https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1267515702652678144
Video sa stalo virálnym a hlavný aktér bol identifikovaný ako Nathan Caraway. Nathan sa zúčastnil v sobotu protestu v centre Columbusu v Ohiu, nie však kvôli tomu, aby sa dostal do potýčiek s políciou, ako hovorí, ale aby vyjadril odkaz mieru a pokoja. S týmto odkazom veľmi nekorešponduje fotka jeho stehna, kde ma fialové modriny od gumového projektilu.
Nathan pre NBC poprel, že by video bolo dôkazom, že platia demonštrantov, aby vyvolávali nepokoje, ako to šíria sociálne siete. „Nikdy som nebol členom žiadneho ultraľavicového združenia ani v spojení so žiadnym anarchistickým hnutím.“
Trump a republikánski politici obvinili hnutia ako Antifa, že cestujú po celej krajine a vyvolávajú násilie na protestoch.
Nathan si v nedeľu ráno uvedomil, do akej hroznej situácie sa dostal, keď Columbuská polícia uverejnila video so žiadosťou o pomoc pri identifikácii. Neskôr správu aktualizovala, že osoba už bola identifikovaná. Polícia zverejnila video pod názvom: „Antifa v Columbuse platí ľudí, aby plnili úlohy pri nepokojoch“. Video si pozrelo 80 tisíc ľudí, no keď polícii pomohol zdieľaním videa Trump na svojom Twitteri, počet pozretí vystrelil na 12 miliónov za jeden deň.
Mainstreamové médiá sa Nathana začali okamžite začali zastávať. „Bolo to veľmi nešťastné, že prezident zdieľal video columbuskej polície. Dostávam množstvo vyhrážok, ľudia ma spoznávajú na ulici a prenasledujú ma“, hovorí Nathan pre NBC.
NBC news uvádza, že Nathan pracuje v „medicinskom marihuanovom odvetví“, a tiež ako filmár pre miestne hudobné skupiny. Jeho právnici hovoria, že sa jedná o dobrého chlapca, ktorého kauza je vykonštruovaná a ktorý bol nesprávne sociálnymi médiami označený ako problémový.
Vo videu vidieť, ako podáva peniaze ďalším ľuďom a hovorí, choď si vziať všetko, čo potrebuješ. Nathan hovorí, že bol na proteste asi hodinu a požiadal mladých ľudí, aby išli na umyvárku zohnať medicínske pomôcky a vodu pre protestujúcich, zasiahnutých slzným plynom. Keďže nemali peniaze, dal im svojich posledných 60 dolárov, vykresľuje alternatívny Nathanov príbeh mainstreamová stanica NBC. „Potom som odišiel na bicykli, ale nie som si istý, či sa im zdravotné pomôcky podarilo zohnať. Protest sa začal stupňovať a polícia strieľala po nás gumenými projektilmi.“
Jeho kamarát Jordan Mitchell pre NBC potvrdil, že Nathan nikomu neplatil za to, aby útočili na policajtov.
Podobného úkazu sme boli svedkami aj pred parlamentnými voľbami na Slovensku, keď niektoré progresívne strany spoločne s tzv. antifašistami zvážali „marginalizované skupiny“ na mítingy inej politickej strany. Modus operandi bol rovnaký ako to, čo dnes zrejme tí istí nadnárodní sponzori nasadili proti Trumpovi a americkým občanom.
Ivan Blaho