Assange prehovoril: Základný problém je jednoduchý

❚❚

Bratislava 3. októbra 2024 (HSP/CoE/New American Foto: X @wikileaks)

 

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange poskytol svoje svedectvo počas pojednávania Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PACE) v Štrasburgu. Počas výpovede hovoril o svojom uväznení v britskom väzení HM Prison Belmarsh a o dohode s Americkým ministerstvom spravodlivosti (DOJ). New American cituje jeho slová : “Vybral som si slobodu namiesto spravodlivosti”

Na snímke Julian Assange(v strede) a jeho manželka Stella a šéfredaktor Wikileaks Kristinn Hrafnsson (vpravo)
Na snímke Julian Assange(v strede) a jeho manželka Stella a šéfredaktor Wikileaks Kristinn Hrafnsson (vpravo)

Julian Assange sa v sprievode svojej manželky Stelly zúčastnil na parlamentnom vypočutí o svojom zadržaní a odsúdení – a ich mrazivom vplyve na ľudské práva – pred celou plenárnou rozpravou na túto tému, ktorá sa uskutoční 2. októbra v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy- PACE.

.

Vypočutie zorganizoval Výbor pre právne veci a ľudské práva Rady Európy a zúčastnil sa na ňom aj šéfredaktor Wikileaks Kristinn Hrafnsson, uvádza CoE.

Assange povedal, že si vybral slobodu namiesto spravodlivosti, a počas vypočutia uviedol: „Napokon som si vybral slobodu namiesto nerealizovateľnej spravodlivosti po dlhých rokoch zadržiavania a po tom, ako som čelil 175-ročnému trestu bez účinného nápravného prostriedku…..“

.

„Spravodlivosť je pre mňa teraz vylúčená, keďže vláda USA písomne trvala na tom, aby som do dohody o priznaní viny zapísal, že nemôžem podať žalobu na Európsky súd pre ľudské práva alebo dokonca žiadosť o uplatnenie Zákona o slobode informácií,“ pokračoval.

 

Priznanie

„Chcem to povedať úplne jasne. Dnes nie som na slobode, pretože tento systém fungoval. Dnes som slobodný, pretože som sa po rokoch väznenia priznal k novinárskej práci,“ vyhlásil.

Assange sa ďalej priznal k tomu, že vyhľadával informácie priamo od zdroja. „Priznávam sa k získaniu informácií zo zdroja. A priznávam sa k informovaniu verejnosti o tom, aké informácie to boli. K ničomu inému som sa nepriznal,“ uviedol.

Assange poznamenal, že zatiaľ čo administratíva bývalého prezidenta Baracka Obamu sa rozhodla neobžalovať ho, bývalý minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo sa počas Trumpovej administratívy zameral na jeho osobu a dokonca je presvedčený, Pompeo si objednal jeho vraždu. „Ministerstvo spravodlivosti prezidenta Obamu sa rozhodlo neobžalovať ma, pretože uznalo, že nebol spáchaný žiadny trestný čin. Spojené štáty nikdy predtým nestíhali vydavateľa za zverejnenie alebo získanie vládnych informácií. Vyžadovalo by si to radikálnu a zlovestnú reinterpretáciu Ústavy USA…..“

.

„Vo februári 2017 sa však situácia dramaticky zmenila. Bol zvolený prezident Trump. Vymenoval dvoch “vlkov“ v klobúkoch MAGA(slogan Trumpa – Urobme Ameriku opäť veľkou): Mikea Pompea – kongresmana z Kansasu a bývalého riaditeľa zbrojárskeho priemyslu vymenoval za riaditeľa CIA a Williama Barra, bývalého dôstojníka CIA, vymenoval za generálneho prokurátora USA….,“ spomína Assange.

„Riaditeľ CIA Pompeo spustil kampaň pomsty. Teraz je verejne známe, že pod Pompeovým výslovným vedením CIA vypracovala plány na môj únos a zavraždenie v rámci ekvádorského veľvyslanectva v Londýne a schválila, že pôjde po mojich európskych kolegoch, vystaví nás krádežiam, hackerským útokom a podstrčeniu falošných informácií,“ uviedol.

 

Collateral Murder

V súvislosti so zverejnením tajného videa z prostredia americkej armády s názvom Collateral Murder (Kolaterálna vražda) na portáli WikiLeaks Assange kritizoval nebezpečný precedens, ktorý vytvorilo americké ministerstvo spravodlivosti, a tvrdil, že kriminalizuje žurnalistiku za odhaľovanie zverstiev páchaných americkou armádou.

„Vidím viac beztrestnosti, viac utajovania, viac odvety za to, že hovoríte pravdu, a viac autocenzúry. Je ťažké nevymedziť hranicu od stíhania mojej osoby vládou USA – jej prekročenia Rubikonu medzinárodnou kriminalizáciou žurnalistiky – až po vychladnutú atmosféru pre slobodu prejavu….,“ rozprával Assange.

.

„Keď sme zverejnili Collateral Murder, neslávne známy záznam z kamery z pušky, na ktorom posádka amerického vrtuľníka Apache rozstrieľala irackých novinárov a ich záchrancov, vizuálna realita modernej vojny šokovala svet. Záujem o toto video sme však využili aj na to, aby sme ľudí nasmerovali na utajené pravidlá, kedy môže americká armáda nasadiť v Iraku smrtiacu silu a koľko civilistov môže byť zabitých, kým získa vyšší súhlas,“ pokračoval.

 

Sloboda prejavu v Európe

Assange tvrdil, že americké ministerstvo spravodlivosti stíhajúce cudzinca vytvorilo nebezpečný precedens, a tvrdil, že by ho mohli nasledovať vlády iných štátov, napríklad Ruska. „Ak by situácia v mojom prípade nebola už dosť zlá, vláda USA presadila nové nebezpečné globálne právne stanovisko. Len občania USA majú právo na slobodu prejavu. Európania a iné národnosti nemajú právo na slobodu prejavu…,“ uviedol Assange.

„USA však tvrdia, že ich zákon o špionáži sa na nich stále vzťahuje bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Takže Európania v Európe musia dodržiavať americký zákon o utajovaní bez akejkoľvek obrany, pokiaľ ide o vládu USA….,“ pokračoval.

„Teraz, keď jedna zahraničná vláda oficiálne vyhlásila, že Európania nemajú žiadne právo na slobodu prejavu, vznikol nebezpečný precedens. Jeho príklad budú nevyhnutne nasledovať ďalšie mocné štáty,“ vyjadril sa.

 

Vojna na Ukrajine

„ Vojna na Ukrajine už priniesla kriminalizáciu novinárov v Rusku, ale na základe precedensu vytvoreného v prípade môjho vydania nič nebráni Rusku, alebo dokonca akémukoľvek inému štátu, aby sa zameral na európskych novinárov, vydavateľov alebo dokonca používateľov sociálnych médií tvrdením, že boli porušené ich zákony o utajení,“ uviedol.

„Práva novinárov a vydavateľov v európskom priestore sú vážne ohrozené,“ varoval Assange.

Assange na záver svojho svedectva uviedol, že žurnalistika je pilierom slobodnej a informovanej spoločnosti. Vyzval Európu, aby nedovolila stíhanie novinárov za to, že robia svoju prácu, aj keby to znamenalo, že umožnia zverejnenie utajovaných vládnych informácií.

„Základný problém je jednoduchý: Novinári by nemali byť stíhaní za to, že robia svoju prácu. Novinárska práca nie je zločin, je pilierom slobodnej a informovanej spoločnosti,“ uviedol.

.

„Vážený pán predseda, vážení delegáti, ak má mať Európa budúcnosť, v ktorej sloboda hovoriť a sloboda zverejňovať pravdu nebudú výsadami, ktoré má len niekoľko ľudí, ale právami zaručenými pre všetkých, musí konať tak, aby sa to, čo sa stalo v mojom prípade, už nikdy nestalo nikomu inému,“ vyjadril sa na záver.

Výbor pre právne veci a ľudské práva Rady Európy vyjadril hlboké znepokojenie nad tvrdým zaobchádzaním s Assangeom, varoval pred jeho “mrazivým účinkom“ a vyzval Spojené štáty, pozorovateľský štát Rady Európy, aby vyšetrili údajné vojnové zločiny a porušovanie ľudských práv, ktoré zverejnil on a Wikileaks.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:12

Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v nedeľu uviedla, že našli telo rabína Zvi Kogana žijúceho v Spojených arabských emirátoch, ktorý bol od štvrtka nezvestný. Podľa vyhlásenia kancelárie bol Kogan zavraždený a išlo o “ohavný antisemitský teroristický čin”.

11:12

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot vyhlásil, že v otázke podpory Ukrajiny neexistujú žiadne “červené čiary”. Dodal, že Ukrajina by pri útokoch na ciele v ruskom vnútrozemí mohla použiť francúzske rakety dlhého doletu “v rámci sebaobrany”.

11:04

Výber daní na Slovensku v minulom roku dosiahol 35,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) a bol tak druhý najvyšší v regióne Vyšehradskej štvorky (V4) za Poľskom (36 % HDP). Zároveň bol desiaty najnižší zo štátov Európskej únie (EÚ), ktorej priemer je na úrovni 40 % HDP. Oproti predchádzajúcemu roku mierne vzrástol o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.), rastúci trend má od roku 2012. Poukázal na to Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).

09:39

Americký prezident Joe Biden v nedeľu označil dohodu prijatú na konferencii o zmene klímy COP29 v azerbajdžanskom Baku za “ďalší historický výsledok”. Dodal, že nikto nemôže zvrátiť prechod na čistú energiu, ktorý sa v súčasnosti uskutočňuje v USA.

09:10

Rusko vyrobí za tri mesiace toľko zbraní a munície ako celá Európska únia za rokUviedol to nemecký minister obrany Boris Pistorius, ktorého citoval Spiegel.

08:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v pondelok v Ankare diskutovať s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem o najnovšom vývoji v ruskej vojne na Ukrajine, uviedol v nedeľu turecký predstaviteľ.

08:36

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podpísal zákon, na základe ktorého sa každému, kto po 1. decembri podpíše najmenej ročnú zmluvu s armádou a pôjde bojovať na Ukrajinu, odpustia dlhy do výšky desať miliónov rubľov (okolo 92.000 eur). Zákon sa vzťahuje na všetkých potenciálnych regrútov, voči ktorým bolo pred týmto termínom začaté konanie o vymáhaní pohľadávok. Doteraz existovala len možnosť odkladu splátok. Informovala o tom agentúra AFP.

08:16

Taliansko po necelých dvoch mesiacoch stiahne väčšinu zamestnancov zo svojich kontroverzne vnímaných prijímacích stredísk pre migrantov v Albánsku. Uviedla to v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na talianske médiá.

08:09

Rodiny a učitelia v španielskom meste Valencia v sobotu demonštrovali za prijatie opatrení v súvislosti so školami, ktoré koncom októbra poškodili ničivé záplavy. Povodne na východe Španielska si vyžiadali viac než 220 obetí na životoch a mali vplyv na vzdelávanie tisícov detí.

08:05

Švédska pobrežná stráž sa v sobotu pripojila k Dánsku pri monitorovaní čínskeho plavidla kotviaceho pri ich pobreží. Táto operácia súvisí s poškodením dvoch podmorských káblov v Baltskom mori.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali