Už skôr tlačová služba Kremľa oznámila, že 26. decembra vykonalo ministerstvo obrany na základe nariadenia ruského prezidenta Vladimira Putina úspešnú skúšku rakety s hypersonickou bojovou hlavicou komplexu Avangard. Raketa bola odpálená z pozičného priestoru Dombarovskij v Orenburskej oblasti a zasiahla cieľ na Kamčatke vzdialený asi 6 tisíc kilometrov.
Podľa odborníka nebude mať táto raketa na strategickej úrovni veľký vplyv na americkú doktrínu, pretože neovplyvní vzájomnú zraniteľnosť veľkého množstva strategických balistických rakiet Ruska a USA.
Weitz pritom poznamenal, že keby bol tento systém vybavený konvenčnými zbraňami, bol by snáď lepšie pripravený na použitie, na rozdiel od protilodných rakiet s jadrovou náložou.
“USA, rovnako ako Rusko, po desaťročia skúmali hypersonické technológie. Nikdy sa ale nezaoberali ich uplatnením. Tieto systémy nie sú pre americké ozbrojené sily tak cenné, pretože máme veľa účinných prostriedkov k útoku. Napríklad veľký počet amerických vojenských základní USA v zahraničí umožní americkým vojakom rýchly útok na ciele, a to bez použitia akýchkoľvek potenciálnych hypersonických systémov dislokovaných v USA,” vyhlásil Weitz v rozhovore pre Sputnik.
Ruské testovanie však zosilnilo tlak na USA, aby podobné systémy tiež vyvinuli a nezaostávali tak za Ruskom v kľúčových vojenských technológiách, dodal odborník.
Ten sa napokon domnieva, že podobné systémy by v budúcnosti mohli skomplikovať kontrolu zbrojenia Ruska a USA. “Avšak Rusko a USA majú istý spoločný záujem v tom, aby zabránili iným krajinám v získavaní technológií hypersonických zbraní,“ podotkol Weitz a nevylúčil, že Rusko bude možno chcieť poskytnúť tieto systémy takým krajinám, ako sú Sýria a Čína. Teda tým, ktoré chcú zabrániť potenciálnym útokom zo strany USA.