie, článok budeme aktualizovať.
Prečítajte si tiež
- Atentát na Fica – Jeho zdravotný stav je mimoriadne vážny, informujú ministri
- NAŽIVO: Deň po atentáte na Roberta Fica. Jeho stav je naďalej vážny. Ministri predstúpili pred novinárov. Eštok menoval motívy strelca
- Zahraniční lídri reagujú na atentát na slovenského premiéra. Vyjadril sa aj Zelenskyj a Putin