Podľa Phys.org nový objekt nahlásila v pondelok organizácia Minor Planet Centre patriaca do Medzinárodnej astronomickej únie () a dostal dočasné označenie 2018 VG18. Objavili ho astronómovia Scott S. Sheppard z Carnegie, David Tholen z Havajskej univerzity a Chad Trujillo zo Severoarizonskej univerzity, ktorí nazvali “Farout”.
Jeho extrémna vzdialenosť je 120 astronomických jednotiek (AU), ktoré sa počítajú podľa vzdialenosti Zeme od Slnka (1 AU). Je teda ešte ďalej ako Eris, doteraz najvzdialenejší známy objekt Slnečnej sústavy, vzdialený 96 AU. Pritom v prípade Pluta ide len o 34 AU.
2018 VG18 bol objavený ako súčasť pokračujúceho hľadania extrémne vzdialených objektov Slnečnej sústavy vrátane podozrivej planéty X, ktorá sa niekedy označuje za “deviatu planétu”. Uvedení astronómovia už objavili aj objekt 2015 TG387 prezývaný “Goblin”, vzdialený 80 AU a má orbitu ovplyvnenú práve planétou X. Navrhli aj existenciu “deviatej hlavnej planéty” na okraji Slnečnej sústavy v roku 2014 pri objavení objektu 2012 VP113 prezývaného Biden, vzdialeného 84 AU.
Goblin a Biden nie sú dostatočne blízko k obrovským planétam Neptún a Jupiter, aby s nimi mali významné gravitačné interakcie. To znamená, že tieto extrémne vzdialené objekty môžu byť náznakom niečoho, čo je vo vonkajšom dosahu Slnečnej sústavy.
“2018 VG18 je oveľa vzdialenejší a pomalšie sa pohybuje ako ktorýkoľvek iný pozorovaný objekt Slnečnej sústavy, takže to bude trvať niekoľko rokov, kým úplne určíme jeho orbitu,” povedal Sheppard. “Ale bol nájdený na podobnom mieste na oblohe ako iné známe extrémne objekty Slnečnej sústavy, čo naznačuje, že môže mať ten istý typ obežnej dráhy,” dodal.
Podľa Space.com, obeh 2018 VG18 okolo Slnka pravdepodobne trvá viac ako 1000 rokov.
Zachytil ho najprv 10. novembra 8-metrový japonský ďalekohľad Subaru umiestnený na havajskom Mauna Kea. Druhýkrát na začiatku decembra ho pozoroval teleskopu Magellan v observatóriu Carnegie Las Campanas v Čile a týždeň po tom sledovali jeho cestu po oblohe, aby získali základné fyzikálne vlastnosti, ako je jas a farba.
Má približne asi “trpasličích” 500 km v priemere, pravdepodobne má sférický tvar a ružovo sfarbený odtieň, čo je zvyčajne blízke objektom bohatým na ľad.