Americký dolár kráča po mŕtvolách iných mien

❚❚

Bratislava 22. septembra 2022 (HSP/Vz/Foto:TASR-Pavel Neubauer,Pixabay)

 

Americká mena vykazuje zázraky posilňovania voči košu svetových mien. Naproti tomu euro, japonský jen a britská libra klesli na viacročné minimá. Ide o vedľajší účinok zvýšenia sadzieb FEDu. Aké nebezpečenstvo predstavuje takýto silný americký dolár a koho zasiahne? Prinášame vám článok z ruských novín Vzgljad, ktorý monitoruje túto situáciu

euro dolár
Ilustračné foto

Dolárový index vypočítaný ICE vzrástol v roku 2022 o viac ako 14 %, čo predstavuje najvýraznejší nárast od roku 1985. Euro, japonský jen a britská libra klesli voči doláru na viacročné minimá. Meny rozvíjajúcich sa trhov tiež utrpeli: egyptská libra klesla o 18 %, maďarský forint o 20 % a juhoafrický rand stratil 9,4 %, píše WSJ.

.

V stredu ekonómovia očakávajú ďalšie zvýšenie sadzby Fedu o 0,75 percentuálneho bodu na 3,00 – 3,25 %, na základe čoho by dolár mohol ďalej posilniť.

“Silný dolár je vedľajším účinkom zvýšenia sadzieb Fedu. Je to spôsob, akým americký regulačný orgán bojuje proti inflácii nemajúc na to iné možností. Ak by všetky popredné krajiny urobili to isté v rovnakom čase, dolár by zostal na svojom mieste. Keďže však USA zvyšujú kurz rýchlejšie ako všetky ostatné krajiny v skupine zúčtovacích mien tento index, hlavne Európa a Japonsko, vznikla dočasná nerovnováha v prospech dolára,” vysvetľuje Valerij Jemeljanov, expert na akciový trh zo spoločnosti BCS World Investment.

.

Druhým dôvodom je riziko začiatku globálnej recesie a dolár je stále bezpečným prístavom, nech sa na to pozeráme akokoľvek. “V Európe sa zvyšuje riziko recesie a inflácia láme niekoľkoročné rekordy. V tejto súvislosti sa na jar tohto roku začal odliv kapitálu z európskeho akciového trhu. To isté sa deje v Ázii, kde lokomotíva celej ázijsko-tichomorskej ekonomiky – Čína – neustále vyhlasuje výluky kvôli výbuchom kovidu, a zároveň tam rastú hrozby vojenskej konfrontácie so Spojenými štátmi kvôli Taiwanu a HDP vykazuje minimálny rast, čo hrozí druhej svetovej ekonomike platobnou neschopnosťou,” hovorí Artem Deev, vedúci analytického oddelenia AMarkets.

“Pre mnohých ľudí je dolár vzorom “bezpečného prístavu”, kde môžu prečkať krízu a znehodnotenie svojej národnej meny. Zatiaľ k nemu neexistuje žiadna dôstojná alternatíva, hoci predtým takéto alternatívy existovali.

Ale prípad zablokovania polovice devízových rezerv Ruskej centrálnej banky prakticky vo všetkých západných krajinách výrazne podkopal dôveru v euro, švajčiarsky frank a britskú libru. Z tohto pohľadu je dolár tiež toxický, ale spomedzi všetkých ostatných toxických mien je najspoľahlivejší, pokiaľ ide o zabezpečenie trhových rizík.” – hovorí Natalia Milčakova, hlavná analytička spoločnosti Freedom Finance Global.

“Investori veria, že sa môže stať čokoľvek, ale USA vydržia a dolár sa nezrúti. To je v danej pozícii úplne iluzórna pozícia, ktorá iba pomáha investorom a USA,” dodáva Dejev.

Koniec koncov, investovanie do amerických štátnych dlhopisov je naozaj výnosné, keďže ich výnosy rastú spolu so zvyšovaním sadzieb Fedu.

.

“Desaťročné americké štátne dlhopisy v súčasnosti prinášajú viac ako 3,5 % ročne, teda 35 – 40 % počas celého obdobia, čo sa nestalo už takmer 15 rokov. Všetci veľkí investori – fondy, investičné banky – sa aktívne presúvajú do amerických dlhových cenných papierov a predávajú dlhopisy a akcie iných krajín. Z hľadiska pomeru rizika a výnosu nie je v súčasnosti na svete nič lepšie. Z toho vyplýva vzrušenie okolo dolára a nedostatok záujmu o iné meny a aktíva,” hovorí Emeljanov.

Pre samotné Spojené štáty je silný dolár požehnaním aj problémom. Na jednej strane budú mať Spojené štáty lacnejší a vyšší dovoz, čo je plus pre niektoré odvetvia a pre bežných Američanov vyššie výnosy z vkladov a dôchodkových fondov, čo je prínosom pre dôchodcov a sporiteľov, tvrdí expert. Na druhej strane to povedie k poklesu amerického vývozu v dolároch, čo je mínus pre vyvážajúce spoločnosti, a k vyššej obsluhe štátneho dlhu a iných úverov, čo je zlé pre rozpočet, študentov, držiteľov hypoték a podniky vo všeobecnosti, dodáva Emeljanov.

Podľa neho sú hlavní obchodní partneri Spojených štátov vrátane Európy, Japonska a Číny v skutočnosti spokojní so svojou lacnou menou, a preto sa neponáhľajú so zvyšovaním sadzieb. Takto môžu podporiť svoj rast zvyšovaním vývozu do Ameriky za stále vyššie ceny v ich mene.

“Ak by chceli zvýšiť kurz svojej meny voči doláru, nie je nič jednoduchšie: museli by zvýšiť svoje sadzby dostatočne vysoko, aby prekonali Fed. Ale to nedáva veľký zmysel. Centrálne banky nehrajú hru “kto má silnejšiu menu”. Chcú udržať infláciu, rast HDP a nezamestnanosť v primeranej rovnováhe. Európa napríklad zjavne nechce zlikvidovať svoj trh práce, keď hospodárstvo už trpí dôsledkami energetickej krízy a konfliktu na Ukrajine. Zvýšenie sadzieb by utlmilo podnikateľskú aktivitu, zrútilo trh s nehnuteľnosťami a nie je vôbec isté, že by rýchlo porazilo infláciu,” vysvetľuje Emeljanov.

Dolár však nemôže byť taký silný navždy.

.

“Po zvýšení sadzieb Fedu na 3,25 %, ktoré väčšina očakáva, zostane Fedu ešte 1-1,5 %, ak inflácia ustúpi. Inými slovami, regulačný orgán je na konci svojich síl. V súlade s tým by dolárový index mohol k euru pridať ďalších 5 %, než sa jeho kurz otočí. Pre trhy by to nebola katastrofa. Euro bude mať na istý čas jednoducho hodnotu 0,95 za dolár, a nie 1:1. A potom s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde nahor,” očakáva Emeljanov.

Dejev sa domnieva, že silný dolár na istý čas podporí americkú ekonomiku, ale tá potom skĺzne späť do recesie (pokles HDP dva štvrťroky po sebe je recesia).

“Hlavné riziko spočíva v tom, že USA zlyhajú, čo znamená, že všetky investície do amerických cenných papierov sa zmenia na vzduch. Obrovský štátny dlh a rastúce výnosy štátnych dlhopisov robia túto možnosť nevyhnutnou – štáty jednoducho nebudú schopné obsluhovať svoje štátne pokladnice, už dlho nie sú schopné splácať svoje dlhy. To bude znamenať kolaps svetového finančného systému a globálnu krízu nevídaných rozmerov na mnoho nasledujúcich rokov, kým sa neobjaví nový líder a svet sa neprimkne pri novej mene, – Artem Dejev robí dlhodobú prognózu.

peniaze bankovky doláre
Ilustračné foto

Natalia Milčaková sa domnieva, že minimálne v najbližších rokoch môže dolár prechádzať cyklami posilňovania a naopak oslabovania. “Ale nič zásadne zlé sa mu nestane. V určitom okamihu v pomerne dlhodobej budúcnosti môže byť dolár, podobne ako iné svetové rezervné meny, nahradený digitálnymi menami iných krajín vo vlastníctve štátu a prípadne aj kryptomenami, ktoré nie sú vo vlastníctve štátu. V tomto prípade sa globálna ekonomika nezaobíde bez krízy,” nevylučuje ekonóm.

Pre obyvateľov Ruska nie je rast kurzu dolára voči svetovému menovému košu určite taký dôležitý ako kurz rubľa voči doláru a iným menám. “Vzhľadom na veľký rozpočtový deficit, hrozbu ropného embarga a pokles svetového dopytu po rope v dôsledku recesie sa môže stať, že dolár bude v Rusku rásť viac ako vo zvyšku sveta,” nevylučuje Emeljanov.

Posilnenie rubľa je stále dočasným javom, ktorý je výsledkom extrémnych podmienok v podobe poklesu dovozu a obmedzenia devízového dopytu, súhlasí Dejev. Pre ruskú ekonomiku je však podľa neho oveľa dôležitejšie riziko skĺznutia do krízy, keďže Rusko je systematicky odrezávané od trhov a aj od možnosti nakupovať pre krajinu kritické tovary.

“S tým, ako sa ruská ekonomika prepadá do krízy, budú tieto javy nadobúdať kolapsový charakter. Už teraz sme svedkami rozpočtových deficitov a škrtov vo výdavkoch, po ktorých nasleduje pokles výroby, zvýšený počet bankrotov podnikov, rastúca nezamestnanosť, klesajúce príjmy občanov atď. Táto situácia sa však pravdepodobne vyrieši prechodom hospodárstva na mobilizačné koľajnice, ktorý bude určite oznámený v blízkej budúcnosti,” uzatvára Dejev.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

07:27

Americká vláda požiadala sudcu, aby spoločnosti Google nariadil odpredať jeho internetový prehliadač Chrome. Tento krok predstavuje historický medzník v snahe zabrániť monopolu jednej z najväčších technologických spoločností na svete. Vo štvrtok o tom informovala agentúra AFP citovaná TASR.

V zverejnenom dokumente ministerstva spravodlivosti USA sa píše, že materská spoločnosť Google, Alphabet GOOGL.O, sa musí zbaviť svojho prehliadača Chrome, zdieľať údaje a výsledky vyhľadávania s konkurenciou a podniknúť ďalšie kroky na ukončenie svojho monopolu v oblasti online vyhľadávania.

07:14

Na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu došlo v stredu neskoro večer k sopečnej erupcii. S odvolaním sa na miestnu meteorologickú službu o tom informovala agentúra AFP, ktorá dodala, že v danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

07:06

Británia a Moldavsko v stredu začali nové partnerstvo v oblasti obrany a bezpečnosti v súvislosti s hrozbami zo strany Ruska, oznámila vláda Spojeného kráľovstva. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Táto iniciatíva bola zverejnená počas návštevy britského ministra zahraničných vecí Davida Lammyho v moldavskom hlavnom meste Kišiňov.

Moldova Britain Lammy
Na snímke britský minister zahraničných vecí David Lammy (vľavo) kráča s moldavským ministrom zahraničných vecí Mihaiom Popsoiom po ich tlačovej konferencii v moldavskom Kišiňove
07:05

Najstarší syn nórskej korunnej princeznej Mette-Marit je podozrivý z druhého znásilnenia. Dva dni po jeho zatknutí to v stredu oznámila nórska polícia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Marius Borg Höiby (27) sa Matte-Marit Höibyovej narodil zo vzťahu s Mortenom Borgom, ktorý mala niekoľko rokov pred svadbou s nórskym korunným princom Haakonom.

07:03

Vo veku 87 rokov zomrel anglický štúdiový hudobník Vic Flick, známy najmä vďaka svojmu gitarovému riffu z ústrednej melódie do filmov o agentovi 007 Jamesovi Bondovi. TASR o tom informuje podľa stredajšej správy stanice BBC News.

Včera 20:15

Maďarský prezident Tamás Sulyok v stredu prijal prezidenta Kazachstanu Kasyma-Žomarta Tokajeva, ktorý v utorok pricestoval na oficiálnu návštevu Maďarska.

Včera 19:59

V súvislosti s tempom redukcie úrokových sadzieb by americká centrálna banka (Fed) mala byť opatrná a neznižovať ich príliš rýchlo. Povedala to v stredu guvernérka Fedu Michelle Bowmanová.

Včera 19:57

Holandsko odovzdalo posledné dve z 18 sľúbených stíhačiek F-16 do výcvikového strediska v Rumunsku, kde sa ukrajinskí piloti a pozemný personál učia lietať a udržiavať lietadlá v chode. Oznámilo to v stredu holandské ministerstvo obrany.

Včera 19:55

Nemecko zatvorilo iránske konzuláty v Hamburgu, Mníchove a Frankfurte, oznámilo v stredu nemecké ministerstvo zahraničných vecí. Otvorené ostane iba iránske veľvyslanectvo v Berlíne.

Včera 19:54

Najmenej 36 ľudí zahynulo a ďalších 50 sa zranilo v stredu pri izraelskom leteckom útoku na mesto Palmýra, oznámilo sýrske ministerstvo obrany.

Včera 19:51

Katastrofálne záplavy, ktoré minulý mesiac postihli východné Španielsko, môžu vo 4. štvrťroku skresať z predpokladaného rastu ekonomiky 0,2 percentuálneho bodu. Uviedla to v stredu španielska centrálna banka, ktorá zároveň očakáva mierne zrýchlenie inflácie.

Včera 19:11

Hlavné politické skupiny v Európskom parlamente (EP) sa v stredu dohodli na schválení poslednej skupiny šiestich vypočúvaných eurokomisárov a novej Európskej komisie (EK) pod vedením Ursuly von der Leyenovej. Ide o Olivera Várhélyiho z Maďarska, Raffaela Fitta z Talianska, Kaju Kallasovú z Estónska, Roxanu Minzatuovú z Rumunska, Stephana Séjourného z Francúzska, Hennu Virkkunenovú z Fínska a Teresu Riberovú zo Španielska.

Včera 19:03

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v stredu v Aténach a ďalších mestách Grécka, v ktorom 24-hodinový generálny štrajk proti rastúcim životným nákladom zastavil verejné služby a narušil verejnú dopravu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali