Americký problém s Ukrajinou

❚❚

Washington 16. decembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bol začiatkom tohto týždňa opäť vo Washingtone a prosil o viac peňazí a zbraní. Prezident Joe Biden ponúkol svoje typické ubezpečenia o podpore, ale inak bol Zelenskyj prijatý inak ako v minulosti, všíma si Doug Bandow

Zelenskyj dostal na utorok od Bidena pozvanie do Bieleho domu
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a americký prezident Joe Biden

Na začiatku bol široko oslavovaný po celých Spojených štátoch a Európe; politici sa nevedeli dočkať, kým sa odfotia a podajú mu ruku. Rýchlo prešiel cez stroskotané víťazné predpovede, nekonečné nákladné dotácie, krvavé neúspešné protiútoky a masové ukrajinské obete.

.

Rastúce bremeno pre spojencov v kombinácii s klesajúcimi vyhliadkami Kyjeva znížili podporu Zelenského na oboch stranách Atlantiku. Podpora Ukrajiny už nie je zaručeným lákadlom pre davy. Namiesto toho sa americkí a európski predstavitelia viac zameriavajú na svoje vlastné národy a na dôležitosť ukončenia konfliktu.

Napríklad republikánsky senátor J. D. Vance z Ohia pred príchodom Zelenského povedal na rovinu: Kyjev bude musieť rokovať a pravdepodobne stratí územie. Akceptovať tento výsledok je “v najlepšom záujme Ameriky”, vysvetlil. Takéto pocity stále vyvolávajú medzi vysokopostavenými obhajcami Ukrajiny nárek, škrípanie zubami a trhanie rúch v biblickom rozsahu. Stále viac členov zahraničnopolitického establišmentu však uznáva, že Vance má pravdu, aj keď si stále nechcú verejne priznať realitu.

.

Vplyvná kyjevská loby vo Washingtone už nemá na výber. Plány na znefunkčnenie ruskej ekonomiky stroskotali. Nádeje na zosadenie ruského prezidenta Vladimira Putina, demokratizáciu Ruska a dokonca rozpad Ruskej federácie sa ukázali ako ešte fantastickejšie. Požiadavky, aby Čína opustila svojho partnera, boli ignorované. Snaha o globálnu podporu proti Moskve stroskotala a zhorela na mnohých pokrytectvách Západu vrátane podpory izraelskej utláčateľskej okupácie a ľahostajnosti voči masovým civilným obetiam v Gaze.

Hysterické varovania, že víťazné Rusko si nabudúce podmaní Európu a možno aj zvyšok známeho sveta, nedokázali vyburcovať verejnosť, čo vyvrátili ťažkosti Moskvy pri porážke Ukrajiny. Bizarné pokusy predať vojenskú pomoc Kyjevu ako program vytvárania pracovných miest pre Američanov zlyhali. Koniec koncov, takmer akékoľvek výdavky na čokoľvek iné v USA by priniesli väčší hospodársky impulz ako posielanie bômb do Európy.

Teraz Ukrajinci varujú, že ak Američania nebudú súhlasiť s vypisovaním šekov a riskovaním životov vojakov pre Kyjev, Ukrajinci nás nebudú mať radi. Mohli by sa obrátiť proti nám. A kto vie, čo sa potom môže stať. Varoval napríklad Denys Karlovskij z Kráľovského inštitútu Spojených služieb:

“Zdanlivé zlyhanie západných spojencov ochrániť Ukrajinu pred druhou masakrujúcou vojnou pravdepodobne vyvolá v obyvateľstve Ukrajiny pocit nevôle a vynaložených prostriedkov v prospech “veľmocí”, podobne ako dnes Ukrajinci vnímajú Budapeštianske memorandum z roku 1994. Úlohou tvorcov politiky NATO je vyhnúť sa tomu, aby povojnové nálady ukrajinskej verejnosti rástli protizápadne alebo, čo je ešte horšie, izolacionisticky. Musia vybudovať obojstranne výhodný rámec bezpečnostnej spolupráce s ukrajinskou vládou a udržať súčasnú úroveň podpory ukrajinskej verejnosti pre NATO a EÚ.”

 

.

Hoci je to urážlivé, je to skutočne slabá hrozba

Ukrajinci by sa mohli stať “izolacionistami”? Znamená to, že by prestali žiadať o finančnú pomoc, vojenskú podporu a bezpečnostné záruky? To znie veľmi podobne ako postoj Ukrajiny pred tým, ako spojenci v roku 2014 podporili pouličný puč proti Janukovyčovej vláde. Ukrajinci nežiadali od Washingtonu nič zvláštne. Krajina sa hospodársky pozerala na východ a západ, uskutočnila voľby, ktoré sa preklopili na východ a západ, a vyhla sa vojenským záväzkom na východe a západe. Korupcia bola rozšírená a politika bezohľadná, ale tým, že sa Ukrajinci odmietli zaviazať Amerike alebo Rusku, žili pokojne v jednotnej krajine. V porovnaní s dneškom to vyzerá takmer utopicky.

Mier bol dobrý aj pre spojencov. Dôvodom, prečo NATO nikdy nekonalo na základe neuváženého bukureštského prísľubu z roku 2008 o členstve v aliancii, je to, že nikto neveril, že Ukrajina stojí za to, aby sa o ňu bojovalo: tento postoj bol zrejmý aj v čase, keď Rusko zaútočilo. Ukrajinci naďalej žiadajú o pozvanie do aliancie, ktoré USA a Európania naďalej odmietajú. European Leadership Network nedávno skúmala túžbu – alebo presnejšie povedané, požiadavku – Ukrajiny po pevných bezpečnostných záväzkoch zo strany USA a Európy. Uprednostňovalo sa členstvo v NATO, ale zvažovali sa aj iné možnosti. Všetky by však boli pre Západ nebezpečné. Napríklad “japonský a juhokórejský model” alebo “izraelský model” by v prípade dôslednej implementácie znamenali pre USA potenciálne značné vojenské bremeno.

Karlovskij sa tiež vyjadril o “protizápadnej” Ukrajine. Bola by to ironická reakcia po tom, čo dostala značnú finančnú a vojenskú podporu proti Moskve. Hoci by však nepriateľstvo voči Západu bolo nešťastné, táto možnosť nie je dôvodom na to, aby spojenci ponúkli obranné záväzky. Určite nie je pravdepodobné, že porazený Kyjev bude partnerom Ruska a zaútočí na zvyšok Európy. Rozhorčení Ukrajinci by sa mohli ekonomicky odvrátiť. Avšak aj keď by bola možná väčšia integrácia s Ruskom, násilné antagonizmy rozpútané rokmi brutálnej vojny by pretrvávali. Európa by zostala pre Ukrajinu najpravdepodobnejším zdrojom pomoci, investícií a obchodu. Kyjev by bol po skončení konfliktu skutočne pravdepodobne rovnako závislý od Západu ako počas bojov, bez ohľadu na to, čo si Ukrajinci myslia o spojeneckej politike.

Zelenskyj však výslovne pohrozil Európe zlými následkami, ak zníži podporu jeho vláde. Ukrajinskí utečenci sa tam zatiaľ “správali dobre”, dovolil. Zníženie pomoci by však mohlo “zahnať týchto ľudí do kúta”. V parafráze časopisu Economist varoval, že zastavenie gravitačného vlaku “by vytvorilo riziká pre Západ na jeho vlastnom dvore. Nedá sa predpovedať, ako by milióny ukrajinských utečencov v európskych krajinách reagovali na opustenie svojej krajiny”.

Zelenského bizarná hrozba voči tým, ktorých pomoc hľadá, je ďalším dôvodom, aby USA a ich spojenci založili politiku voči Ukrajine na svojich vlastných záujmoch. Keď sa vám vaši priatelia vyhrážajú, nie sú to vaši priatelia./blockquote>

.

Nie je to ani prvé takéto prebudenie spojencov. Vlani sa Zelenskyj pokúsil oklamať NATO, aby sa zapojilo do vojny s Ruskom na základe ukrajinského raketového útoku na Poľsko. Americká a poľská vláda vedeli, že raketa pochádza z Ukrajiny. Zelenskij to určite vedel tiež. Jeho snaha zatiahnuť USA do konfliktu bola predvídateľná, dokonca pochopiteľná, ale poukázala na potrebu uplatniť známe diktát Ronalda Reagana “dôveruj, ale preveruj” voči Kyjevu, ako aj Moskve.

 

Je načase, aby Washington s európskymi spojencami alebo bez nich začal vyvíjať tlak na ukončenie vojny

To si vyžaduje rokovania. Ako poznamenal Vance, pravdepodobným výsledkom by boli ústupky Ukrajiny. Tie by takmer určite zahŕňali určitú stratu územia a formu záväznej vojenskej neutrality.

Nie je úlohou Washingtonu vnucovať Kyjevu dohodu, čo by nepochybne vyvolalo obrovskú nevôľu. USA a Európa by mali Zelenského skôr informovať o obmedzeniach západnej pomoci a následnej potrebe ukončiť boje. Spojenci by mali Moskve potvrdiť svoju ochotu akceptovať ukrajinskú neutralitu, obnoviť ruské fondy a reintegrovať Rusko ako súčasť rozumného urovnania. Po tom, čo sa mierovým rokovaniam bráni takmer na každom kroku, nebude takýto proces pre USA, Európu ani bojujúce strany jednoduchý. Horšie by však boli ďalšie roky konfliktu, v ktorom by Kyjev trpel čoraz väčšou nevýhodou.

Ukrajinsko-ruská vojna je tragédiou, zločinom, ktorý spáchalo Rusko, ale až potom, čo spojenci ľahkovážne ignorovali často vyjadrované bezpečnostné záujmy Moskvy. Zelenského návšteva nezachránila šťastie Kyjeva, ani ukrajinské hrozby voči tým, ktorí takmer dva roky financovali vojenské úsilie Ukrajiny. Spojenci musia prejsť od podnecovania konfliktu k podpore mieru.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:54

Najväčší výrobcovia elektrických vozidiel a batérií v USA v piatok vyzvali novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, aby nezrušil daňové úľavy na predaj a výrobu elektrických vozidiel, pričom poukázali na ich pozitívny vplyv v kľúčových štátoch, ktoré priniesli republikánskemu kandidátovi víťazstvo.

19:53

Ženy v Európskej únii stále zarábajú menej ako muži. Priemerný rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v EÚ dosahuje už tretí rok po sebe približne 13 percent, čo znamená, že keď muž zarobí euro, žena zarobí len 87 centov. Pri príležitosti Európskeho dňa rovnosti odmeňovania na rok 2024 na to v piatok upozornila Európska komisia (EK).

19:52

Pri izraelskom útoku na iránske vojenské objekty z 25. októbra bolo zničené aj zariadenie na vývoj jadrových zbraní neďaleko Teheránu.

19:51

Investície do nórskych projektov v oblasti ropy a zemného plynu sa v tomto roku zvýšia na rekordnú úroveň a v roku 2025 môžu ďalej rásť, keďže inflácia zvyšuje náklady na rozvoj.

19:18

Ultrapravicová frakcia Európa suverénnych národov (ESN) chce, aby novozvolený americký prezident vystúpil v Európskom parlamente (EP). Podľa nej by tým ukázal odhodlanie oživiť vzťahy medzi EÚ a USA. Túto výzvu adresovala frakcia predsedníčke europarlamentu Roberte Metsolovej v liste, ku ktorému sa dostala agentúra DPA.

19:17

Veľkoobchodné ceny plynu v Európe vzrástli po správe, že Rusko od soboty (16. 11.) zastaví dodávky plynu do Rakúska.

19:17

Skupina nemeckých vládnych poslancov predložila návrh zákona na legalizáciu interrupcií počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Návrh vyvolal pobúrenie lídra opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedricha Merza, podľa ktorého môže návrh spôsobiť ďalší spoločenský konflikt.

18:47

EÚ chce uvaliť sankcie na Čínu, pretože začala dodávať zbrane Rusku. Informoval o tom denník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na svoje zdroje.

18:29

Prednášku českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského na londýnskej University College London prerušili protestujúci študenti. Lipavský potom na základe odporúčania bezpečnostných zložiek z univerzity odišiel zadným východom.

18:28

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi navštívil v piatok dve kľúčové iránske zariadenia na obohacovanie uránu neďaleko mesta Natanz a vo Fordó. Bez ďalších podrobností to uviedli iránske štátne médiá.

18:15

Poľský premiér Tusk informoval o obsahu Scholzovho telefonického rozhovoru s Putinom. „Práve mi volal kancelár Scholz, ktorý mi povedal o svojom rozhovore s V. Putinom. S potešením som počul, že zopakoval poľské stanovisko: ‘Nič o Ukrajine bez Ukrajiny’,“ napísal Tusk v X.

17:53

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odmietol návrh šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella na pozastavenie politického dialógu s Izraelom. Podľa Lipavského sa takýmto krokom nedajú dosiahnuť výsledky. Povedal to v piatok počas návštevy Británie.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zľava Kostol sv. Vojtecha (vzadu nasvietený na červeno) a Wawelská katedrála na Hrebienku

Autor: TASR - Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali