Bratislava 7. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Riccardo De Luca,TASR-Pavel Neubauer)
Pápež František dokáže svojím slovom a príkladom inšpirovať milióny ľudí bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú veriaci. Pre TASR to uviedol cirkevný analytik Imrich Gazda na otázku, čo si môžu vziať veriaci, ale aj neveriaci ľudia z blížiacej sa septembrovej návštevy hlavy katolíckej cirkvi na Slovensku
Analytik poukázal na celosvetové rebríčky najvplyvnejších ľudí, ktoré zostavujú známe časopisy, v ktorých sa objavujú aj pápeži.
“Pápež sa pravidelne umiestňuje v rebríčku najvplyvnejších ľudí na svete pre to, že je silný nie z dôvodu politickej, vojenskej alebo ekonomickej moci, ale má skrytú silu. Pápež dokáže svojím slovom a príkladom inšpirovať milióny ľudí bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú veriaci,” poznamenal Gazda s tým, že obzvlášť to podľa neho platí pre súčasného pápeža.
Svätý Otec kladie dôraz práve na ľudí, ktorí sú na okrajoch
Poukázal na to, že Svätý Otec kladie dôraz práve na ľudí, ktorí sú na okrajoch.
“Treba si uvedomiť aj pomenovanie pontifex, čo znamená staviteľ mostov, a František je ten pápež, ktorý sa snaží stavať mosty a byť verný svojmu menu. Svoje meno si vybral podľa Františka z Assisi, ktorý sa z pozície obyčajného chudobného mnícha postaral o vnútornú reformu cirkvi,” priblížil Gazda.
Ako ďalej poznamenal, svätý František vytváral mosty k ľuďom, ktorí boli na okraji a mali napríklad malomocenstvo.
“On bol tým, ktorý sa začal stretávať s moslimami a vytváral mosty medzi kresťanským náboženstvom a islamom. A keď si vezmeme, tak toto všetko robí aj pápež František. Prichádza k chudobným a chorým, k tým, ktorí sú na okrajoch, snaží sa nadväzovať kontakty s inými, nielen kresťanskými cirkvami, ale aj inými náboženstvami,” uviedol cirkevný analytik.
Podľa jeho slov ide teda súčasný pápež po vzore svätého Františka z Assisi. A práve z tohto dôvodu môže byť pápež inšpiratívny pre ľudí bez ohľadu na to, či sa hlásia alebo nehlásia ku katolíckej viere.
Gazda pripomenul, že pre veriacich má návšteva pápeža význam aj v tom, že na Slovensko prichádza hlava katolíckej cirkvi a ich duchovný líder. Poukázal na to, že Slovensko je ešte stále prevažne kresťanská a katolícka krajina a od poslednej návštevy Svätého Otca v krajine uplynulo už 18 rokov. Ján Pavol II. navštívil Slovensko naposledy v roku 2003 a odvtedy už pribudla jedna generácia obyvateľov Slovenska.
Pápež František na septembrovej návšteve Slovenska zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj so zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca.
František prichádza, aby nás povzbudil a zjednotil, hovorí Lisánsky
Pápež František prichádza na Slovensko preto, aby nás povzbudil a inšpiroval, ale zároveň aj zjednotil. V relácii Pavla Demeša CD Klub v spravodajskej internetovej televízii TASR TV to povedal veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lisánsky.
“(Františkove) posolstvá sú postavené na humanizme, ekumenizme a vzájomnej solidarite,” povedal diplomat, ktorý od roku 2018 pôsobí vo Vatikáne.
“Pápež prichádza z môjho pohľadu na Slovensko v prvom rade preto, aby poukázal na niečo, čo si často neuvedomujeme. Ide o bohatstvo vnútornej kultúry. Na relatívne malom území v sebe (Slovensko) integruje 13 národnostných menšín… Súčasťou toho je aj veľký ekumenizmus krajiny… To znamená duchovné bohatstvo spočívajúce nielen v jednoliatom duchovnom priestore, ale v priestore, ktorý je zložený z dedičstva rímskokatolíckeho, gréckokatolíckeho, pravoslávneho, protestantského či židovského,” myslí si Lisánsky.
Podľa jeho slov je napriek tomu neuveriteľné, že pontifik sa rozhodol navštíviť práve Slovenskú republiku.
“Ani mňa v septembri 2018 nenapadlo, že o tri roky budeme mať príležitosť privítať Svätého Otca na Slovensku… Počas troch rokov sme (vo Vatikáne) prezentovali skutočne eminentný záujem o pápežskú návštevu a ten sa odzrkadlil aj v rozhodnutí Svätého Otca,” dodal.
Lisánsky spresnil, že podľa neho k rozhodnutiu usporiadať apoštolskú cestu prispeli aj mnohé návštevy slovenských predstaviteľov v Apoštolskom paláci. Dojem podľa neho urobila najmä prezidentka Zuzana Čaputová.
“Za posledných necelých 36 mesiacov sme mali štyri štátne návštevy na najvyššej úrovni (vo Vatikáne). Či už to bola posledná návšteva prezidenta Andreja Kisku v decembri 2018, návštevy predsedov parlamentov Českej a Slovenskej republiky, kde sme ukázali symbiózu národov… Potom sme mali dôležitú návštevu na úrovni (vtedajšieho) predsedu vlády (Petra Pellegriniho). Posledným bodom bola návšteva prezidentky Zuzany Čaputovej koncom decembra minulého roka, ktorá vo vatikánskom prostredí zanechala skutočne významný dojem,” konštatoval.
Čo sa týka samotnej návštevy Svätého Otca na Slovensku, ktorá sa uskutoční v dňoch 12. až 15. septembra, Lisánsky povedal, že pandémia zasiahne do “celkového obrazu” podujatí.
“Pokiaľ by sme neboli konfrontovaní s takouto (pandemickou) situáciou, tak návšteva by mala ešte omnoho rozsiahlejší charakter, ako dnes má, čo sa týka účasti. Ale to je vec, s ktorou sa musíme nejakým spôsobom vysporiadať, a ja verím, že dokážeme zladiť bezpečnostné a sanitačné opatrenia so záujmom verejnosti.”
V záverečnej časti rozhovoru diplomat prezradil, na čo sa počas návštevy pontifika teší on osobne.
“Ako človek sa teším na dva momenty. Ten prvý moment je, keď pápež František vystúpi zo špeciálu na bratislavskom letisku, to bude skutočne symbolické a historické. A zároveň, ako Košičan, sa teším na moment, keď pápež zavíta do Košíc,” povedal Lisánsky.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.