Washington/Bagdad 21. mája 2018 (HSP/Foto:wikimedia)
Americký vojak Jeremy Sivits, ktorý bol jedným z odsúdených za týranie vo väznici Abú Ghrajb prehovoril o tom, čo sa tam dialo, píše Aktuálne.cz
Nová riaditeľka CIA Gina Haspelová uistila americký Senát a politikov, že zmení tvrdý systém vypočúvania ľudí, ktorí boli podozrivý z terorizmu. Bolo to kvôli tomu, že v apríli 2004 vyšli najavo vypočúvacie praktiky v bagdadskom väzení Abú Grajb, začo bolo niekoľko vojakov odsúdených.
Táto spomínaná väznica ako spomína vo svojom rozhovore americký vojak Jeremy Sivits zanechala traumatizujúce spomienky aj u vojakov.
Jeremy v roku 2003 urobil fotografiu, ktorú neskôr doložili ako dôkaz o týraní väzňov. Podľa jeho slov sa kvôli tomu cítil mizerne a bol voči sebe samému plný nenávisti.
Ďalej si spomína ako v roku 2013 prevážal väzňov do bloku pre mimoriadne nebezpečných väzňov. Ako uvádza, tak na chodbe uvideli niekoľko nahých väzňov, ktorí na sebe ležali skrčení a okolo nich postávalo niekoľko smejúcich sa Američanov.
Tých, ktorých priviezol Jeremy museli tiež na hromadu tiel a následne ich všetkých vojaci fotografovali. Potom jeden z vojakov udrel väzňa a povedal Jeremimu nech ho odfotí čo aj urobil. Ako ďalej spomína, tak to bola jediná fotka, ktorú urobil.
Tieto ale aj iné fotografie väzňov, ktorí mali napríklad kapucňu na hlave alebo okolo krku šnúrku sa objavili aj v médiách.
Z týchto činov bolo obvinených celkovo 10 Američanov. Jeremy dostal rok a Lynndie Englandová, ktorá bola vyfotená s kľačiacim Iračanom so šnúrou okolo krku tri roky.
Väzni boli v bagdadskom väzení bití pravidelne a niekoľkých ubili dokonca až k smrti. V tej dobe však USA schvaľovali používanie tvrdých vyšetrovacích metód. Tie boli zrušené až v roku 2003. V rokoch 2003-2004 bolo vo väzení zadržiavaných okolo 2000 iráčanov a ako sa ukázalo neskôr, tak 90 % bolo zadržiavaných bezdôvodne.
Pri vyšetrovaní okolností mučenia sa zistilo, že George Bush mladší o tom vedel, no sám to nenariadil. V roku 2010 nazval waterboarding vysoko účinnou metódou.
Dnes americké zákony umožňujú, aby sa tí čo vykonávali mučenie boli ľahšie predvolaní ako to bolo za Busha. No Trump môže v Kongrese presadiť podobné zákony, ako bol ten v roku 2004, čo však Haspelová, podľa jej vyjadrení, nedovolí.