Takzvaný grooming, teda nadväzovanie kontaktu so sexuálnym zámerom, sa najčastejšie objavuje na Facebooku, Instagrame a Snapchate. “Zdá sa, že pre firmy je dôležitejšie zachovanie si dobrého mena, ako ochrana detí,” uviedli v správe. Zverejnili ju po niekoľkých verejných vypočúvaniach medzi januárom 2018 a májom 2019, pričom polícia uviedla, že Británia je tretím najväčším “odberateľom” live streamov obsahujúcich sexuálne zneužívanie detí.
“Vykonali sme rozsiahle vyšetrovanie a zaviedli sme sofistikované riešenia. Toto je globálny problém vyskytujúci sa naprieč celým odvetvím. Vyvíjame nové technológie a spolupracujeme s vládnymi zložkami a expertmi na ochranu detí s cieľom zaručiť ich bezpečnosť,” uviedol David Miles, šéf bezpečnosti Facebooku pre Európu.
Microsoft tvrdí, že “informácie dôsledne zváži” a Google sa zaviazal spolupracovať na “vyriešení tohto diabolského zločinu”.
Správa uvádza, že niektoré kroky je potrebné vykonať do konca septembra. Navrhli tiež, aby na skenovanie obrázkov využili napríklad technológiu PhotoDNA od Microsoftu, ktorá dokáže porovnať príspevky s databázou obrázkov s nezákonným obsahom bez toho, aby ich videl človek.
Ako príklad riešenia uviedli tiež francúzsku aplikáciu Yubo využívajúcu algoritmy na nájdenie podozrivého obsahu s detskou nahotou, pričom prípady následne preveria zamestnanci.