Paul Krugman
.
.

NAŽIVO

Slovenský hokejový obranca Martin Fehérváry si pripísal plusový bod v nočnom zápase NHL, v ktorom Washington zdolal Los Angeles 3:1. Capitals sa víťazstvom vrátili na prvé miesto Východnej konferencie. Obranca Erik Černák sa proti Floride prezentoval šiestimi hitmi, no jeho tím podľahol na domácom ľade Floride 2:4.

Washington Capitals - Los Angeles Kings
Na snímke ľavé krídlo Kevin Fiala (22) z Los Angeles Kings pred brankárom Loganom Thompsonom z Washingtonu Capitals počas zápasu zámorskej NHL Washington Capitals – Los Angeles Kings vo Washingtone / Foto: TASR/AP-Terrance Williams
Čítať viac | 07:46

Najmenej sedem ľudí zomrelo v nedeľu pri havárii ľahkého lietadla v husto zalesnenej oblasti štátu Jalisco na západe Mexika. Oznámili to miestne úrady.

07:41

Manželka zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada podala žiadosť o rozvod po tom, ako vyjadrila nespokojnosť s životom v Moskve, informovali v nedeľu turecké a arabské médiá. Údajne sa chce presťahovať do Londýna, napísal na svojom webe denník Jerusalem Post.

Asmá Asadová sa podľa správ obrátila na ruský súd a požiadala o osobitné povolenie opustiť Moskvu.

06:47

Severná Kórea zjavne pripravuje vyslanie ďalších vojakov a vojenskej techniky vrátane tzv. samovražedných dronov do Ruska na podporu jeho vojny proti Ukrajine. Oznámila to v pondelok juhokórejská armáda.

06:33

Známu Fontánu di Trevi v Ríme v nedeľu opätovne otvorili po mimoriadnej údržbe, ktorú realizovali pred jubilejným svätým rokom rímskokatolíckej cirkvi. Ten podľa očakávaní do talianskej metropoly priláka milióny návštevníkov.

06:32

Panamský prezident José Raúl Mulino zdôraznil v nedeľu zvrchovanosť svojej krajiny nad Panamským prieplavom. Reagoval na vyhlásenia zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pohrozil, že bude žiadať vrátenie tejto dôležitej vodnej cesty pod správu USA.

06:31

Generálny tajomník NATO Mark Rutte predpokladá, že novozvolený americký prezident Donald Trump bude vyvíjať ďalší tlak v diskusii o pomerne nízkych výdavkoch európskych štátov Severoatlantickej aliancie na obranu. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra DPA.

06:31

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena sa obáva, že oslabený Irán by mohol vyvinúť jadrovú zbraň. Uviedol to v nedeľu poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, ktorý podľa vlastných slov s touto hrozbou oboznamuje tím novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

06:30

Noví vládcovia v Sýrii chcú dať všetky zbrane v krajine pod kontrolu štátu a integrovať všetky ozbrojené skupiny do armády. Oznámil to v nedeľu vodca islamistickej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) Ahmad Šara na spoločnej tlačovej konferencii po stretnutí s tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom, ktoré sa uskutočnilo dva týždne po zvrhnutí prezidenta Bašára Asada bojovníkmi HTS a spojeneckých milícií. Informovala o tom agentúra AFP.

06:29

Desať ľudí zomrelo v nedeľu pri zrútení malého lietadla v meste Gramado na juhu Brazílie. O život prišli všetci ľudia na palube, členovia jednej rodiny, a 17 osôb na zemi utrpelo zranenia, oznámili úrady.

Brazília lietadlo
Polícia vykonáva vyšetrovanie pri domoch, do ktorých narazilo lietadlo v meste Gramado v štáte Rio Grande do Sul v Brazílii v nedeľu 22. decembra 2024 / Foto: TASR/AP-Mateus Bruxel, AgĂŞncia RBS
06:25

Zvolený americký prezident Donald Trump sa teší na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, na ktorom bude rokovať o riešení konfliktu na Ukrajine. Po nástupe do funkcie tiež rázne zakročí proti nelegálnej migrácii a dá vyvinúť celoamerický systém protiraketovej obrany. Povedal to v nedeľu vo svojom vystúpení na podujatí AmericaFest organizovanom konzervatívnou neziskovou organizáciou Turning Point, ktoré sa konalo v meste Phoenix, metropole štátu Arizona.

06:25

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová na opozičnom zhromaždení v Tbilisi uviedla, že vládnuca strana Gruzínsky sen má šesť dní na vyhlásenie nových parlamentných volieb.

Teda do 29. decembra, keď má byť inaugurovaný nový prezident Michail Kavelašvili.

06:21

Takmer všetky nemecké politické strany zastúpené v Spolkovom sneme sa pripojili k dohode o férovej volebnej kampani, v ktorej sa zaviazali, že sa zdržia osobných útokov, postavia sa proti extrémistickým vyjadreniam a nebudú úmyselne šíriť nepravdivé tvrdenia

Včera 20:02

Rusko predstavuje podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa trvalú bezpečnostnú hrozbu pre Európsku úniu. Orpo sa takto vyjadril v závere summitu o bezpečnosti a prisťahovalectve, ktorý sa konal v laponskej oblasti Saariselkä. Fínsky premiér v tejto súvislosti zdôraznil potrebu zvýšenia výdavkov Únie na obranu, ako aj podporu Ukrajiny.

Včera 20:00

Dva dni pred Štedrým dňom vyžrebovali v Madride víťazov tradičnej španielskej vianočnej lotérie El Gordo (Tučný), v ktorej sa v tomto roku rozdelilo dovedna 2,71 miliardy eur. Víťazmi hlavnej ceny v hodnote 400.000 eur sa stali viacerí držitelia žrebov s číslom 72480, ktoré zakúpili v meste Logroňo na severe Španielska.

Včera 20:00

 Vyše 5000 ľudí už zadržali v v štáte Ásam na severovýchode Indie pri zásahoch proti nelegálnym detským sobášom. Oznámili to tamojší predstavitelia po tom, ako bolo pri nočnej a dosiaľ poslednej takejto razii zadržaných 416 ľudí.

Včera 19:58

Rusko zaznamenalo za posledné tri dni množstvo pokusov o podpaľačské útoky, ktorých terčom voli bankomaty, nákupné centrá, pošty či iné vládne budovy.

Včera 19:57

Pápež František opäť odsúdil “krutosť” izraelských útokov v Pásme Gazy, a to napriek kritike zo strany Izraela, ktorý obvinil pápeža z používania “dvojakého metra” v súvislosti s vojnou v palestínskej enkláve.

Včera 19:55

Včera 17:48
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Americký spôsob ekonomickej vojny

FP: Nositeľ Nobelovej ceny Krugman opísal mechanizmy finančnej kontroly USA nad svetom. Prečítajte si ďalší z dôvodov, prečo USA stále dominujú svetu

Paul Krugman
Na snímke Paul Krugman
❚❚
.

Washington zneužíva svoju najsilnejšiu zbraň, domnieva sa laureát Nobelovej ceny Paul Krugman. Každý vie, že dolár zohráva v globálnom menovom systéme kľúčovú úlohu. Krugman však navrhuje pozrieť sa na technickú zložku moci USA – optické káble, prostredníctvom ktorých sa dá dozvedieť o všetkých transakciách na planéte.

Predpokladajme, že spoločnosť z Peru chce obchodovať so spoločnosťou z Malajzie. Nemalo by pre ne byť ťažké uzavrieť dohodu. Posielanie peňazí cez hranice štátov vo všeobecnosti tiež nie je zložité, rovnako ako prenos veľkého množstva údajov cez medzinárodné kanály.

Je tu však háčik: či si to spoločnosti uvedomujú alebo nie, ich transakcie zahŕňajúce finančné informácie budú takmer určite nepriame a s najväčšou pravdepodobnosťou pôjdu cez Spojené štáty alebo inštitúcie, nad ktorými má vláda USA kontrolu. Keď budú uskutočňovať svoje transakcie, Washington bude mať možnosť túto výmenu monitorovať, a ak bude chcieť, aj zastaviť. Inými slovami, Spojené štáty by vždy mohli zabrániť peruánskym a malajzijským spoločnostiam, aby medzi sebou obchodovali. V skutočnosti by Spojené štáty mohli zabrániť mnohým peruánskym a malajzijským spoločnostiam obchodovať vôbec, čím by tieto krajiny v podstate odrezali od medzinárodného hospodárstva.

.

Dôvod, ktorý je základom tejto moci, je funguje už dlho a je dobre známy: väčšina svetového obchodu sa uskutočňuje v dolároch. Dolár je jednou z mála mien, ktoré akceptujú takmer všetky veľké banky, a je zďaleka najpoužívanejšou menou. V dôsledku toho je dolár menou, ktorú musia používať mnohé spoločnosti, ak chcú obchodovať na medzinárodnej úrovni. Neexistuje skutočný trh, na ktorom by peruánska spoločnosť mohla vymeniť peruánske soli za malajzijské ringgity, takže miestne banky, ktoré tento obchod uľahčujú, zvyčajne používajú soli na nákup amerických dolárov a potom používajú doláre na nákup ringgitov. Na to však musia mať banky prístup do amerického finančného systému a dodržiavať pravidlá stanovené Washingtonom. Existuje však ešte jeden, menej známy dôvod, prečo majú Spojené štáty vo svetovej ekonomike svoju drvivú všemocnosť.

Väčšina svetových optických káblov, ktorými sa prenášajú údaje a finančné správy po celej planéte, prechádza cez Spojené štáty. A tam, kde tieto káble prichádzajú na pobrežie Spojených štátov, Washington prakticky kontroluje ich prevádzku – v podstate zaznamenáva každý dátový balík, čo umožňuje Národnej bezpečnostnej agentúre vidieť všetky prechádzajúce údaje. Spojené štáty tak môžu ľahko špehovať aktivity takmer každej spoločnosti na svete a každej zahraničnej krajiny. Spojené štáty môžu samy určiť, kedy konkurenti ohrozujú ich záujmy, a v reakcii na to uložiť významné sankcie.

Špionáž a sankcie Washingtonu sú predmetom knihy Henryho Farrella a Abrahama Newmana Underground Empire: How America Weaponised the World Economy. Táto objavná kniha vysvetľuje, ako Washington získal takú obrovskú moc a ako ju využíva. Farrell a Newman podrobne opisujú, ako udalosti z 11. septembra podnietili využívanie tohto amerického podzemného impéria a ako sa mnohé jeho súčasti spojili, aby zadržiavali Čínu a Rusko. Ukazujú, že hoci sa ostatným krajinám tieto rozsiahle washingtonské siete nemusia páčiť, vyhnúť sa im je pre ne mimoriadne ťažké.

Autori tiež ukazujú, ako Spojené štáty v mene bezpečnosti vytvorili systém, ktorý sa často zneužíva. “V záujme ochrany Ameriky Washington pomaly, ale isto premenil rozširujúce sa globálne ekonomické siete na nástroje svojej vlastnej dominancie,” píšu Farrell a Newman. A ako je z ich knihy jasné, pokusy Spojených štátov o ovládnutie sveta týmto spôsobom môžu spôsobiť obrovské škody. Ak Washington bude tieto nástroje svojej dominancie používať príliš často, môže to povzbudiť iné krajiny, aby narušili súčasný medzinárodný poriadok. Spojené štáty by mohli prinútiť Čínu, aby sa odčlenila od veľkej časti svetového hospodárstva, čo by v konečnom dôsledku spomalilo globálny rast. A Washington by mohol využiť svoju moc na potrestanie národov a ľudí, ktorí neurobili nič zlé. Odborníci by preto mali zvážiť, ako najlepšie obmedziť – ak nie úplne potlačiť – tajné impérium Spojených štátov.

 

.

Informácie a doláre

Ústredné postavenie Spojených štátov v globálnych financiách a obehu finančných informácií nie je úplne bezprecedentné. Vedúce svetové ekonomické mocnosti mali vždy nad svetovou ekonomikou a komunikačnými sieťami obrovskú kontrolu. Napríklad na začiatku dvadsiateho storočia hrala britská libra kľúčovú úlohu v mnohých medzinárodných transakciách a väčšina podmorských telegrafných káblov prechádzala Londýnom.

Rok 2023 však nie je rokom 1901. Dnešnú éru definuje to, čo niektorí ekonómovia nazývajú “hyperglobalizácia”. Jednotlivé časti sveta sú navzájom oveľa viac prepojené ako pred sto rokmi. Nejde len o to, že globálny obchod dnes predstavuje väčší podiel na svetovej hospodárskej činnosti ako v minulosti. Ide aj o to, že zložitosť medzinárodných transakcií je dnes oveľa väčšia ako kedykoľvek predtým. A skutočnosť, že mnohé z týchto transakcií prebiehajú prostredníctvom bánk a informačných sietí kontrolovaných Spojenými štátmi, dáva Washingtonu nad svetom takú moc, akú nemala žiadna vláda v histórii.

Mnohí laickí pozorovatelia a dokonca aj odborníci sa domnievajú, že táto dominancia poskytuje Spojeným štátom obrovské hospodárske výhody. Ekonómovia, ktorí vykonávajú presné matematické výpočty, však vo všeobecnosti neveria, že osobitné postavenie dolára významne prispieva k reálnemu príjmu Spojených štátov, teda k množstvu peňazí, ktoré Američania zarobia po zohľadnení inflácie. Zrejme sa ešte neuskutočnila ani žiadna štúdia o ekonomických výhodách, ktoré Spojeným štátom prináša umiestnenie väčšiny optických sietí. Ale aj tieto prínosy budú mnohí pravdepodobne považovať za malé (najmä preto, že väčšina ziskov z prenosu dát sa pravdepodobne akumuluje v Írsku alebo iných krajinách – tzv. daňových rajoch). Farrell a Newman však presvedčivo ukazujú, že kontrola USA nad úzkymi miestami globálnej ekonomiky poskytuje Washingtonu niečo iné – nové spôsoby, ako premietať svoj politický vplyv vo svete. A že Spojené štáty ich aktívne využívajú.

Autori tvrdia, že Spojené štáty začali túto svoju moc využívať po útokoch z 11. septembra 2001. Predtým sa americkí predstavitelia zdržiavali využívania americkej ekonomickej moci z obavy, že preťažia systém a vyčerpajú svoju moc. Rýchlo si však uvedomili, že Amerika môže monitorovať finančné operácie Usámu bin Ládina spôsobom, ktorý odhalí teroristove plány, a že môže využiť svoj finančný vplyv na narušenie operácií al-Káidy. Po útoku tejto teroristickej skupiny Washington odložil všetky svoje obavy. Výrazne rozšíril svoj globálny finančný dohľad aj používanie sankcií.

Pre tvorcov politiky sa realizácia tejto moci ukázala ako jednoduchá. Doláre používané v medzinárodných transakciách nie sú zväzky hotovosti, ale bankové vklady a takmer každá banka, ktorá takéto vklady drží, musí mať miesto v americkom finančnom systéme pre prípad, že by potrebovala prístup k Federálnemu rezervnému systému. V dôsledku toho sa banky na celom svete snažia získať priazeň amerických predstaviteľov, aby sa Washington nerozhodol odrezať ich od globálnych financií. Výrečným príkladom je príbeh Carrie Lamovej, čínskej šéfky Hongkongu, ktorú vymenovala Čína. Ako píšu Farrell a Newman, po tom, čo USA uvalili na Lamovú sankcie za porušovanie ľudských práv, nemohla si nikde otvoriť bankový účet, dokonca ani v banke v Číne. Namiesto toho musela za všetko platiť v hotovosti a veľa peňazí držala vo svojej oficiálnej rezidencii.

.

Menej malebným, ale oveľa významnejším príkladom moci USA je to, ako si Washington podmanil Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu, známejšiu ako SWIFT. Táto organizácia slúži ako systém elektronických správ, prostredníctvom ktorého sa uskutočňujú hlavné medzinárodné finančné transakcie. Je pozoruhodné, že sídli v Belgicku, nie v USA. Keďže však mnohé bankové inštitúcie, ktoré za ňou stoja, sú do veľkej miery závislé od priazne americkej vlády, po útokoch z 11. septembra 2001 začala organizácia zdieľať väčšinu svojich údajov so Spojenými štátmi a poskytla im akýsi “Rosettský kameň” (Rosettský kameň je granodioritová stéla nájdená v roku 1799 v Egypte neďaleko mestečka Rosetta pri Alexandrii, na ktorej sú vyryté tri rovnaké texty, z toho dva v egyptčine. Pomohol odhaliť mnohé zo záhad starovekého Egypta – pozn. prekl. Zahraničné médiá), ktoré mohol Washington použiť na sledovanie finančných transakcií na celom svete. V roku 2012 sa vláde USA podarilo využiť SWIFT a vlastnú finančnú moc na to, aby Irán účinne vylúčila z globálneho finančného systému, čo malo veľmi tvrdé dôsledky. V dôsledku sankcií došlo k prudkému poklesu iránskeho hospodárstva a inflácia v krajine dosiahla približne 40 %. Teherán nakoniec súhlasil s obmedzením svojich jadrových programov výmenou za zmiernenie sankcií. (V roku 2018 americký prezident Donald Trump dohodu zmaril, ale to je už iný príbeh).

Takúto moc nad svetom získavajú Spojené štáty prostredníctvom kontroly finančných informácií. Ako však ukazujú Farrell a Newman, to, čo môžu Spojené štáty urobiť vďaka svojej kontrole nad úzkymi miestami prenosu údajov, je možno ešte pozoruhodnejšie. Na mnohých, alebo možno na všetkých miestach, kde optické káble vstupujú na americké územie, vláda USA nainštalovala “rozdeľovače”: hranoly, ktoré rozdeľujú svetelné lúče prenášajúce informácie na dva prúdy. Jeden prúd sa posiela určeným príjemcom a druhý Národnej bezpečnostnej agentúre USA, ktorá potom pomocou výkonnej výpočtovej techniky analyzuje výsledné údaje. Vďaka tomu môžu Spojené štáty kontrolovať prakticky všetku medzinárodnú finančnú komunikáciu. Santa Claus možno nevie, či ste boli dobrý alebo zlý, ale NSA to pravdepodobne vie.

Ostatné krajiny, samozrejme, tiež môžu a aj špehujú aj Spojené štáty. Najmä Čína intenzívne pracuje na zachytávaní vyspelých amerických technológií. Nikto však nerobí špionáž lepšie ako Washington. A napriek najlepšiemu úsiliu čínskej spravodajskej služby sa Pekingu nepodarilo získať dostatok tajomstiev na to, aby sa vyrovnal americkej zdatnosti v tejto oblasti. Ako zdôrazňujú Farrell a Newman, Spojené štáty stále dominujú v najdôležitejšej oblasti duševného vlastníctva – ani nie tak v oblasti softvéru, na ktorom bežia dnešné polovodičové čipy, ale v oblasti softvéru používaného na vývoj nových komplexných polovodičov. “Americké duševné vlastníctvo preniká celým reťazcom výroby polovodičov ako rybárska ‘dlhá šnúra’ s ostrými háčikmi a návnadou,” uvádzajú autori

 

Všetko je to o moci

Existuje mnoho výrečných príkladov, ako Washington mení svoje podzemné impérium na zbraň, vrátane sankcií proti Carrie Lam a Iránu. Čo však možno najlepšie ukazuje, ako sa spájajú všetky tri prvky tohto impéria – kontrola nad dolármi, kontrola nad informáciami a kontrola nad duševným vlastníctvom – je pozoruhodne úspešné pribrzdenie čínskej spoločnosti Huawei.

Len pred niekoľkými rokmi americkí úradníci a zahraničnopolitické elity prepadli panike v súvislosti so spoločnosťou Huawei. Vtedy sa zdalo, že táto spoločnosť, ktorá má úzke väzby na čínsku vládu, sa pripravuje dodávať zariadenia 5G do veľkej časti planéty. A americkí predstavitelia sa obávali, že táto expanzia vlastne poskytne Číne možnosť odpočúvať zvyšok sveta – rovnako ako to robia Spojené štáty.

Washington teda využil svoje podzemné impérium, aby odrezal Huawei cestu k úspechu a zrazil ho na kolená. Podľa Farrella a Newmana sa Spojené štáty najprv dozvedeli, že Huawei tajne obchoduje s Iránom, a teda porušuje americké sankcie. Spojené štáty potom mohli využiť svoj špeciálny prístup k informáciám o medzinárodných bankových údajoch a predložiť dôkazy, že spoločnosť a jej finančná riaditeľka Meng Wan-čou (ktorá bola zároveň dcérou zakladateľa spoločnosti Huawei) sa dopustili bankového podvodu tým, že britskej banke a finančnej holdingovej spoločnosti HSBC nepravdivo tvrdili, že Huawei neobchodovala s Iránom. Kanadské orgány na základe žiadosti USA zatkli Meng Wan-čou, keď v decembri 2018 prelietala cez Vancouver. Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo Huawei a Meng z elektronického podvodu a niekoľkých ďalších trestných činov a Spojené štáty uplatnili obmedzenia na vývoz technológií z USA s cieľom vyvinúť tlak na Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), aby spoločnosti Huawei zamedzila prístup k najmodernejším čipom. Peking medzitým v Číne zadržal dvoch Kanaďanov a v podstate ich držal ako rukojemníkov.

Huawei
Ilustračné foto

Po takmer troch rokoch strávených v domácom väzení v Kanade Mengová uzavrela dohodu, v ktorej sa priznala k mnohým obvineniam, a preto sa mohla vrátiť do Číny. Čínska vláda potom Kanaďanov prepustila. V tom čase sa však finančná a hospodárska sila spoločnosti Huawei už značne zmenšila a vyhliadky na čínsku dominanciu v oblasti 5G boli preč – aspoň v blízkej budúcnosti. Spojené štáty potichu začali akúsi postmodernú vojnu s Čínou – a vyhrali.

Na prvý pohľad sa toto víťazstvo môže zdať ako jednoznačne dobrá správa. Washington predsa obmedzil technologický vplyv diktátorského režimu bez použitia sily. Úspech Spojených štátov pri izolácii Severnej Kórey od veľkej časti svetového finančného systému alebo úspešné sankcie proti ruskej centrálnej banke by tiež mohli získať zaslúžený potlesk. Ťažko tiež zazlievať Spojeným štátom, že využívajú svoju tajnú moc na blokovanie globálneho terorizmu, rozbíjanie drogových kartelov alebo marenie pokusov ruského prezidenta Vladimira Putina o podrobenie si Ukrajiny.

Pri uplatňovaní tejto moci sa však jednoznačne objavujú vážne riziká. Farrell a Newman sa v prvom rade obávajú možnosti nadmerného preťaženia amerických síl. Píšu, že ak Spojené štáty budú svoju ekonomickú moc využívať príliš často a pri prvej príležitosti, môže to podkopať samotný základ tejto moci.

.

Ak napríklad Spojené štáty použijú dolár ako zbraň proti príliš veľkému počtu krajín, tieto krajiny by sa mohli úspešne spojiť a prijať alternatívne metódy medzinárodného vyrovnania. Ak sa krajiny začnú príliš obávať americkej špionáže, mohli by položiť optické káble, ktoré by obchádzali Spojené štáty. A ak Washington uvalí príliš veľa obmedzení na americký vývoz, zahraničné firmy sa môžu odvrátiť od americkej technológie. Napríklad softvér vyvinutý v Číne ešte nemusí byť schopný konkurovať americkému softvéru, ale nie je ťažké si predstaviť, že niektoré režimy budú akceptovať jeho nižšiu kvalitu ako cenu za to, že sa dostanú spod kontroly Washingtonu.

Zatiaľ sa nič také nestalo. Napriek nekonečným komentárom zastavujúcich dych odborníkov o možnom zániku dolára táto mena zatiaľ bez problémov dominuje svetu. Ako píšu Farrell a Newman, dolár v skutočnosti prežil napriek “zlomyseľnej hlúposti” Trumpovej administratívy. Možno je však jednoduchšie položiť optické káble, ktoré obchádzajú USA, a netechnickí ľudia v skutočnosti nevedia, aké jednoduché je nahradiť americký softvér. Napriek tomu sa zdá, že latentná moc Washingtonu je zatiaľ pozoruhodne odolná.

To však neznamená, že neexistuje žiadna hranica, kam až môžu Spojené štáty zájsť. Farrell a Newman sa obávajú, že Čína, ktorá je sama ekonomickou superveľmocou, sa môže rozhodnúť “chrániť sa tým, že prejde do temnoty”, t. j. preruší medzinárodné finančné a informačné väzby so zvyškom sveta (čo už do určitej miery robí). Takýto krok Pekingu by pre všetkých znamenal značné hospodárske náklady. Zmenšilo by úlohu Číny ako svetovej výrobnej továrne, ktorú – svojím spôsobom – môže byť rovnako ťažké nahradiť ako globálnu úlohu amerického dolára.

Existuje aj zjavné riziko, že krajiny, ktoré prehrávajú vojny bez ohňa, môžu začať aj vojny s ohňom. Ako píšu Farrell a Newman, premena obchodu na zbraň bola jedným z faktorov, ktoré prispeli k vypuknutiu druhej svetovej vojny. Koniec koncov, Nemecko a Japonsko viedli dobyvačné vojny sčasti preto, aby si zabezpečili prístup k surovinám, o ktoré sa obávali, že by ich mohli odrezať medzinárodné sankcie. Nočnou morou by dnes bola situácia, v ktorej by Čína v obave, že sa stane vyvrheľom, podnikla odvetný útok na Taiwan, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v globálnom polovodičovom priemysle.

Ale aj keby Spojené štáty nezneužívali svoje tajné impérium a nevyvolávali horúce konflikty, stále
existuje vážny dôvod na obavy z obrovskej hospodárskej a informačnej moci Washingtonu. Koniec koncov, Spojené štáty nemôžu mať vždy pravdu. Washington urobil mnoho nemorálnych zahraničnopolitických rozhodnutí a môže využiť svoju kontrolu nad globálnymi úzkymi miestami na poškodenie ľudí, spoločností a štátov, ktoré si nezaslúžia, aby sa dostali pod jeho paľbu. Trump napríklad zaviedol clá na Kanadu a Európu. Nie je ťažké si predstaviť, že ak by bol opätovne zvolený na druhé funkčné obdobie, pokúsil by sa zasiahnuť ekonomiky tých európskych štátov, ktoré by kritizovali jeho zahraničnú alebo dokonca domácu politiku. Nemusíte sa na všetko pozerať cez prizmu vojny v Iraku alebo trvať na tom, že Spojené štáty nejakým spôsobom vyprovokovali Putina k špeciálnej operácii na Ukrajine, aby ste sa začali obávať nedostatku povinností a zodpovednosti amerického podzemného impéria.

.

 

Pravidlá cestnej premávky

Farrell a Newman neponúkajú žiadnu politickú stratégiu, ktorá by mohla tieto riziká zmierniť – okrem tvrdenia, že tajné impérium potrebuje rovnaký druh rozvinutého myslenia a reflexie, aké kedysi sprevádzali jadrové súperenie. Napriek tomu kniha zdôraznením toho, ako sa zmenila povaha globálnej moci, predstavuje obrovský prínos k tomu, ako a o čom analytici uvažujú v súvislosti s globálnou mocou. Politici a výskumníci by mali začať formulovať plány na riešenie týchto otázok.

Jedným z možných riešení by bolo vytvorenie medzinárodných pravidiel na využívanie úzkych miest vo svetovom hospodárstve podľa vzoru pravidiel, ktoré obmedzujú clá a iné protekcionistické opatrenia od vzniku Všeobecnej dohody o clách a obchode v roku 1947. Ako vie každý ekonóm, ktorý sa zaoberá svetovým obchodom, GATT (a Svetová obchodná organizácia, ktorá z nej vznikla) robí viac než len to, že chráni krajiny navzájom pred sebou. Chránia ich aj pred ich vlastnými zlými inštinktmi.

Niečo podobné bude ťažké dosiahnuť s novými formami svetovej hospodárskej moci. Aby však bol svet v bezpečí, mali by sa odborníci pokúsiť navrhnúť pravidlá, ktoré budú mať rovnaký odstrašujúci účinok. V stávke je príliš veľa na to, aby sme tieto výzvy nechali bez povšimnutia.

Napísal Paul Krugman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu (2008) a emeritný profesor na Newyorskej univerzite.

.

 

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

Prečo je jeho stolička taká horúca? Prečo protesty zamestnancov neutíchajú? Jaroslav Niňaj pre HS prezradil viac

Prečo je jeho stolička taká horúca? Čo ukázal finančný audit? Prečo protesty zamestnancov neutíchajú? Aké sú dôvody na ďalšie prepúšťanie?…

23. 12. 2024 | Rozhovory | 16 min. čítania | 0 komentárov

.

Zahraničné médiá ostali zaskočené: “Šokujúce rozhodnutie slovenského premiéra”

Ficova návšteva v Moskve sa stala jednou z hlavných tém zahraničných médií

23. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Niečo sa chystá? Ukrajina prijíma „netradičné opatrenia“

Ukrajina prijíma „netradičné opatrenia“, aby túto zimu zabránila energetickej kríze, píše denník New York Times

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Koniec “transrodového šialenstva”. Trump prichádza so zásadným sľubom

Novozvolený prezident Donald Trump sľúbil, že skoncuje s „transrodovým šialenstvom“ prostredníctvom série výkonných opatrení

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Koalícia stojí pred mnohými otáznikmi

Politicky komentátor a člen SNS Roman Michelko sa v najnovšom príspevku na sociálnej sieti venoval dohode lekárskych odborárov s vládou,…

23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Putin rokoval s Ficom v Kremli. Premiér prezradil viac

Ruský prezident Vladimir Putin rokuje v Kremli so slovenským premiérom Robertom Ficom. Informoval o tom novinár VGTRK Pavel Zarubin na…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Neznesiteľná tendenčnosť jedného konkláve

Počas Vianoc sa našinec zamýšľa aj nad metafyzickými otázkami bytia: Kto sme, prečo sme tu, aké je naše poslanie, existuje…

23. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Naučila sa spoločnosť Disney konečne, čo znamená „Go Woke, Go Broke“?

Spoločnosť Disney nariadila odstrániť transrodovú zápletku z animovaného seriálu spoločnosti Pixar „Win or Lose“ , čo sa podľa Hollywood Reporteru…

23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Skutočnosť, že niekto vypovedá ako kajúcnik automaticky neznamená, že vypovedá pravdivo

Významný nález Ústavného súdu SR, ktorý sa komplexne zaoberal výpoveďou spolupracujúcej osoby, hodnotením tejto výpovede, jej overovaním a to v…

23. 12. 2024 | Z domova | 110 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Z domova | 110 min. čítania | 0 komentárov
.

Najnovší prieskum: Voľby by v decembri vyhralo PS. Naď a Danko pred bránami NR

Voľby do Národnej rady SR by v decembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 22,8 percenta hlasov. Nasledovala by…

22. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hybridní hrozba odevšad…

Tak nám do německých předčasných voleb zasáhl Elon Musk. Napsal na svém twitteru, že Německo může zachránit jedině AfD. Praskání…

23. 12. 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Aktualizované 23. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Španielsko nelegálne špehuje pokojné katalánske Hnutie za nezávislosť

Minulý rok 20. novembra mal na HBO Max premiéru dokumentárny film „Surveilled”, ktorý produkoval novinár Ronan Farrow . Dokument má…

23. 12. 2024 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Ficova návšteva v Rusku spustila lavínu. Progresívci a liberáli už prskajú

Cesta premiéra Roberta Fica za ruským prezidentom Vladimirom Putinom je hanbou pre Slovensko a zradou národných záujmov. Ak by mu…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Mestské peklo: Boli by ste ochotný žiť na týchto najhorších miestach?

Mestské peklo: Boli by ste ochotný žiť na týchto najhorších miestach? Z niektorých miest a ich architektúry vám môže spadnúť…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Katar varuje EÚ, že nové prísne predpisy ohrozujú dodávky plynu

Jeden z najväčších svetových dodávateľov skvapalneného zemného plynu , Katar, varoval Európsku úniu, že môže zastaviť životne dôležitý vývoz plynu,…

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lenivosť vládne svetu: Najhoršie vianočné dekorácie na svete

Áno, je to tu. Začiatok decembra a ľudia už začali zdobiť svoje príbytky. Zo stoviek rozprávkových svetiel, ktoré visia na…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

.

Prognóza MMF: Koniec vojny sa blíži, toto je pravdepodobný dátum

Ak sa situácia vyvinie podľa negatívneho scenára, vojna na Ukrajine potrvá do polovice roka 2026. Takúto prognózu zverejnil MMF

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trumpovi podľa očakávaní ostala na vydieranie už len schudobnená Európa

USA, 23. decembra 2024 - Donald Trump pohrozil EÚ zvýšením obchodných ciel, ak Európa neprejde na \"rozsiahle nákupy\" ropy a…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Putin vysvetlil, prečo ŠVO mala začať skôr

Putin počas svojej tlačovej konferencie Priama linka povedal, že pozerajúc sa späť malo Rusko k ŠVO prikročiť skôr a malo…

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Je na stole pád vlády? Prezident prelomil mlčanie

Prezident SR Peter Pellegrini sa v diskusii TA3 V politike vyjadril k možnému pádu vlády. Peter Pellegrini k tejto téme…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Veľké zemetrasenie: Armáda Spojeného kráľovstva čelí kríze

Vojaci v Spojenom kráľovstve odchádzajú z ozbrojených síl „alarmujúcim tempom“ napriek tomu, že im v lete rekordne zvýšili platy, informoval…

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj ide bojovať do posledného Ukrajinca, každý deň mu odteraz hrozí úder Orešnika

Ukrajina, 23. decembra 2024 - V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

Fury po prehre s ukrajinským boxerom: “Poškodili ma, mal som vyhrať”

Ukrajinský boxer Oleksandr Usyk obhájil titul svetového šampióna ťažkej váhy. V sobotňajšom zápase v Rijáde opäť zdolal Brita Tysona Furyho…

23. 12. 2024 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 12. 2024 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

10+ vecí, ktoré vyzerajú ako niečo úplne iné

Definícia pareidólie je dosť široká. Je to psychologický jav, ktorý spôsobuje, že ľudia vidia alebo počujú nejasný obraz alebo zvuk…

23. 12. 2024 | 0 komentárov

.

Peter Žiga odmieta kritiku chaosu v NRSR. Prezradil, čo si myslí o predčasných voľbách

Podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) odmieta kritiku, že by v parlamente vládol chaos. Nevidí ani…

22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európsku ekonomiku čaká apokalypsa. Pôjde ku dnu aj s bývalým blahobytom

Prinášame vám krátený výber z článku Matthewa Karnitschniga, ktorý publikoval v novinách Politico, a ktorý je veľmi nelichotivou predpoveďou ekonomického…

22. 12. 2024 | Ekonomika | 7 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Ekonomika | 7 min. čítania | 0 komentárov

Zarážajúce zistenia: Saudská Arábia až trikrát varovala Nemecko pred hrozbou, ktorú predstavoval útočník z Magdeburgu

Saudskoarabské úrady trikrát varovali Nemecko pred nebezpečenstvom, ktoré predstavuje osoba podozrivá z útoku na návštevníkov vianočného trhu v nemeckom meste…

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poľská vláda potvrdila, že Netanjahu zatkne, ak príde na výročie oslobodenia koncentračného tábora

Poľská vláda potvrdila, že Netanjahu bude zatknutý, ak 27. januára príde na 80. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz, píše Jerusalem…

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Forbes: Generálny štáb AFU necháva zhorieť americké Abramsy pri Kursku tak ľahko, akoby to boli zápalky

Kyjev dúfa, že tanky z Austrálie dorazia čoskoro, píše Konstantin Olšanskij pre ruské noviny Svobodnaja Pressa

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nad Červeným morom bolo zostrelené americké stíhacie lietadlo F-18

Nad Červeným morom bolo zostrelené americké stíhacie lietadlo F-18, informovala agentúra Associated Press. Dvaja piloti prežili, podarilo sa im katapultovať

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Poľsko prijalo zákon o pozastavení práva na azyl

Poľská vláda premiéra Donalda Tuska prijala zákon, ktorý krajine umožní dočasne pozastaviť právo na získanie azylu pre migrantov. Európska únia…

20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európa pred križovatkou. Čo znamenajú Trumpove plány pre Európu

V posledných dňoch sa objavilo niekoľko dôležitých správ o tom, ako Trumpov tím vidí svoju politiku voči Európe

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny: Putin po ukrajinskom útoku v Kazani prisľúbil skazu na Ukrajine

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov