Washington 4. februára 2023 (HSP/Financial Times/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster )
Americký minister zahraničných vecí to označil za “nezodpovedný čin”, keďže Peking popiera tvrdenia o špionáži a trvá na tom, že ide o “civilnú vzducholoď”, informuje Financial Times
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zrušil svoju víkendovú návštevu Číny po tom, čo Pentagón oznámil, že objavil čínsky špionážny balón, ktorý lietal nad citlivými miestami jadrových rakiet v západnom štáte Montana.
Najvyšší americký diplomat mal odcestovať do Pekingu, kde sa mal stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Bol by prvým ministrom Bidenovej vlády, ktorý navštívil Čínu, a prvým ministrom zahraničných vecí, ktorý do tejto krajiny pricestoval za viac ako päť rokov.
V prejave na ministerstve zahraničných vecí po zrušení svojej cesty Blinken uviedol, že prítomnosť čínskeho balóna bola “nezodpovedným činom” a “jasným porušením suverenity USA a medzinárodného práva”.
“Rozhodnutie Čínskej ľudovej republiky podniknúť túto akciu v predvečer mojej plánovanej návštevy poškodzuje vecné diskusie, ktoré sme boli pripravení viesť,” dodal Blinken.
K obratu došlo po tom, ako Pentagón vo štvrtok uviedol, že čínsky špionážny balón tento týždeň vstúpil do vzdušného priestoru USA a preletel nad Montanou, kde sa nachádza jedna z citlivých základní, na ktorých sú umiestnené jadrové medzikontinentálne balistické rakety.
Pentagón v piatok večer uviedol, že USA zaznamenali druhý čínsky špionážny balón nad Latinskou Amerikou.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v sobotu uviedlo, že je “vecou USA”, aby rozhodli, kedy ich delegácia navštívi Peking, a dodalo, že politici a médiá tento incident “nafúkli” s cieľom “napadnúť a očierniť Čínu”.
Peking odmietol názory, že išlo o špionážny balón, a uviedol, že ide skôr o “civilnú vzducholoď používanú na výskumné, najmä meteorologické účely”, ktorá sa odchýlila od plánovaného kurzu kvôli vetru a “obmedzenej schopnosti samočinného riadenia”.
“Čínska strana vyjadruje poľutovanie nad neúmyselným vstupom vzducholode do vzdušného priestoru USA v dôsledku vyššej moci,” uviedla.
Hovorca Pentagónu brigádny generál Patrick Ryder v piatok uviedol, že balón letel na východ a nachádzal sa nad stredom USA. Odmietol povedať, či čínska armáda balón ovláda, ale uviedol, že velitelia americkej armády zistili, že balón nepredstavuje fyzickú hrozbu pre civilistov na zemi.
Na otázku o vysvetlení Číny odpovedal: “Vieme, že je to pozorovací balón.” Povedal, že pravdepodobne zostane nad USA niekoľko dní.
Vysokopostavený predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí uviedol, že Blinken v piatok hovoril s Wangom I, najvyšším predstaviteľom Číny pre zahraničnú politiku, aby ho informoval, že ruší svoju cestu, ktorá sa mala začať tento víkend. Úradník uviedol, že administratíva vyjadrila Číne v stredu vo Washingtone obavy týkajúce sa balóna.
“S našimi čínskymi partnermi sme si úplne jasne povedali, že išlo o neprijateľný a nezodpovedný incident,” povedal úradník.
Americkí predstavitelia uviedli, že Čína už predtým lietala so špionážnymi balónmi nad krajinou, ale tento balón strávil nad jej územím viac času. USA uviedli, že prijali opatrenia na zabezpečenie toho, aby balón nemohol získať citlivé vojenské informácie.
Kanada samostatne uviedla, že monitoruje “potenciálny druhý incident”. Jej ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že si predvolalo čínskeho veľvyslanca v Ottawe, aby protestovalo proti balónu, a že bude “naďalej dôrazne vyjadrovať náš postoj čínskym predstaviteľom prostredníctvom viacerých kanálov”.
Mike Gallagher, republikánsky šéf nového výboru Snemovne reprezentantov pre Čínu, a Raja Krishnamoorthi, hlavný demokrat v tomto výbore, kritizovali Peking za tento incident a uviedli, že čínska komunistická strana “by nemala mať na požiadanie prístup do amerického vzdušného priestoru”.
“Nielenže ide o porušenie americkej suverenity…, ale tiež to jasne ukazuje, že nedávne diplomatické nadbiehanie ČKS nepredstavuje podstatnú zmenu politiky,” uviedli zákonodarcovia v spoločnom vyhlásení.
Michael McCaul, najvyšší republikán vo výbore Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci, pre denník Financial Times uviedol, že USA by mali balón odstrániť zo svojho vzdušného priestoru. Povedal, že americkí predstavitelia priznali, že balón monitorovali, keďže letel nad Aleutskými ostrovmi, kde “mohol byť ľahko zostrelený nad vodou”.
“Ak ho necháme zostať nad americkou pôdou, nielenže to ohrozuje súkromie každého Američana, ale vysiela to aj veľmi nebezpečný signál čínskej komunistickej strane a našim ďalším protivníkom, že tento typ agresívneho vnikania je nejakým spôsobom prijateľný,” povedal.
Objavenie balóna náhle skomplikovalo pokus Washingtonu a Pekingu stabilizovať ich nepokojné vzťahy. Keď sa americký prezident Joe Biden stretol s čínskym prezidentom Siom na okraj samitu G20 na Bali v novembri, lídri sa dohodli, že obe mocnosti by sa mali pokúsiť stanoviť spodnú hranicu vzťahov, ktoré klesli na najnižšiu úroveň od nadviazania diplomatických vzťahov týchto krajín v roku 1979.
Biden požiadal Pentagón, aby poskytol vojenské možnosti týkajúce sa balóna, ale administratíva sa rozhodla balón nezostreliť z dôvodu rizika pre ľudí na zemi, ako aj z dôvodu posúdenia, že balón neposkytoval Číne spravodajské informácie, ktoré by nemohla získať inými prostriedkami vrátane satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme.