Rím/Washington 2. augusta 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:screenshot youtube)
Srdečné privítanie Meloniovej – poslednej z lídrov G7, ktorá sa stretla s americkým prezidentom v Bielom dome – bolo prekvapením vzhľadom na Bidenove predchádzajúce vyjadrenia o jej vláde, píše Robert Semonsen pre The European Conservative
Americký prezident Joe Biden po tom, čo očiernil premiérku Georgiu Meloniovú ako protidemokratickú, rovnako ako to urobil na adresu jej spojencov z EÚ v poľskej vláde, talianskeho lídra – opäť rovnako ako poľskú vládnucu stranu PiS – vysoko pochválil za to, že zastáva postoje a realizuje politiku, ktoré sú v súlade so záujmami Washingtonu.
Biden, napriek tomu, že Meloniovej víťazstvo v septembri minulého roka predtým označil za “znepokojujúce pre demokraciu”, odložil bokom rozdiely v sociálnych otázkach, ako je imigrácia, potraty a otázky LGBT, a pochválil taliansku premiérku za to, že horlivo podporuje úsilie USA o vybavenie a pomoc Kyjevu v rusko-ukrajinskom konflikte, uviedol milánsky denník Corriere Della Sera.
Biden počas vystúpenia pred novinármi v Oválnej pracovni zašiel dokonca tak ďaleko, že povedal, že sa s Meloniovou stali “priateľmi”.
Srdečné privítanie Meloniovej – posledného z lídrov G7, ktorý sa stretol s americkým prezidentom v Bielom dome – bolo pre niektorých prekvapením vzhľadom na Bidenove predchádzajúce vyjadrenia o jej vláde. Zdá sa, že od nástupu do funkcie si Meloniová svojimi pro-washingtonskými signálmi, pevne proatlantickými zahraničnopolitickými postojmi v súvislosti s vojnou na Ukrajine a vzťahmi Talianska s Čínou získala priazeň establishmentu Demokratickej strany.
Meloniová vo svojom úvodnom príhovore poďakovala Bidenovi za jeho “pohostinnosť” a dodala, že blízkosť Talianska a Spojených štátov je “založená na spoločných hodnotách a kultúrnych koreňoch”. Povedala, že silné taliansko-americké puto sa vytvorilo vďaka “príspevku miliónov Američanov talianskeho pôvodu”, vďaka čomu je Taliansko “neoddeliteľnou súčasťou veľkého amerického národa a prispelo k formovaniu jeho kultúry a identity”.
“A aj vďaka tomu sú naše vzťahy historicky silné. Prechádzajú naprieč vládami a zostávajú v pevnej úcte – bez ohľadu na ich politické farby. Vieme, kto sú naši priatelia v ťažkých časoch,” povedala.
V rozhovore pre taliansky spravodajský kanál Sky Tg24 o niektorých obavách týkajúcich sa jej vlády Meloniová povedala:
Predchádzala mi takpovediac falošná propaganda, ktorá opisovala myšlienku stredopravej vlády ako katastrofu z hľadiska udržania medzinárodných vzťahov, z hľadiska hospodárskej stability Talianska, z hľadiska inštitucionálnej a národnej stability.
Ale v skutočnosti, keď už nebolo možné mystifikovať – pretože fakty sa počítajú viac ako naratív postavený okolo týchto faktov -, sa ukázalo, že stredopravá vláda pod vedením Giorgie Meloniovej ako premiéky je serióznou vládou.
Bidenova administratíva sa k lídrom iných stredopravých vlád, ktoré by sa dali označiť za “nacionalistické” alebo “populistické”, správala inak ako k Meloniovej vláde.
Na rozdiel od Meloniovej maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý nielenže odmietol zapojenie Maďarska do vojny, ale opakovane obvinil Washington a jeho európskych podriadených z prilievania oleja do ohňa 18 mesiacov trvajúceho konfliktu, zatiaľ pozvanie Bieleho domu nedostal. Biden predovšetkým vylúčil Orbána zo svojho takzvaného “samitu za demokraciu” koncom marca. Maďarský premiér bol jediným lídrom EÚ, ktorý nedostal pozvanie na samit.
Meloniovej kľúčový pravicový európsky spojenec, poľský prezident Andrzej Duda, ktorý sa začiatkom tohto roka stretol s Bidenom vo Varšave a ktorého politickú stranu Biden označil za “totalitnú”, tiež zatiaľ nedostal pozvanie do Bieleho domu počas Bidenovho predsedníctva.
Pozvanie do Bieleho domu dostal aj Benjamin Netanjahu, premiér Izraela, krajiny, ktorá je dlhodobo považovaná za jedného z najbližších spojencov Washingtonu.
Okrem vojny na Ukrajine boli hlavnými bodmi programu aj Čína, hospodárske vzťahy a budúcoročné stretnutie G7 – ktoré bude organizovať a hostiť Taliansko.
USA vyvíjali na Meloniovú nátlak, aby Taliansko, ktoré je v súčasnosti jediným členom skupiny G7 v čínskej iniciatíve Pásmo a cesta, stiahol z plánu investícií do infraštruktúry v hodnote bilióna dolárov, ktorý Peking využíva na rozšírenie svojho geopolitického a hospodárskeho vplyvu.
Meloniová sa prezidentovi USA vyjadril, že plánuje znížiť závislosť Talianska od Číny. “Ak si myslíte, že USA v tejto súvislosti požadujú alebo vnucujú politiku, mýlite sa. Rozhovor je široký a týka sa všetkých krajín G7 a ide o odbúranie rizika zo závislosti dodávateľského reťazca od Číny, čo je prioritou,” povedala Meloniová novinárom po stretnutí s hlavou štátu USA.
Prečítajte si tiež
Takto sa Biden a Meloniová pri poslednom stretnutí vyhli kontroverzii
Ukrajinská ofenzíva v slepej uličke a Bidenova neľahká politická pozícia
Meloniovej kotrmelec v oblasti migrácie znechucuje európskych konzervatívcov