Washington 27. augusta 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
Čína navyšuje masívny propagandistický projekt v celých Spojených štátoch s využitím kombinácie peňazí a vplyvu, aby ovplyvnila verejnú mienku, tvrdí nová správa vypracovaná pre Kongres.
Rozsiahlu 39-stranovú správu vypracovala Komisia pre hospodársku a bezpečnostnú kontrolu USA a Číny. Dokument mapuje činnosť organizácie United Front, ktorá je údajne prostriedkom “mäkkej moci” Pekingu v Spojených štátoch. Túto organizáciu údajne v posledných rokoch dramaticky podporuje samotný prezident Si Ťin-pching.
“United Front, slúži na podporu globálneho vplyvu Pekingu, ktorý sa snaží ovplyvňovať jednotlivcov žijúcich v slobodných a otvorených spoločnostiach, aby sa vyhýbali diskusii o otázkach nepriaznivých pre Čínsku komunistickú stranu. Organizácia slúži aj na to, aby potláčala kritické skupiny voči politike Pekingu.” Podľa tejto správy významné inštitúcie USA, ako sú Johns Hopkins University a think-tanky, ako Atlantická rada, Brookingsov inštitút a Carter Center, dostávajú finančné prostriedky buď priamo od čínskej vlády, alebo spolupracujú na projektoch financovaných spoločnosťou United Front.
“Peking sa snaží zverejňovať svoje postoje prostredníctvom takýchto organizácii, pretože verí, že Američania či Európania budú s väčšou pravdepodobnosťou akceptovať propagandu, ak informácie budú pochádzať z nečínskych zdrojov,” hovorí správa.
Kongres tiež uvádza, že čínska vláda rozvíja sieť menších organizácií, ako napríklad 142 čínskych študentských a vedeckých združení (CSSA) a viac ako 100 inštitúcií Confucius. Navonok údajne tieto organizácie podporujú kultúrnu výmenu a prístup k čínskemu jazyku, ale podľa správy slúžia v skutočnosti aj na aktivity v oblasti spravodajstva a ako nástroj na bezohľadnú propagáciu čínskych programov a záujmov ako napríklad otázka čínskeho vzťahu s Taiwanom.
“Väčšina Američanov a mnohí členovia Kongresu nemajú predstavu o rozsahu aktivít vykonávaných čínskou komunistickou stranou,” uviedol pre portál Washingtone Free Beacon, Larry Wortzel, člen komisie Kongresu.
Wortzel povedal, že Kongres bol informovaný o zisteniach a vyzval k tomu, aby sa organizáciám podporovaným čínskymi organizáciami poskytlo označenie zahraničný agent, čo by odhalilo ich skutočné zámery.
V USA sa zrejme s Čínou začne zaobchádzať rovnako ako s Ruskom, kde aj najmenšie spojenie s Moskvou je dostatočné na podozrenie z vlastizrady. Významná demokratická senátorka Dianne Feinsteina, ktorá má úzke vzťahy s viacerými subjektmi uvedenými v správe, údajne zamestnávala 20-ročnú čínsku špiónky vo svojom úrade. Odhalenie tejto agentky ale nemal takmer žiadny vplyv na jej politickú kariéru.
Čína otvorene deklaruje Donalda Trumpa ako politického súpera, v USA taktiež začínajú Čínu považovať za potenciálne nebezpečenstvo. Poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton uviedol, že Čína sa môže podieľať na zasahovaní do nadchádzajúcich volieb v USA.