“Medzinárodne zdieľaná téza o agresívnom Rusku predstavuje typický produkt politiky a propagandy dvojitého metra či dvojitých štandardov. Nie je ani nutné porovnávať počínanie RF s počínaním USA ohľadom agresívnej zahraničnej politiky, bohato stačí, keď ich budeme konfrontovať so zahraničnou politikou nášho spojenca Saudskej Arábie. Tá vydáva na zbrojenie viac ako Ruská federácia, vedie agresívnu vojnu v Jemene, podporuje islamský terorizmus takmer po celom svete, šíri extrémistickú protizápadnú a protieurópsku ideológiu wahhábizmu, na ktorej propagáciu vynaložila len za posledných desať rokov viac prostriedkov než vynakladal na svoju propagandu Sovietsky zväz po celú dobu svojej existencie. O verejných popravách a zabíjaní novinárov v budove konzulátu nehovoriac. V porovnaní s tým je Rusko nevinný baránok,” uviedol Bašta na otázku k téme, že podľa Západu tento rok Rusko opäť provokovalo.
Ďalšia otázka sa týkala témy jeho úradovania na Ukrajine ako veľvyslanca. Na Ukrajine prebehnú prezidentské voľby a uplynulo päť rokov od začiatku Majdanu.
Podľa diplomata je päť rokov dosť dlhá doba na to, aby sa zistilo, či v danej krajine prebehla revolúcia alebo puč. Podľa každoročného rebríčka prosperity štátov bola v roku 2013 (pred Majdanom) Ukrajina na 64. mieste na svete. Tento rok na 111. a stala sa najchudobnejšou krajinou Európy. Prekonala svetový rekord v depopulácii štátu. Jediné, čo sa podľa Baštu na Ukrajine za tých päť rokov zmenilo politicky, sú vládnuci oligarchovia na čele s Petrom Porošenkom. Angažovanosť európskych ministrov a komisárov v tomto puči predstavuje hrubú chybu Európskej únie, za ktorú podľa diplomata v budúcnosti ešte EÚ doslova a do písmena zaplatí. Bez pôžičiek Ukrajina neprežije.
“Česi majú svoje historické skúsenosti s dvoma totalitami (nacistickou a komunistickou) aj s opakovanou zradou spojencov v roku 1938 a 1968, takže staršia generácia, ktorá väčšinou netrpí digitálnou demenciou, sa vyznačuje veľmi realistickými názormi voči prostým ilúziám. Preto sme skeptickí ku všetkým sľubom a uisťovaniam o dobrej vôli všetkých veľmocí. U časti mladšej generácie to, žiaľ, neplatí. Okrem nedostatku skúseností ide o fyziologický proces, ktorý veľmi presne opísal profesor Manfred Spitzer v knihe Digitálna demencia. Z toho ochorenia plynú tie často opakované slová o českej mediálnej negramotnosti, čecháčkovstve a nenávisti k vlastnému národu zo strany aktivistov a časti politikov. Postihnutie totiž vyvoláva agresivitu a narúša kognitívne schopnosti, pripomína stavy po ťažkom úraze hlavy či duševnú chorobu. Ľudia, ktorí ňou trpia, sa potom združujú a zaoberajú sa rôznymi udavačskými aktivitami na sieti aj v reáli, lezú slušným ľuďom do ich mailovej pošty, trpia bludnými predstavami typu, že sú bojovníci proti ruským agentom, zástancovia európskych hodnôt, elfovia alebo piráti. Našťastie pán profesor vo svojich knihách uisťuje, že sa to dá liečiť,” okomentoval Bašta pre Parlamentní listy správu BIS a agresívnosti USA a Ruska.
Na záver diplomat okomentoval vládnutie Andreja Babiša, ktorý zlacnel cestovné pre dôchodcov a študentov, zvýšil dôchodky a zaviedol bezplatné obedy pre deti v školách.
Podľa Baštu každá snaha o zmiernenie príliš krutých sociálnych rozdielov má pozitívny dopad na súdržnosť spoločnosti, a tak dôležitý sociálny zmier. Pokiaľ na to politici nedbajú, vedie to k sociálnemu výbuchu, ktorý práve vidíme vo Francúzsku. U nás bude trvať dlhšie, než ľudia vyjdú do ulíc, ale vo svojich dôsledkoch to môže byť nebezpečnejšie. V tomto je Babišova vláda dosť úspešná. V čase prosperity to podľa Baštu nie je zase taký kumšt. Chlieb sa bude lámať, až príde ekonomická kríza.